Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Strona główna
Zajęcia muzyczne i koła zainteresowań
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane przez GOK
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1232
Linki: 2
gości: 44428367
Strona główna
Advertisement

Koncert Niepodległościowy w GOK - 2021
12.11.2021.
W dniu 11 listopada 2021 r.  w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości Polski. Sala widowiskowa GOK-u była „wypełniona po brzegi”. W tym roku dyrektor GOK do artystycznego udziału w koncercie oprócz laureatów Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej ,cenionego pianisty Mirosława Dudy, zespołów działających w GOK Laseczno zaprosiła radnych gminy Iława, którzy chętnie wzięli udział w imprezie.

Na imprezę przybyli przedstawiciele władz lokalnych: Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Z-ca Wójta Andrzej Brach, Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski  wraz z radnymi, sekretarz gminy Krzysztof Bądkowski, skarbnik Marlena Baranowicz – Rak, a także
dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, mieszkańcy gminy i miasta Iława, Lubawy, Susza, Gdańska, Laseczna, Rudzienic, Nowego Miasta Lubawskiego, Kurzętnika, Marzęcic, Tereszewa, sołtysi, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy sąsiednich powiatów.

Na początku imprezy wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy.
Dyrektor GOK Grażyna Piękos, po powitaniu gości, prowadząc imprezę  podkreśliła rolę i wagę Hymnu – symbolu narodowego, za którego śpiewanie w czasach okupacji można było stracić życie i jak ważny jest pokój na świecie. Wyraziła radość organizatorów z licznej obecności i możliwości wspólnego celebrowania tak ważnego święta w życiu każdego Polaka.

Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest kultywowanie tradycji patriotycznych i jednocześnie pogratulował laureatom konkursu plastycznego („Uroki Ziemi Polskiej”) i muzycznego (X Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej pn. „Wyśpiewam Cię Polsko”), a publiczności życzył wspaniałego koncertu.

Część muzyczną rozpoczęły zespoły folklorystyczne „Gosposie” i „Dzieci Ziemi Iławskiej”, które wspólnie wykonały pieśni patriotyczne, m.in. „Płynie Wisła, płynie”, „ Miasta i wioski”, „Wojenko, wojenko”, co spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Następnie zaprezentowali się laureaci Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej.

Muzyczne występy  były przeplecione wierszami wyrażającymi miłość do ojczyzny znanych poetów, takich jak Szymborska, Norwid, Gałczyński, Mickiewicz, Konopnicka, przedstawionymi przez radnych w osobach: Zofia Fota, Beata Grzechnik ,Izabela Kurek, Emilia Skolmowska  i Adam Waszelewski.

W dalszej części koncertu, jako gość specjalny wystąpił znakomity gdański pianista, koncertujący w Europie i na świecie Mirosław Duda. Na tę okoliczność organizatorzy sprowadzili koncertowy fortepian.
Artysta wykonał szereg tematów ze znanych polskich filmów: „Lalka”, „Polskie drogi”, „07 zgłoś się”- kompozycje takich uznanych autorów jak Kurylewicz, Korcz, Gershwin, czy Szpilman. Pianista opowiedział też sporo ciekawych informacji o w/w kompozytorach, a także o swoim instrumencie. Wszystkie wykonania spotkały się z dużym aplauzem publiczności, która uczestniczyła czynnie w koncercie, włączając się do wspólnego śpiewu.

Organizator doceniając wagę i podniosłość koncertu, stworzył  odpowiednią atmosferę w skład której wchodziło wiele elementów (np. odpowiednie oświetlenie, scenografia, „tło muzyczne”, itp.).
Czytaj całość…
 
X Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej za nami
05.11.2021.
W dniu 5 listopada 2021 r. w GOK w Lasecznie odbył się X Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej pn. „Wyśpiewam Cię Polsko”, skierowany do dzieci, młodzieży i  osób dorosłych.
Ze względu na ograniczoną pandemicznie ilość uczestników (ok. 100),  festiwal  przyjął formułę jednodniową. Tegoroczne prezentacje młodych wykonawców zawierały utwory o tematyce patriotycznej, piosenki popularne i pieśni z szerokiego repertuaru polskich utworów patriotycznych.
Oficjalnie festiwal otworzyła dyrektor GOK Grażyna Piękos, która w ciepłych słowach zwróciła się do uczestników konkursu, wyrażając swoją radość z bezpośredniego kontaktu z uczestnikami Festiwalu, a także wspomniała o doniosłej roli patriotyzmu w życiu każdego człowieka.
Festiwal zainaugurował występ najstarszego uczestnika, 90-letniego Pana Kazimierza Kasprzyckiego z Rożentala, który swój występ a’capella rozpoczął od zaśpiewania Hymnu Państwowego – spontanicznie dołączyli do niego wszyscy zebrani (uczniowie, opiekunowie, rodzice i organizatorzy imprezy). Występ Pana Kazimierza wzbudził podziw całej publiczności i organizatorów.
Do konkursu stanęli uczniowie  i opiekunowie ze szkół podstawowych z różnych miejscowości z terenu gminy i miasta Iława, powiatu iławskiego i nowomiejskiego (Ząbrowo, Rudzienice, Gałdowo, , Franciszkowo, Laseczno, Marzęcice, Tereszewo, Nowe Miasto Lubawskie i Kurzętnik).
Jury podkreśliło wysoki poziom konkursu i zróżnicowany, interesujący repertuar nawiązujący do czasów walk o odzyskanie niepodległości, oryginalne wykonania, „żywy” akompaniament w wykonaniu uczniów i nauczycieli.
Cieszy fakt, że w dobie różnorodności repertuaru, młodzież sięga po utwory patriotyczne, „wdrukowane” w historię naszego kraju.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury w składzie:
1. Krzysztof Olszewski - Przewodniczący
2. Grażyna Piękos
3. Jerzy E. Piotrowski,
- przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria- szkoły podstawowe, klasy  I-III

1. miejsce- Jagoda Prokop - SP Kurzętnik, opiekun Monika Weisgerber
2. i 3. miejsce- nie przyznano

Wyróżnienia

-Kacper Łukomski – SP Gałdowo, opiekun Ewa Zalewska

Kategoria- szkoły podstawowe, klasy IV-VIII

1. miejsce – Nadia Rogowska z Kurzętnika, opiekun Monika Weisgerber
2. miejsce – Maciej Wrzesiński z SP Rudzienice- opiekun Stanisław Kowalkowski
3. miejsce – Zespół wokalny z SP Tereszewo,

Wyróżnienia

- Magdalena Dziewulska z SP Rudzienice, opiekun Stanislaw Kowalkowski
- Bianka Kusińska z SP Marzęcice

Organizatorzy zadbali o nagrody (zostaną one wręczone podczas „Koncertu Niepodległościowego” w dn. 11.11.2021, godz. 15:30, sala GOK), pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla wszystkich uczestników i opiekunów muzycznych festiwalu, słodki poczęstunek, który ufundowało iławskie "Społem", za co bardzo dziękujemy panu Eckhardowi Sikorskiemu, prezesowi spółdzielni.
Biorąc pod uwagę ilość uczestników – mimo pandemii, ich ogromne zaangażowanie, przygotowanie repertuaru patriotyczno-historycznego organizator widzi potrzebę kontynuowania imprezy i kultywowanie tradycji i postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Organizacja festiwalu:
Koordynacja i prowadzenie festiwalu- Grażyna Piękos
Logistyka - Joanna Mazurek

Konferansjer – Hubert Otręba
Realizacja dźwięku - Marcin Kowalewski
Zdjęcia- Arkadiusz Osiakowski
Oprawa graficzna, media- Jerzy E. Piotrowski
Sprawy porządkowe - Edyta Lewandowska, Magda Żuchowska
Czytaj całość…
 
Koncert- Muzyczne Zaduszki
02.11.2021.

W dniu 29.10.br, odbył się kolejny raz koncert „Muzyczne Zaduszki” pn. „Muzyczni przyjaciele w naszej pamięci”. W sali widowiskowej GOK Laseczno pojawili się zaproszeni członkowie rodzin naszych kolegów, którzy już odeszli. Ze względu na bliskość święta 1-go listopada, nie wszystkim udało się dotrzeć. W starannie przygotowanej scenograficznie sali widowiskowej naszego Ośrodka - co pokażą zdjęcia- gościliśmy panią Teresę Olkowską, żonę Bogdana Olkowskiego, którego wszyscy znaliśmy i ceniliśmy, Sylwię Janowską , córkę naszej koleżanki Lidki, która wiele lat nas wspierała i występowała z nami w zespole „Fantazja”, w-ce starostę Marka Polańskiego z małżonką, w-ce wójta Andrzeja Bracha, sekretarza UG Iława Krzysztofa Bądkowskiego, sołtys Laseczna i radną gminy Iława Emilię Skolmowską z synem Bartkiem (wiele lat występował w naszym zespole „Dzieci Ziemi Iławskiej”), dyrektor SP Laseczno Danutę Gubałę z mamą, Karinę Cyganowską, sołtysa Siemian i Monikę Łukaszewską, sołtys Karasia, zespół „Gosposie” z kierownikiem muzycznym Michałem Stadnickim, mieszkańców Laseczna, Gałdowa i Ząbrowa.
Wszystkich zebranych powitała ciepło dyrektor GOK Grażyna Piękos i zaprosiła na scenę swoich kolegów z zespołu „Grasz Band”. W ich wykonaniu publiczność usłyszała piosenki znanych polskich artystów: zespołu „Skaldowie”, Czesława Niemena, Marka Grechuty i innych żyjących wykonawców oraz tych, których już z nami nie ma. jako przyjaciel zespołu wystąpił gościnnie wokalista i gitarzysta Tomasz Kraweć, który przez wiele lat był członkiem "Grasz Bandu".
Przerwa na instalację zespołu „Blues Station” była okazją do zaprezentowania multimedialnie zdjęć muzyków, związanych z GOK Laseczno, występujących w zespołach „Morawa”, „Gosposie” i współpracujących z GOK. Znaleźli się wśród nich: Stefan Gurzyński, wieloletni dyrektor GOK i kierownik muzyczny, oraz jeden z założycieli zespołu „Morawa”, Wojciech Ułanowski, kontrabasista i gitarzysta, Sławek Radziszewski- gitarzysta i klawiszowiec („Morawa, Gosposie”), Andrzej Iwanow – gitarzysta „Morawy”, Wojciech Rynkowski, Wacława Dobrzyńska, Teresa Oleksiak („Gosposie”), Lidia Janowska, Beata Szoka („Fantazja”) i Bogdan Olkowski- trębacz, nauczyciel szkoły muzycznej w Iławie, wieloletni kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 w Iławie. Spośród artystów znanych w całym kraju, dyrektor GOK wspomniała sylwetki Anny Jantar, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Wodeckiego - występującego w roku 2016 na naszym festiwalu „Nad Jeziorakiem” w Siemianach , Ireny Jarockiej, Ryszarda Riedla z grupy „Dżem”, którego utwory wykonuje z powodzeniem zespół „Blues Station”, Wojciecha Młynarskiego, Kory Jackowskiej, Romualda Lipki i Ewy Demarczyk.
Po nostalgicznych wspomnieniach na scenie pojawił się „Blues Station”. Zespół przedstawia się, jako najlepszy zespół coverowy, grający muzykę „Dżemu” i tak jest. Wykonawcy wielokrotnie zdobywali laury w ogólnopolskich konkursach. Zostali też jako jeden z nielicznych zespołów zaproszeni do wspólnego koncertu w katowickim „Spodku” wraz z zespołem „Dżem”.
Oba zespoły podczas koncertu zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Instruktorzy GOK przygotowali słodki poczęstunek, oraz kawę i herbatę dla wszystkich.
Koncert miał podniosły, czasem nostalgiczny charakter, na co wpłynął repertuar obu zespołów, wspomnienia naszych kolegów, a także scenografia.
Czytaj całość…
 
Morawa uświetniła Złote Gody w gminie Iława
28.10.2021.
W dniu 22.10.2021 w Urzędzie Gminy Iława odbyła się uroczystość "Złotych Godów". Na zaproszenie Wójta gminy Iława przybyło 9 par, które miały szczęście w zdrowiu i pogodzie ducha przybyć na tą uroczystość. Tradycyjnie odbyło się odnowienie przysięgi małżeńskiej, wójt Krzysztof Harmaciński złożył moc serdecznych życzeń i udekorował jubilatów medalami nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Był uroczysty toast i wspaniały tort. Zespół Morawa przygotował na tę uroczystość kilka piosenek, tematycznie związanych z obchodami 50-lecia pożycia małżeńskiego.
 
Spotkanie seniorów w Karasiu
28.10.2021.
W niedzielę, 24.10br., Rada Sołecka Karasia, kierowana przez nową sołtys panią Monikę Łukaszewską przygotowała dla swoich seniorów miłe spotkanie. Na uroczystość przybył i składał życzenia wójt gminy Iława pan Krzysztof Harmaciński. Gości przywitała dyrektor GOK Laseczno Grażyna Piękos która złożyła zebranym najlepsze życzenia i przekazała głos pani sołtys. Godzinnym koncertem uraczył gości zespół "Morawa". W jego wykonaniu zabrzmiały klasyczne utwory zespołu i znane polskie piosenki z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Wszyscy zebrani uczestniczyli w przepysznym obiedzie.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 37 - 42 z 916
 
 
Popularne
 
 
 
© 2022 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.