Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1283
Linki: 2
gości: 64934844
Strona główna
Advertisement

Konkurs recytatorski - Majowe spotkania z poezją - wokół Romantyzmu
W piątek 19.05.2022 r., w sali widowiskowej GOK w Lasecznie odbył się konkurs recytatorski pn. „Majowe spotkania z poezją – wokół Romantyzmu”.  Ze względu na odstąpienie organizatorów od tegorocznych eliminacji „Spotkań z poezją” na poziomie szkół podstawowych, Gminny Ośrodek Kultury widząc potrzebę organizacji tego typu imprez zorganizował niezależny konkurs recytatorski.

Dyrektor GOK Grażyna Piękos, otwierając imprezę w ciepłych słowach powitała dzieci, nauczycieli i zaproszonych gości dziękując za przybycie i życząc sukcesów. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy zdaniem Jury (przewodnicząca Jury- dr Ewa Pałuska – Szozda z olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, wykładowca i aktorka; Nina Drej, poetka i pisarka, Grażyna Piękos, dyrektor GOK Laseczno, m. in. autorka piosenek i wierszy) zaprezentowali wysoki poziom wykonawczy.

 Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV-VI i  klasy VII – VIII szkoły podstawowej. Ze względu na fakt, że rok 2022 jest rokiem Romantyzmu, regulamin  konkursu dla uczniów starszych klas zakładał twórczość tego okresu. Jury po obradach wyłoniło laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo, a ich opiekunowie dyplomy z podziękowaniem za przygotowanie uczniów do konkursu i propagowanie idei obcowania z literaturą, poezją.
Dr Ewa Pałuska – Szozda, jako fachowiec – także logopeda- przekazała uczestnikom konkursu wiele cennych wskazówek, które mają im pomóc w dalszej pracy nad trudną sztuką recytacji.

W konkursie wzięło udział 35 uczniów ze szkół gminnych (SP Franciszkowo, ZSP Wikielec im. Jana Pawła II, SP Gałdowo im. mjr  Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, SP Rudzienice im. Michała Lengowskiego, SP Ząbrowo im. Twórców Literatury Dziecięcej, SP Gromoty) oraz z Iławy (SP nr 4 im. Polskich Podróżników)

Konkurs przebiegał w miłej, majowej atmosferze, o czym świadczyły reakcje zarówno recytatorów, jak i uczestników całego wydarzenia.
Uczestnicy zadeklarowali chęć udziału w kolejnych edycjach konkursu poetyckiego.

Dyrektor GOK w imieniu swoim i Pracowników dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu, za wspólne obcowanie z poezją najwybitniejszych poetów polskich.


Laureaci Konkursu:
Klasy I-III

I miejsce – Agata Konopka, klasa pierwsza, SP Ząbrowo, naucz. Małgorzata Nawratil
II miejsce – Sara Kreczkowska, klasa druga, SP Gromoty, naucz. Karolina Sugalska
III miejsce – Pola Pogodowska, klasa trzecia, SP nr 4 Iława, naucz. Ewa Leduchowska
Wyróżnienie- Jan Jurkiewicz, klasa III, SP Rudzienice, naucz. Aneta Stachowiak


Klasy IV-VI

I miejsce – Michalina Wilczewska, klasa IV, SP nr 4 Iława, naucz. Karolina Maruszczak
II miejsce – Wiktoria Szalkowska, klasa IV, ZSP Wikielec, naucz. Ewelina Pieńczewska – Dąbrowska
III miejsce – Nela Gromek, klasa V, SP Ząbrowo, naucz. Joanna Marciniak
Wyróżnienie – Szymon Kołcz, klasa V, SP Ząbrowo, naucz. Joanna Marciniak


Klasy VII-VII
I

I miejsce- Amelia Glinka, klasa VIII, ZSP Wikielec, naucz. Kinga Michalska
II miejsce – Rafał Kisiel, klasa VIII, SP Gałdowo, naucz. Beata Przeworska
III miejsce, Antonina Wnuk, klasa VII, SP nr 4 Iława, naucz. Anna Grzelka
Wyróżnienie – Sandra Roman, klasa VII, SP Rudzienice, naucz. Danuta Taborek
Czytaj całość…
 
Podzieliliśmy środki finansowe z kiermaszu charytatywnego
Szanowni Państwo, kolejny raz Wasze zaangażowanie w organizację VIII Gminnego Wielkanocnego Kiermaszu Charytatywnego przerosło nasze oczekiwanie. W akcje włączyły się szkoły podstawowe z terenu gminy Iława (SP w Lasecznie, SP we Franciszkowie, SP w Gromotach, SP im. Michała Lengowskiego wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Rudzienicach, SP im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie, SP im. mjr Henryka Dobrzańskiego w Gałdowie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Wikielcu ) i sąsiednich gmin ( SP im. Gen. Józefa Bema w Suszu i SP w Kamieńcu)  , przygotowując piękne ozdoby wielkanocne.
Niezwykle oryginalne prace na kiermasz  przekazał GOPS z Iławy i Panie z Klubu Seniora w Lasecznie.
Pyszne i  oryginalne wypieki dostarczyły na licytacje Panie z KGW Gulb, KGW Ząbrowo, KGW Gromoty  i KGW Szymbark.
Kiermasz wsparły także osoby prywatne i pracownicy GOK Laseczno.

W wyniku licytacji sprzedaży ozdób i specjałów świątecznych zebraliśmy kwotę ponad 4 tys. zł, której część przekazaliśmy na dofinansowanie rehabilitacji Marysi, córki Pani Małgorzaty Rutyny- Musińskiej z Kamionki  i Wiktorka Prusakowskiego  z Radomka, za pozostałą kwotę, tj. w wys. 2 tys. zł ( po 1tys. zł/rodzinę) zakupiliśmy odzież, buty i żywność dla dwóch ukraińskich rodzin- dla rodziny Pani Oksany Kowbasiuk z trójką dzieci (16, 8, 3 lata) z Radomka i rodziny Pani Maryny Tsiko z Dziarnówka ( dwie osoby dorosłe i pięcioro dzieci- 16,12, 3, bliźnięta półtoraroczne) .
Dramat tych rodzin jest przerażający i zdajemy sobie sprawę, że Państwa i nasza pomoc, to kropla w morzu ich potrzeb, ale oprócz pomocy materialne ważne jest też wsparcie duchowe i poczucie tych rodzin, że nie są sami w swojej tragedii.

Za okazane serce i pomoc materialną w imieniu wszystkich pracowników GOK i swoim serdecznie Państwu dziękuję. Dobro powraca.

Z wyrazami szacunku,
Grażyna Piękos,
dyrektor GOK Laseczno


„Marysia wybiera się na letni turnus rehabilitacyjny, który częściowo zostanie sfinansowany ze środków zebranych podczas VIII Gminnego Charytatywnego Kiermaszu Wielkanocnego przy GOK Laseczno.
Wszystkim osobom wspierającym kiermasz, organizatorom, a przede wszystkim twórcom pięknych dekoracji chcielibyśmy podziękować uśmiechem naszej córeczki. Małgorzata Rutyna- Musińska.”


Czytaj całość…
 
Dzieci Ziemi Iławskiej laureatem konkursu Jawor - u źródeł kultury

W dniu 1 maja br., nasz zespół „Dzieci Ziemi Iławskiej” wziął udział w finałowych przesłuchaniach regionalnych konkursu „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Organizatorem kolejnej , trzeciej edycji było Radio Olsztyn.

Celem konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego regionalnie przez Radio Olsztyn, jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Warmii i Mazur, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Do konkursu zgłosiło się 60 zespołów w pięciu kategoriach. „Dzieci Ziemi Iławskiej” rywalizowały w kategorii dziecięcy/młodzieżowy zespół folklorystyczny.

Jury w składzie: Anna Minkiewicz-Zaremba, Waldemar Majcher, prof. Jan Połowianiuk i prof. Leszek Szarzyński wysłuchało ponad 180 utworów w wykonaniu uczestników konkursu i na ich podstawie dokonało wyboru tych, którzy 1 maja w olsztyneckim skansenie walczylio tytuł laureatów.

Imprezę uroczyście otworzyli dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski oraz prezes Radia Olsztyn Leszek Sobański.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników, jury wyłoniło zwycięzców. „Dzieci Ziemi Iławskiej” po raz drugi zdobył III nagrodę i otrzymał 1000 zł   oraz możliwość nagrań w studio Polskiego Radia w Olsztynie.

Zespół przygotowała jego kierownik artystyczny, Grażyna Piękos.


Czytaj całość…
 
Obchody Świąt Majowych w Wikielcu
W dniu 29.04.2022 GOK Laseczno we współpracy z ZSP im. Jana P. II w Wikielcu uroczyście celebrował Święta Majowe . W uroczystość zaangażowali się pracownicy GOK w Lasecznie, i cała społeczność szkolna z Panią dyrektor Bożeną Lewandowską na czele. Po wejściu pocztu sztandarowego i uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego imprezę rozpoczęła dyrektor Grażyna Piękos i gospodarz szkoły.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie przygotowali prezentacje nt. symboli narodowych: Jerzy E. Piotrowski poprowadził pogadankę nt. Flagi Państwowej, Grażyna Piękos zaprezentowała pieśni hymniczne- „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”, „Boże coś Polskę”, „Warszawiankę” i inne. Cała społeczność szkoły odśpiewała wspólnie „Rotę”. W prezentacji uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób zmieniał się wizerunek Godła Państwowego.

Uczniowie z ZSP Wikielec czynnie uczestniczyli w obchodach Świąt Majowych angażując się w różne działania: wiersze o Polsce zadeklamowali uczniowie - Julia Gajewska i Eryk Słomczyński, przygotowani przez panią Danutę Szulc, przedstawiciele różnych klas pod kierunkiem Danuty Glińskiej wykonali pracę plastyczną ułożyli efektem była piękna biało-czerwona mapa Polski.
Z okazji obchodów święta Konstytucji 3 Maja uczeń klasy ósmej Adrian Budniewski odczytał Preambułę, po czym wszyscy odśpiewali „Mazurka 3 Maja”.
Wśród pieśni jakie rozbrzmiewały podczas uroczystości nie zabrakło współczesnej piosenki pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Na koniec dzieci i młodzież szkolna oraz pracownicy GOK zatańczyli poloneza do muzyki Wojciech Kilara z podkreśleniem barw narodowych- chorągiewki i kotyliony. Ósme klasy do poloneza przygotowała Kinga Michalska.
Spotkanie było edukacyjne z dużym pierwiastkiem patriotyzmu, uczącego dzieci i młodzież szacunku do symboli narodowych, w które zaangażowane była społeczność lokalna.
Oprawę techniczną zapewnił Marcin Kowalewski (dźwięk, światło, multimedia).
Czytaj całość…
 
VIII Gminny Charytatywny Kiermasz Wielkanocny
10.04.2022r. w GOK Laseczno odbył się VIII Gminny Charytatywny Kiermasz Wielkanocny.

Na kiermasz, który miał charakter Konkursu Plastycznego wpłynęły piękne prace w postaci ozdób wielkanocnych: świąteczne stroiki, kartki z życzeniami, pisanki, ozdobne wianki, drewniane rękodzieło, palmy, koszyczki, lampiony itp. W kiermaszu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Iława: SP w Lasecznie, SP im. Gen. Józefa Bema w Suszu, SP we Franciszkowie, SP w Kamieńcu, SP w Gromotach, SP im. Michała Lengowskiego wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Rudzienicach, SP im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie, SP im. Mjr Henryka Dobrzańskiego w Gałdowie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Wikielcu.
Niezwykle oryginalne ozdoby przekazał GOPS z Iławy i Panie z Klubu Seniora w Lasecznie.
Mogliśmy podziwiać:  wiszące i stojące wianki wielkanocne, szklane ozdoby na stół itp. W kiermaszu wzięły udział także osoby prywatne: Pani Irena Pokojska, Pani Mariola Olszewska i zdobywczyni pierwszego miejsca w Konkursie Plastycznym Pani Monika Moszczyńska.
    
Podczas kiermaszu zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego:
 
Nagroda Specjalna – GOPS Iława,

1 miejsce równorzędne
– Monika Moszczyńska
- Piotr Rzepka z Zesp.Plac.Szkolno - Wych. w Iławie
        
2 miejsce równorzędne
– Andrzej Zieliński SP Laseczno
- Uczniowie Zajęć Rozwijających Kreatywność z klasy VII c ze SP w Suszu,

        
3 miejsce - Jakub Skolmowski SP Laseczno
               
WYRÓŻNIENIA

- Julia Łątkowska  SP Wikielec
- Lena Pankowska SP Rudzienice
- Grupa „Stokrotki” z Przedszkola przy SP w Gałdowie
- Igor Klach SP Ząbrowo
- Ignacy Grochowiecki SP Gromoty
- Pola Masny SP w Kamieńcu.


Ciekawe prace wykonali również pracownicy GOK w Lasecznie oraz Gminnych Bibliotek Publicznych.
Smakowicie prezentowały się okazałe mazurki, baby, serniki i inne specjały wielkanocne, które wykonały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Szymbarka, Gulbia, Gromot i Ząbrowa.
Spotkanie uświetnił występ zespołu Dzieci Ziemi Iławskiej. Mali artyści zaprezentowali na scenie swoje wokalne i taneczne umiejętności. Szczególnie gorące podziękowania należą się licznie przybyłym gościom, którzy prześcigali się w licytowaniu wystawionych przedmiotów. Towarzyszyła im wspaniała atmosfera – atmosfera wspólnoty w szczytnym celu. W obliczu wydarzeń ostatnich dni zaangażowanie ludzi zarówno w przygotowaniach do kiermaszu jak i licytacji napawa nadzieją, że ludzi dobrej woli jest więcej !

Dyrektor GOK DZIĘKUJE za ogromne serce i wsparcie potrzebujących. Zebraliśmy ponad 4 tysiące zł, które zostaną podzielone na rehabilitację potrzebującym z terenu gminy Iława i  uchodźcom z Ukrainy.
Jeszcze raz dziękujemy za hojność !
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 55 - 60 z 962
 
 
Popularne
 
 
 
© 2023 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.