Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1317
Linki: 2
gości: 82350881
Strona główna arrow Aktualności arrow Dożynki Gminne w Karasiu 2009
Advertisement

Dożynki Gminne w Karasiu 2009 PDF Drukuj Email

W minioną niedzielę 13 września odbyły się w Karasiu Dożynki Gminne.

Image
Image


W niedzielę 13 września 2009r. wieś Karaś była niezwykle odświętna, kolorowa i radosna. Powodem tej odświętności było Święto Plonów, Dożynki Gminne, które w tym roku obchodzono właśnie w Karasiu.

Już na samym wjeździe wszystkich gości witały słomiane postaci - baby i chłopa. To za sprawą mieszkańców Karasia i Samorządowej Szkoły Podstawowej w Wikielcu cała droga do głównego miejsca obchodów dożynek była udekorowana kolorowymi wstążeczkami, balonami i kwiatami. Scena zadziwiała przepiękną dekoracją wykonaną z darów pól, łąk, sadów i ogrodów. 

Obchody Święta Plonów zainaugurował korowód dożynkowy, na czele którego z bochnem chleba upieczonego z tegorocznych plonów szli starostowie tegorocznych dożynek - pani Ewa Chmal z Karasia i pan Tomasz Ziółkowski z Franciszkowa. Po przekazaniu symbolicznych darów włodarzowi gminy , Wójtowi Gminy Krzysztofowi Harmacińskiemu i złożeniu ich na ołtarzu, nastąpiła ceremonia Mszy Świętej Polowej, którą celebrowali następujący duchowni: Ksiądz Dziekan Marian Florek, Ksiądz Proboszcz parafii Karaś Mirosław Pyzio.

Podczas Mszy uczczono również jubileusz 20-lecia kapłaństwa księdza proboszcza Mirosława Pyzio z Karasia.

Po uroczystej Mszy Świętej na ręce szacownego jubilata przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń  z Wójtem Gminy Iława na czele złożyli gratulacje, życzenia i kwiaty.Następnie głos zabrał Wójt Gminy Iława, który podziękował rolnikom za trud ich rąk , wyraził swoje uznanie i szacunek dla ciężkiej pracy rolnika. Odczytano także listy gratulacyjne skierowane do wszystkich rolników, które wpłynęły na ręce Wójta Gminy Iława od Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sekretarza Stanu pana Piotra Żuchowskiego, od Dyrektora Warmińsko- Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pani Jolanty Marozas, od Starosty pana Stanisława Czajki, od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego pana Mariana Podziewskiego, od Senatora Rzeczpospolitej Polskiej pana Stanisława Gorczycy. Na wniosek Wójta Gminy Iława pana Krzysztofa Harmacińskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał osiem odznak honorowych "Zasłużony Dla Rolnictwa". Odznaki przyznano następującym osobom: panu Józefowi Kozłowskiemu z Gulbia, pani Irenie Kaszlewicz ze Starzykowa, panu Bogusławowi Solisowi z Mątyk, pani Grażynie Węgłowskiej z Ławic, panu Zdzisławowi Jastrzębskiemu z Iławy, panu Janu Świądrze z Kamienia Małego, pani Zofii Olejnik z Owczarni, pani Augustynie Michalika z Laseczna Małego .Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznał także odznakę honorową za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego Przewodniczącemu Gminy Iława panu Romanu Piotrkowskiemu.

Następnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych. W tym roku do konkursu przystąpiło aż dziewiętnaście sołectw: Ławice, Stradomno, Radomek, Franciszkowo, Gałdowo, Kałduny, Segnowy, Skarszewo, Ząbrowo, Gulb, Szałkowo, Gromoty, Laseczno, Wola Kamieńska, Rudzienice, Karaś, Tynwałd, Frednowy, Makowo.

W skład komisji dożynkowej wchodziły następujące osoby: Jolanta Szulc - Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zbigniew Gnaczyński - Prezes Banku Spółdzielczego w Iławie, Krzysztof Harmaciński - Wójt Gminy Iława, Adam Żyliński - Poseł, Marian Florek - Ksiądz Dziekan, Mirosław Pyzio- Ksiądz Proboszcz Parafii Karaś, Grażyna Piękos - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.

Po obliczeniu punktów komisja wyłoniła i nagrodziła następujące sołectwa: Pierwsze miejsce zdobyło Gałdowo, drugie  Radomek, trzecie Tynwałd. Komisja miała wielki kłopot z wyróżnieniem trzech pierwszych miejsc, gdyż wszystkie wieńce spełniały kryteria konkursowe, były pomysłowe i piękne. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród odbyły się występy artystyczne.Przed licznie zgromadzoną publicznością Karasia i okolicznych miejscowości wystąpiły następujące zespoły: Seniorzy z Osiedlowego Domu Kultury "Polanka" i członkowie klubu "Amazonki" z Iławy. Zespoły działające w GOK-u Laseczno: zespół folklorystyczny "Gosposie", grupa wokalno-instrumentalna "Fantazja", "Dzieci Ziemi Iławskiej"( zespół finansowany z programu Działaj Lokalnie VI), uczniowie z SSP Wikielec oraz wykonawcy zawodowi specjalnie zaproszeni na tegoroczne dożynki. Szczególne uznanie publiczności zyskał aktor teatru "Kwadrat" w Warszawie Szymon Kusarek, który znanymi przebojami przeplatanymi śmiesznymi anegdotami "uwiódł" dożynkową publiczność (szczególnie damską). Wiele braw zdobyła także kapela podwórkowa "Sztama" z Pasłęka.

W trakcie dożynek uczestnicy mogli degustować swojskie jadło oraz napitki. Nie zabrakło ogródków piwnych , stoisk, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa , gdzie każdy los był wygrany. Dzieci chętnie  odwiedzały plac zabaw.

Pomimo kaprysów pogody liczna publiczność świetnie się bawiła. Imprezę zakończyła zabawa taneczna "Pod gwiazdami" z udziałem zespołu "3+1" z Iławy.       

Organizatorami Gminnych Dożynek byli: Wójt Gminy Iława, Sołtys wsi Karaś z Radą Sołecką, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie.

 

gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1
gallery1

  
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.