|
|
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany |
|
Statystyka |
Użytkownicy: 2
Nowości: 1323
Linki: 2
gości: 91002580
|
|
|
Strona główna
|
Dnia 28 stycznia 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wikielcu
odbył się koncert z licytacjami z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy. W tym roku graliśmy pod hasłem: "Płuca po pandemii". Organizatorami
wczorajszego wydarzenia był Gminny Sztab utworzony pod patronatem Wójta
Gminy Iława Pana Krzysztofa Harmacińskiego we współpracy z Dyrektorem
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wikielcu Panem Marcinem Jackowskim oraz
Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie Panią Grażyną Piękos.
Członkami Sztabu WOŚP byli: Kinga Gapińska, Małgorzata Wolska, Magdalena
Nadolska oraz Natalia Michałowska. Tradycyjnie bardzo aktywnie
współpracowali nauczyciele ze wszystkich szkół Gminy Iława oraz Zespół
Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie w których rozmieszczone
były puszki stacjonarne. Dodatkowo w tym roku rozmieściliśmy 3 skarbony w
lokalnych firmach były to: Inter Diesel Wojenkowski, Akademia Piękna
Pani Angeliki Zmudzińskiej oraz Just Fit Pani Justyny Ślasy. Zbiórka do
puszek stacjonarnych trwała od grudnia do dnia Wielkiego Finału.
W trakcie imprezy goście mogli wysłuchać
koncertu zespołów Mankament oraz Sweet Blues, występu grupy artystycznej
Dzieci Ziemi Iławskiej oraz grupy przedszkolnej Pani Aleksandry
Jasińskiej z ZSP w Wikielcu. Koncert przeplatany był licytacjami na
których królowały tory od kół Gospodyń Wiejskich Gminy Iława, cukierni
Szczepańscy oraz rodziców ZSP w Wikielcu, biżuteria od Pracowni
Jubilerskiej Szmaragd oraz Gerda, a także swojskie jadło i miody.
Nieoceniona okazała się pomoc nauczycieli ze
szkół Gminy Iława, Ochotniczej Straży Pożarnej w Wikielcu z Panem
Januszem Olszewskim na czele oraz ratowników medycznych, Panów: Piotra
Olszewskiego, Andrzeja Tkaczyka i Krzysztofa Bendlewskiego.
Szczególne wyróżnienie i ukłon w stronę rodziców uczniów z
ZSP w Wikielcu pod przewodnictwem Rady Rodziców, którzy jednocześnie
pomagali w przygotowaniach do Wielkiego Finału i byli sponsorami.
W tym roku zebraliśmy:
- wolontariusze: 21 395 zł
- puszki stacjonarne: 14 173,75 zł
- aukcje w ZSP w Wikielcu: 26 538,58 zł
Łącznie w tym roku zebraliśmy: 62 107,33 zł
Tekst: gmina Ilawa
|
Czytaj całość…
|
W dniu 19.01.2024 roku Dyrektor GOK Grażyna Piękos wraz z pracownikami zostali zaproszeni do przeprowadzenia serii gier i zabaw podczas balu karnawałowego w Szkole Podstawowej im. mjr Henryka Dobrzańskiego "HUBALA" w Gałdowie. Dzieci, młodzież oraz grono pedagogiczne z wielką ochotą włączyło się w zaplanowane atrakcje, co sprawiło, że sala balowa tętniła pozytywną energią. Zabawy integracyjne, konkursy taneczne i ciekawe konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy całej społeczności szkolnej, a zwłaszcza dzieciom, udanych i bezpiecznych ferii zimowych.
Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia. |
Czytaj całość…
|
|
W dniu 15 stycznia 2024, w „Kawiarence Artystycznej” Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, dyrektor GOK Laseczno Grażyna Piękos przywitała licznie zgromadzoną publiczność na „Koncercie Noworocznym” i złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia noworoczne, po czym zaprosiła gości na „muzyczną ucztę”.
W tym roku wystąpili młodzi artyści z zespołu „Dzieci Ziemi Iławskiej” z towarzyszeniem zespołu „Grasz Band” w składzie: Grażyna Piękos (wokal, gitara), Rafał Piękos (perkusja), Oktawia Laskowska (skrzypce), Andrzej Mosiejczyk (bas), Jakub Kanikowski (gitara), Tomasz Olszewski (piano)i Jerzy E. Piotrowski (akordeon). Zespoły wspólnie wykonały bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny, pn. „Święta na bis..”, na który składały się znane i mniej znane kolędy, pastorałki i teksty bożonarodzeniowe wg scenariusza Grażyny Piękos. Publiczność usłyszała m. inn. „Gdy na Ziemi Bóg się rodzi”, „Mizerna cicha”, „Gdy na Ziemi Bóg się rodzi”, „Największy gazda”, „Jezusa narodzonego”, „Pastuszkowie, bracia mili”, „Gore gwiazda”, „Oj maluśki, maluśki”, „Lulajże Jezuniu”. Na zakończenie pierwszej części koncertu Grażyna Piękos z towarzyszeniem obu zespołów wykonała piosenkę świąteczną swojego autorstwa pn. „Pastorałka dla Maleńkiego”. Po wysłuchaniu pierwszej, bożonarodzeniowej części koncertu wójt Krzysztof Harmaciński wręczył Grażynie Piękos kwiaty i złożył serdeczne życzenia noworoczne wykonawcom i publiczności.
W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych na czele z wójtem Krzysztofem Harmacińskim, Bernadetą Hordejuk, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w-ce Starostą Powiatu Iławskiego Markiem Polańskim, Przewodniczącym Rady Gminy Romanem Piotrkowskim i z-cą wójta Andrzejem Brachem , a także radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, a także mieszkańcy gminy i miasta Iława oraz sąsiednich gmin powiatu iławskiego. Wśród publiczności był także Ks. Proboszcz Piotr Kliczkowski (Laseczno) i Ks. Proboszcz Mirosław Mastalerek (Ząbrowo).
Gwiazdą noworocznego koncertu była olsztyńska wokalistka i autorka tekstów Sara Szymczak, której towarzyszył zespół znakomitych muzyków w składzie: Zbigniew Siwek (saksofon tenorowy i sopranowy), Bartosz Fedorowicz (gitara akustyczna) i Adam Starowicz (kontrabas). W wykonaniu wspaniałych artystów goście imprezy usłyszeli tak znane przeboje, jak „Lulaby of Birdland”, „St. Louis Blues”. „Stand by me”, autorską piosenkę „Miłość” i inne atrakcyjne utwory w konwencji poetyckiej z feelingiem znanym z wykonań Stinga. Instrumentaliści wykazali się przy tym zmysłem improwizatorskim. Wokalistka wykonywała piosenki w trzech językach: po polsku, angielsku i francusku.
Występ olsztyńskiego zespołu i Sary Szymczak, która czarowała interpretacją i ciepłym wokalem sprawił, że publiczność przyjęła koncert z wielką atencją.
Na uwagę zasługuje fakt, że na widowni znalazły się dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie. Słowem całe rodziny. Na zakończenie imprezy wójt gminy Iława wraz z Grażyną Piękos wręczył bukiet kwiatów liderce Sarze Szymczak, pogratulowali muzykom i zaprosili na
Dyrektor GOK wraz z Pracownikami serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom koncertu za udział i wiele pozytywnych emocji, które towarzyszyły imprezie. Zapraszamy na kolejne imprezy kulturalne organizowane przez nasz Ośrodek.
Najbliższa (WOŚP) odbędzie się 28.stycznia br. , o godz. 15:00 w sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wikielcu.
|
Czytaj całość…
|
|
W dniu 5-go stycznia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie, po raz dwunasty odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki”. W ten sposób nasz ośrodek pielęgnuje i podtrzymuje tradycję wspólnego kolędowania w ciepłej i przyjaznej atmosferze pełnej miłości. Do świątecznie udekorowanej sali widowiskowej GOK przybyło 87 wykonawców i ich opiekunów ze szkół podstawowych i innych instytucji, z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego z: SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie, SP im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Gałdowie, Pracowni Muzycznej „Akord” z Mszanowa, SP w Prątnicy, SP im. Józefa Bema w Suszu, ZSP im. Jana Pawła II w Wikielcu, GCKB w Samborowie, ZS im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, SP im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie i SP im. Marii Konopnickiej w Lasecznie. Było też kilkoro wykonawców niezależnych.
Zastępca wójta gminy Iława Andrzej Brach i dyrektor GOK Grażyna Piękos otwierając imprezę skierowali do uczestników dużo ciepłych słów i złożyli najlepsze życzenia noworoczne, a przede wszystkim słowa miłego kolędowania na przeglądzie. Przegląd nie miał charakteru konkursu, ale organizatorzy zadbali o upominki i dyplomy dla każdego wykonawcy, opiekuna i delegującej szkoły. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla wykonawców i ich opiekunów.
W tym miejscu warto wspomnieć o genezie powstania kolęd. Kolęda w pierwszym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy. Przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Jako pieśń religijna, związana z narodzinami Chrystusa wykształciła się znacznie później wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Terminem kolęda określa się również obrzęd ludowy, związany z okresem słowiańskiego ŚWIĘTA GODOWEGO, a następnie Świąt Bożego Narodzenia, polegający na obchodzeniu domów przez kolędników. Za twórcę pierwszej kolędy o znaczeniu pieśni religijnej uważa się Św. Franciszka z Asyżu (XII/XIIIw.). Była ona śpiewana w nocy z 24/25 grudnia w zorganizowanej przez niego , w Greccio we Włoszech szopce. Było to w roku 1223. Najstarsza polska kolęda pochodząca z roku 1424 nosi tytuł „Zdrów bądź, królu anielski”.
Do najpopularniejszych polskich kolęd należą: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”. Za jedną z najbardziej znanych światowych kolęd uchodzi „Cicha noc”.
W odróżnieniu od kolędy, pastorałka, to ludowa, najczęściej wesoła pieśń o tematyce bożonarodzeniowej, poszerzonej o warstwę obyczajową, regionalną. Najpopularniejsze polskie pastorałki, to „Oj maluśki, maluśki”, „Jezus malusieńki”.
Niezależnie od w/w form spotykamy też piosenki świąteczne, bożonarodzeniowe. Można śmiało powiedzieć, że każdego roku powstają nowe. Przykładem mogą być: „Kto wie, czy za rogiem” zespołu „De Su”, czy „Mario, czy już wiesz” z repertuaru Kuby Badacha i innych wykonawców, jak nasz lokalny „Grasz Band”- ,,Pastorałka dla Maleńkiego”- sł.i muz. Grażyna Piękos
Uczestnicy tegorocznego „XII Przeglądu Kolęd i Pastorałek” w swoim repertuarze zawarli wszystkie w/w formy „muzycznego kolędowania”. Wśród akompaniujących na żywo instrumentów był akordeon, fortepian, gitara, a nawet wiolonczela. Na podstawie tego co usłyszeliśmy można dostrzec, że kolędy i pastorałki można wykonywać na różne sposoby. Mogliśmy wysłuchać kolęd w różnych stylach muzycznych (rock, ballada, jazz i innych). Jak widać jest to, mimo upływu czasu temat aktualny i rozwojowy. Oto lista wykonawców, opiekunów i szkół, które uświetniły XII Przegląd Kolęd i Pastorałek:
1. Zespół ludowy „Dzieci Ziemi Iławskiej”- GOK Laseczno, op. Grażyna Piękos 2. Julia Kamińska, Prątnica, op. Anna Lewicka 3. Marcel Zdzichowski, SP Susz, op. Anna Sitnik 5. Anna Zielińska, Pracownia muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska 6. Karol Włodarczyk, SP LASECZNO, op. Sławomir Zbysiński 7. Jagoda Prokop, SP KURZĘTNIK, op. Małgorzata Prokop 8. Grupa Wokalna, ZSP WIKIELEC, op. Dorota Rucińska 9. Maja Wiśniewska, GCKB SAMBOROWO, op. Anna Gęstwicka 10. Jakub Zieliński, SP GAŁDOWO, op. Justyna Duczyc 11. Maja Kruszewska, Pracownia Muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska 12. Chór – „PORANEK”, SP ZĄBROWO, op. Grażyna Piękos 13. Hanna Kamińska, SP KURZĘTNIK, op. Anna Lewicka 14. Amelia Gutowska, Pracownia Muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska 15. Jakub Duczyc, SP NR 1 IŁAWA, op. Justyna Duczyc 16. Zespół – „Dzieciaki Laseczniaki”, SP LASECZNO, op. Sławomir Zbysiński 17. Liliana Kożuchowska, SP ZĄBROWO, op. Grażyna Piękos 18. Kwartet, SP SUSZ, op. Anna Sitnik 19. Julia Bytner, ZSP WIKIELEC , op. Sławomir Zbysiński 20. Duet – Lena Pałys, Michalina Jaworska, op. SP SUSZ, Anna Sitnik 21. Marcelina Bojanowska, SP LASECZNO, op. Sławomir Zbysiński 22. Aleksandra Kruszewska, Pracownia Muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska 23. Aleksandra Kozłowska, SP nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim, op. Anna Lewicka 24. Maja Wiśniewska, GCKB Samborowo, op. Anna Gęstwicka
Dyrektor GOK Grażyna Piękos i Pracownicy GOK Laseczno serdecznie zapraszają wszystkich do GOK Laseczno, na Koncert Noworoczny, w dniu 14 stycznia br., na godz. 15:00. Bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny przedstawią „Dzieci Ziemi Iławskiej” z akompaniamentem zespołu „Grasz Band”. Gwiazdą imprezy będzie olsztyńska aktorka, wokalistka, autorka tekstów i muzyki Sara Szymczak, której towarzyszył będzie zespół znakomitych muzyków w składzie: Zbigniew Siwek (saksofon tenorowy), Bartosz Fedorowicz (gitara akustyczna) i Adam Starowicz (kontrabas).
Organizatorzy imprezy (Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie) pragną podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji XII Przeglądu Kolęd i Pastorałek, a w szczególności młodym wykonawcom, ich opiekunom i rodzicom dzieci. |
Czytaj całość…
|
|
| | «« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»
| Pozycje :: 19 - 24 z 999 |
|
|
|
|
|
Regulamin- Konkurs Wiedzy Ekologicznej-kliknij grafikę, by pobrać |
|
|
|
|
|
|
|