Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1311
Linki: 2
gości: 78491387
Strona główna
Advertisement

XII Przegląd Kolęd i Pastorałek 2024
W dniu 5-go stycznia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie, po raz dwunasty odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki”. W ten sposób nasz ośrodek pielęgnuje i podtrzymuje tradycję wspólnego kolędowania w ciepłej i przyjaznej atmosferze pełnej miłości.
Do świątecznie udekorowanej sali widowiskowej GOK przybyło 87 wykonawców i ich opiekunów ze szkół podstawowych i innych instytucji, z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego z: SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie, SP im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Gałdowie, Pracowni Muzycznej „Akord” z Mszanowa, SP w Prątnicy, SP im. Józefa Bema w Suszu, ZSP im. Jana Pawła II w Wikielcu, GCKB w Samborowie, ZS im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, SP im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie i SP im. Marii Konopnickiej w Lasecznie. Było też kilkoro wykonawców niezależnych.

Zastępca wójta gminy Iława Andrzej Brach i dyrektor GOK Grażyna Piękos otwierając imprezę skierowali do uczestników dużo ciepłych słów i złożyli najlepsze życzenia noworoczne, a przede wszystkim słowa miłego kolędowania na przeglądzie.
Przegląd nie miał charakteru konkursu, ale organizatorzy zadbali o upominki i dyplomy dla każdego wykonawcy, opiekuna i delegującej szkoły. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla wykonawców i ich opiekunów.

W tym miejscu warto wspomnieć o genezie powstania kolęd. Kolęda w pierwszym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy. Przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności.
Jako pieśń religijna, związana z narodzinami Chrystusa wykształciła się znacznie później wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Terminem kolęda określa się również obrzęd ludowy, związany z okresem słowiańskiego ŚWIĘTA GODOWEGO, a następnie Świąt Bożego Narodzenia, polegający na obchodzeniu domów przez kolędników.
Za twórcę pierwszej kolędy o znaczeniu pieśni religijnej uważa się Św. Franciszka z Asyżu (XII/XIIIw.). Była ona śpiewana w nocy z 24/25 grudnia w zorganizowanej przez niego , w Greccio we Włoszech szopce. Było to w roku 1223.
Najstarsza polska kolęda pochodząca z roku 1424 nosi tytuł  „Zdrów bądź, królu anielski”.
Do najpopularniejszych polskich kolęd należą: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”. Za jedną z najbardziej znanych światowych kolęd uchodzi „Cicha noc”.

W odróżnieniu od kolędy, pastorałka, to ludowa, najczęściej wesoła pieśń o tematyce bożonarodzeniowej, poszerzonej o warstwę obyczajową, regionalną. Najpopularniejsze polskie pastorałki, to „Oj maluśki, maluśki”, „Jezus malusieńki”.
Niezależnie od w/w form spotykamy też piosenki świąteczne, bożonarodzeniowe. Można śmiało powiedzieć, że każdego roku powstają nowe. Przykładem mogą być: „Kto wie, czy za rogiem” zespołu „De Su”, czy „Mario, czy już wiesz” z repertuaru Kuby Badacha i innych wykonawców, jak nasz lokalny „Grasz Band”- ,,Pastorałka dla Maleńkiego”- sł.i muz. Grażyna Piękos

Uczestnicy tegorocznego „XII Przeglądu Kolęd i Pastorałek” w swoim repertuarze zawarli wszystkie w/w formy „muzycznego kolędowania”. Wśród akompaniujących na żywo instrumentów był akordeon, fortepian, gitara, a nawet wiolonczela. Na podstawie tego co usłyszeliśmy można dostrzec, że kolędy i pastorałki można wykonywać na różne sposoby. Mogliśmy wysłuchać kolęd w różnych stylach muzycznych (rock, ballada, jazz i innych). Jak widać jest to, mimo upływu czasu temat aktualny i rozwojowy.
Oto lista wykonawców, opiekunów i szkół, które uświetniły XII Przegląd Kolęd i Pastorałek:

1. Zespół ludowy „Dzieci Ziemi Iławskiej”- GOK Laseczno, op. Grażyna Piękos
2. Julia Kamińska, Prątnica, op. Anna Lewicka
3. Marcel Zdzichowski, SP Susz, op. Anna Sitnik
5. Anna Zielińska, Pracownia muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska
6. Karol Włodarczyk, SP LASECZNO, op. Sławomir Zbysiński
7. Jagoda Prokop, SP KURZĘTNIK, op. Małgorzata Prokop
8. Grupa Wokalna,  ZSP WIKIELEC, op. Dorota Rucińska
9. Maja Wiśniewska,  GCKB SAMBOROWO, op. Anna Gęstwicka
10. Jakub Zieliński, SP GAŁDOWO, op. Justyna Duczyc
11. Maja Kruszewska, Pracownia Muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska
12. Chór – „PORANEK”, SP ZĄBROWO, op. Grażyna Piękos
13. Hanna Kamińska, SP KURZĘTNIK, op. Anna Lewicka
14. Amelia Gutowska, Pracownia Muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska
15. Jakub Duczyc, SP NR 1 IŁAWA, op. Justyna Duczyc
16. Zespół – „Dzieciaki Laseczniaki”, SP LASECZNO, op. Sławomir Zbysiński
17. Liliana Kożuchowska, SP ZĄBROWO, op. Grażyna Piękos
18. Kwartet, SP SUSZ, op. Anna Sitnik
19. Julia Bytner, ZSP WIKIELEC , op. Sławomir Zbysiński
20. Duet – Lena Pałys, Michalina Jaworska, op. SP SUSZ, Anna Sitnik
21. Marcelina Bojanowska, SP LASECZNO, op. Sławomir Zbysiński
22. Aleksandra Kruszewska, Pracownia Muzyczna „AKORD” MSZANOWO, op. Halina Rynkowska
23. Aleksandra Kozłowska, SP nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim, op. Anna Lewicka
24. Maja Wiśniewska, GCKB Samborowo, op. Anna Gęstwicka

Dyrektor GOK Grażyna Piękos i Pracownicy GOK Laseczno serdecznie zapraszają wszystkich do GOK Laseczno, na Koncert Noworoczny, w dniu 14 stycznia br., na godz. 15:00. Bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny przedstawią „Dzieci Ziemi Iławskiej” z akompaniamentem zespołu „Grasz Band”. Gwiazdą imprezy będzie olsztyńska aktorka, wokalistka, autorka tekstów i muzyki Sara Szymczak, której towarzyszył będzie zespół znakomitych muzyków w składzie: Zbigniew Siwek (saksofon tenorowy), Bartosz Fedorowicz (gitara akustyczna) i Adam Starowicz (kontrabas).

Organizatorzy imprezy (Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie) pragną podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji XII Przeglądu Kolęd i Pastorałek, a w szczególności młodym wykonawcom, ich opiekunom i rodzicom dzieci.

Czytaj całość…
 
Osiągnięcia zespołu Dzieci Ziemi Iławskiej po 14 latach istnienia
Zespół folklorystyczny „Dzieci Ziemi Iławskiej” został założony 01.06.2009 przez mgr Grażynę Piękos, dyrektor GOK, która od początku istnienia zespołu do dnia dzisiejszego jest jego kierownikiem artystycznym i instruktorem.
 Od chwili założenia grupy, dzieci z terenu Gminy Iława wystąpiły już na „Spotkaniach z Folklorem” w Szałkowie (2009-2023), gdzie zdobyły wyróżnienie oraz na Gminnych Dożynkach /później- „Gminne Święto Rolnicze/  (2009-2023), a także na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku /2010-2023/, Przeglądzie Zespołów Ludowych w Stawigudzie, Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Kurzętniku, w Giżycku i na wielu imprezach organizowanych w gminie Iława/ koncerty noworoczne, niepodległości, kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne, czy WOŚP. Zespół trzykrotnie brał udział w Konkursie Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” (Jeziorany 2021 i Olsztynek 2022- III nagroda, Lidzbark Warmiński 2023 – I nagroda ). Oprócz nagród finansowych, zespół brał udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej i nagraniach w Radio Olsztyn. Cały materiał został dwukrotnie opublikowany w książce poświęconej laureatom konkursu, a po raz trzeci została wydana płyta. Warto nadmienić, że piosenki  „Hej chłopaczku, hej dzieweczko - zbieramy żytko”i „Lasecznianka”, autorstwa Grażyny Piękos zostały zawarte w materiale pokonkursowym („Jawor”) - książki i płyty CD, poświęcone laureatom konkursu.
Pozostałe nagrody i osiągnięcia  zespołu ludowego „DZIECI ZIEMI IŁAWSKIEJ”
1.    Jubileusz 14-lecia istnienia w roku 2023
2.    Nagrody i wyróżnienia:
•    2011 – Nagroda Specjalna Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich – „Dzieci Ziemi
               Iławskiej” z Laseczna podczas XIV Spotkań z Folklorem w Szałkowie,
•    2012 – II miejsce „Dzieci Ziemi Iławskiej” w Jubileuszowych XV „Spotkaniach z Folklorem”
          w Szałkowie,
•    2013 – Nagroda Publiczności – nagrodę ufundował Związek Gmin Warmińsko-
            Mazurskich,
•    2017 – za Promocję Kultury gminy Iława i kultywowanie tradycji ludowej w roku
•    2016 podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2017 r.,
•    2019 – Wyróżnienie za promocję kultury w gminie Iława i kultywowanie tradycji
          ludowej w 2018 r. podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2019 r.,
•    2020 – Podziękowanie za kultywowanie, upowszechnianie tradycji ludowej i
promocję Gminy Iława w 2019 r. podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2020 r.
Tak wysoka ocena umiejętności zespołu jest dużą nobilitacją zarówno dla dzieci, jak i prowadzącej zespół. To bardzo motywuje do dalszej pracy. W repertuarze zespołu znajdują się utwory folkloru Warmii i Mazur oraz innych regionów kraju. Pod jej kierownictwem dzieci i młodzież opracowują program składający się z pieśni i tańców, uczą się podstaw ruchu, figur tańca folklorystycznego i jednocześnie gwary warmińskiej. Zajęcia mają bardzo dynamiczny charakter i zwykle przyciągają cały zespół. Uczestnicy wychodzą po zajęciach zmęczeni,
ale też radośni.
Inne koncerty
Jak wspomniano wyżej, zespół najczęściej występuje na terenie całej gminy Iława (Szałkowo- „Spotkania z folklorem”, Laseczno („Laseczniada”, koncert kolęd i pastorałek w kościołach parafialnych, „Festiwal Piosenki Religijnej” ), Nowa Wieś („Święto Indyka”, festyn rodzinny), Ząbrowo  („Dzień Matki”, „Dzień Kobiet”, koncert kolęd w kościele parafialnym), Rudzienice („Jarmark Ludowy”, koncert z okazji 150-lecia KGW), Wola Kamieńska („Piknik rodzinny”), Tynwałd („Spotkanie kultur” i „Sobótka”), Dziarny („Gminne Święto Rolnicze”), Radomek („Gminne Święto Rolnicze”), Wikielec („Gminna Gala Sportu i Kultury” oraz „WOŚP”), Kałduny („Gminne Święto Rolnicze”),  w Iławie (kinoteatr „Pasja”, koncert niepodległościowy), Przedszkole Miejskie nr 3 (koncert promocyjny zespołu), w powiecie nowomiejskim (Tylice- dożynki gminne), w Olsztynie (Starówka, koncert dla KGW z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i mieszkańców oraz gości), Ostróda (Centrum Kultury- zamek, konferencja LGD), Giżycko, Szymbark- zamek (dla Fundacji Szymbark), Pałac Mortęgi – jasełka dla firmy Szynaka, w Kisielicach i Olsztynku („Dożynki Wojewódzkie”, „Zielone Świątki”).

Dzieci Ziemi Iławskiej w mediach
Radio Eska
„Dziecięcy zespół folklorystyczny pn. „Dzieci Ziemi Iławskiej” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie zdobył III nagrodę w konkursie „Jawor- u źródeł kultury”. Odbył się on
w Jezioranach, podczas XXXVI Wojewódzkiego Przeglądu Kapeli i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur.
Dzieci wystąpiły w tradycyjnych strojach warmińskich. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Grażyna Piękos. Zespół powstał w 2009 r. Obecny skład zespołu tworzą dzieci  z Ząbrowa, Laseczna, Gałdowa, Skarszewa, Jakubowa Kisielickiego oraz Iławy. Najmłodszy członek ma 5 lat. ,Na konkurs młodzi artyści przygotowali trzy utwory: „ Żytko”, autorstwa Grażyny Piękos, „ Nasa matka Katarzyna” i „Pofajdok”– warmińskie melodie ludowe. Publiczność i organizatorzy przyjęli zespół entuzjastycznie. Jury pod przewodnictwem znanego olsztyńskiego dyrygenta prof. Jana Połowianiuka
z UWM docenił zaangażowanie i poziom wykonawczy dzieci, przyznając nagrodę finansową oraz możliwość dokonania nagrań w studio. Już w najbliższej przyszłości zespół  wyjeżdża do Stegny na letnie warsztaty choreograficzno – muzyczne.”



TVP3 OLSZTYN

„Jury wybrało finalistów III edycji konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury 2022″. Artyści zaprezentują się 1 maja, podczas finału regionalnego w Olsztynku.
W tym roku muzyczna rywalizacja toczyła się w pięciu kategoriach: śpiewak, instrumentalista, kapela ludowa, zespół folklorystyczny oraz dziecięcy i młodzieżowy zespół folklorystyczny. Wpłynęło ponad 60 zgłoszeń, najwięcej w kategorii zespół folklorystyczny.

Jury w składzie: Anna Minkiewicz-Zaremba, Waldemar Majcher, prof. Jan Połowianiuk i prof. Leszek Szarzyński wysłuchało ponad 180 utworów w wykonaniu uczestników konkursu i na ich podstawie dokonało wyboru najlepszych regionalnych zespołów.

W każdej z pięciu kategorii jest 3 finalistów:

ŚPIEWAK: Emilia Markowska, Michalina Dąbkowska i Elżbieta Kasznia.

INSTRUMENTALISTA: Sławomir Drężek, Jakub Karpuk, Jakub Bukowski.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY: Rozoski Zespół Ludowy, Zespół „Warmianki  Sępopolskie”, Zespół „Na Przyboś”.

KAPELA LUDOWA: Kapela „Śparogi”, Kapela „Trzy Czwarte”, „Warnijsko Kapela”.

DZIECIĘCY LUB MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY: Zespół „Dzieci Ziemi Iławskiej”, Zespół „Jarka”, Kapela „Lilia”

Przypomnijmy, że celem konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego przez Radio Olsztyn jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Warmii i Mazur, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Ponadto laureaci powalczą o zwycięstwo w finale ogólnopolskim konkursu w Tokarni koło Kielc,
a także o nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.”

Plany na przyszłość
Kierownik artystyczny zespołu Grażyna Piękos planuje poszerzenie repertuaru o nowe pieśni i przyśpiewki warmińsko-mazurskie, nawiązanie kontaktów z innymi zespołami dziecięco - młodzieżowymi z terenu Polski.
Włączenie do repertuaru nowych, autorskich piosenek, promocję zespołu, nagranie płyty, poszerzenie instrumentarium- stworzenie kapeli akompaniującej zespołowi, szeroko pojętą promocję zespołu.

Czytaj całość…
 
IX Gminny Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy
W niedzielę 17 grudnia 2023 roku, sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie rozbrzmiewała radosnymi kolędami i pastorałkami. W scenerii bożonarodzeniowych stroików, szopek, wieńców, gwiazd betlejemskich i zapachu świątecznych specjałów (pierniki, makowce, serniki), po raz dziewiąty mieszkańcy gminy Iława i okolic wzięli udział w kiermaszu charytatywnym zorganizowanym przez GOK Laseczno otwierając swoje serca i portfele na rzecz tych, których los szczególnie doświadczył. Licytację prowadziła dyrektor GOK Grażyna Piękos w asyście pracowników. Licytowano prace, które przygotowali uczniowie ze szkół gminy Iława, kluby seniora działające pod egidą Klubu Integracji Społecznej, KGW Gałdowo, młodzież i osoby dorosłe i GOK Laseczno. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Szymbarka i Ząbrowa przygotowały przepyszne ciasta, które się cieszyły dużym zainteresowaniem uczestników kiermaszu. 

W trakcie licytacji ludowy zespól dziecięcy Dzieci Ziemi Iławskiej wykonał, włączając do wspólnego śpiewania publiczność, wykonał znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Licytowane prace zachwyciły zebranych swoim pięknem, pomysłowością, kolorystyką i niejednokrotnie misterią wykonania. Na uwagę zasługuje fakt, że w licytacji wzięły udział całe rodziny, które z zacięciem ze sobą współzawodniczyły i pozostawiły na szlachetny cel znaczne kwoty. Imprezie towarzyszyła miła i świąteczna atmosfera, na którą złożyło się kolędowanie, licytowanie i wspólny cel. Z ramienia Urzędu Gminy Iława udział w imprezie wziął sekretarz Krzysztof Bądkowski, który w imieniu władz gminnych złożył serdeczne życzenia świąteczne. 

Dyrektor GOK dziękuje wszystkim, którzy w tak ofiarny sposób wsparli IX Gminny Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Państwa otwartość serca sprawiła, że w tym szczególnym, świątecznym czasie mogliśmy pomóc i sprawić odrobinę radości tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Jesteśmy dumni z tego, że hasło, które przyświecało kiermaszowi „Podziel się sercem jak opłatkiem”, miało swoją moc. W tym momencie zebraliśmy ponad 5000 zł, ale sprzedaż ozdób bożonarodzeniowych będzie trwała do piątku 22.12.2023r.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku dyrektor GOK Grażyna Piękos wraz z pracownikami życzą Państwu zdrowia, pomyślności, spełnienia najskrytszych marzeń, i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Lista nagrodzonych w Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym:

Kategoria 1 - szopki

Lena Pankowska - SP Rudzienice
Maciej Pisarczyk - SP Ząbrowo
Oskar Sass - SP Gromoty
Lena Grosz - Iława

Kategoria 2 - ozdoby świąteczne

Marcin Szkopiński - SP Ząbrowo
Igor Klach - SP Ząbrowo
Hanna I Małgorzata Piękos - SP Ząbrowo
Marcel Nowakowski - SP Ząbrowo
Michalina I Marcelina Kwiatkowskie - SP Laseczno
Amelia Kosińska - SP Rudzienice
Lena Zawadzka - SP Gałdowo
Melania Bendelewska - SP Rudzienice
Jakub Kalbarczyk - SP Wikielec
Marcelina Bojanowska - SP laseczno
Maja Żmudzińska - SP Laseczno
Jagoda Felczak - SP Ząbrowo
Lena Moszczyńska - Iława
Piotr Rzepka - Zespół Placówek Szkolno Wychowawczych Iława
Pani Wanda Gubała
Karolina Niedźwiedzińska - Iława
Agnieszka Janiszewska - Laseczno
Czytaj całość…
 
Mikołajki z GOK Laseczno- 2023

W dniu 6 grudnia br. Gminny Ośrodek Kultury zorganizował  w sali widowiskowej ośrodka „Mikołajki” dla przedszkolaków i uczniów ze szkoły podstawowej w Lasecznie.

W specjalnie przygotowanej scenografii, w której dużą rolę odgrywało światło, o godz.11:00 rozpoczęła się zabawa. Dzieci na tę okazję ubrały się w piękne stroje mikołajkowe. Prowadzeniem „Mikołajek” i animowaniem zajęła się dyrektor GOK Grażyna Piękos. Oprócz licznych gier i zabaw dzieci i młodzież miały okazję tańczyć w rytm adekwatnej dla ich wieku i okoliczności muzyki. Przeprowadzane konkursy, w których brali udział także nauczyciele SP Laseczno,nagradzane były słodyczami, które ufundowała pani Jolanta Bądkowska, właścicielka sklepu w Lasecznie, za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy zorganizowali świąteczne karaoke (pastorałki kolędy) nawiązując tym samym do zbliżających się świąt i poprzedzającego ich Gminnego Charytatywnego Kiermaszu Bożonarodzeniowego, który odbędzie się w GOK Laseczno, 17 grudnia br. (początek o 11:00, licytacja na rzecz potrzebujących osób i koncerty kolędowe naszych zespołów o 13:30).

Na koniec zabawy przybył Mikołaj z workiem prezentów i rozdał wszystkim dzieciom świąteczne paczki, przygotowane przez SP Laseczno.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

Czytaj całość…
 
Mikołaj na próbie Dzieci Ziemi Iławskiej
W dniu 5 grudnia, podczas zajęć zespołu „Dzieci Ziemi Iławskiej”, do sali prób w Ząbrowie przybył Mikołaj z prezentami. Każde dziecko otrzymało atrakcyjny prezent. W podziękowaniu, dzieci i młodzież zaśpiewały kolędy, nad którymi obecnie pracują.  Ponadto zespół przygotowuje jasełka. Było dużo radości i wspólne pamiątkowe zdjęcia.
„Dzieci Ziemi Iławskiej” zapraszają na najbliższy występ grupy, 17.12.2023 (niedziela) podczas IX Gminnego Charytatywnego Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Kiermasz rozpoczyna się o godz. 11:00, natomiast licytacje i występy od godz. 13:30.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 13 - 18 z 989
 
 
Popularne
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.