Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1311
Linki: 2
gości: 78535403
Strona główna arrow Aktualności arrow Osiągnięcia zespołu Dzieci Ziemi Iławskiej po 14 latach istnienia
Advertisement

Osiągnięcia zespołu Dzieci Ziemi Iławskiej po 14 latach istnienia PDF Drukuj Email
Zespół folklorystyczny „Dzieci Ziemi Iławskiej” został założony 01.06.2009 przez mgr Grażynę Piękos, dyrektor GOK, która od początku istnienia zespołu do dnia dzisiejszego jest jego kierownikiem artystycznym i instruktorem.
 Od chwili założenia grupy, dzieci z terenu Gminy Iława wystąpiły już na „Spotkaniach z Folklorem” w Szałkowie (2009-2023), gdzie zdobyły wyróżnienie oraz na Gminnych Dożynkach /później- „Gminne Święto Rolnicze/  (2009-2023), a także na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku /2010-2023/, Przeglądzie Zespołów Ludowych w Stawigudzie, Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Kurzętniku, w Giżycku i na wielu imprezach organizowanych w gminie Iława/ koncerty noworoczne, niepodległości, kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne, czy WOŚP. Zespół trzykrotnie brał udział w Konkursie Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” (Jeziorany 2021 i Olsztynek 2022- III nagroda, Lidzbark Warmiński 2023 – I nagroda ). Oprócz nagród finansowych, zespół brał udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej i nagraniach w Radio Olsztyn. Cały materiał został dwukrotnie opublikowany w książce poświęconej laureatom konkursu, a po raz trzeci została wydana płyta. Warto nadmienić, że piosenki  „Hej chłopaczku, hej dzieweczko - zbieramy żytko”i „Lasecznianka”, autorstwa Grażyny Piękos zostały zawarte w materiale pokonkursowym („Jawor”) - książki i płyty CD, poświęcone laureatom konkursu.
Pozostałe nagrody i osiągnięcia  zespołu ludowego „DZIECI ZIEMI IŁAWSKIEJ”
1.    Jubileusz 14-lecia istnienia w roku 2023
2.    Nagrody i wyróżnienia:
•    2011 – Nagroda Specjalna Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich – „Dzieci Ziemi
               Iławskiej” z Laseczna podczas XIV Spotkań z Folklorem w Szałkowie,
•    2012 – II miejsce „Dzieci Ziemi Iławskiej” w Jubileuszowych XV „Spotkaniach z Folklorem”
          w Szałkowie,
•    2013 – Nagroda Publiczności – nagrodę ufundował Związek Gmin Warmińsko-
            Mazurskich,
•    2017 – za Promocję Kultury gminy Iława i kultywowanie tradycji ludowej w roku
•    2016 podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2017 r.,
•    2019 – Wyróżnienie za promocję kultury w gminie Iława i kultywowanie tradycji
          ludowej w 2018 r. podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2019 r.,
•    2020 – Podziękowanie za kultywowanie, upowszechnianie tradycji ludowej i
promocję Gminy Iława w 2019 r. podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2020 r.
Tak wysoka ocena umiejętności zespołu jest dużą nobilitacją zarówno dla dzieci, jak i prowadzącej zespół. To bardzo motywuje do dalszej pracy. W repertuarze zespołu znajdują się utwory folkloru Warmii i Mazur oraz innych regionów kraju. Pod jej kierownictwem dzieci i młodzież opracowują program składający się z pieśni i tańców, uczą się podstaw ruchu, figur tańca folklorystycznego i jednocześnie gwary warmińskiej. Zajęcia mają bardzo dynamiczny charakter i zwykle przyciągają cały zespół. Uczestnicy wychodzą po zajęciach zmęczeni,
ale też radośni.
Inne koncerty
Jak wspomniano wyżej, zespół najczęściej występuje na terenie całej gminy Iława (Szałkowo- „Spotkania z folklorem”, Laseczno („Laseczniada”, koncert kolęd i pastorałek w kościołach parafialnych, „Festiwal Piosenki Religijnej” ), Nowa Wieś („Święto Indyka”, festyn rodzinny), Ząbrowo  („Dzień Matki”, „Dzień Kobiet”, koncert kolęd w kościele parafialnym), Rudzienice („Jarmark Ludowy”, koncert z okazji 150-lecia KGW), Wola Kamieńska („Piknik rodzinny”), Tynwałd („Spotkanie kultur” i „Sobótka”), Dziarny („Gminne Święto Rolnicze”), Radomek („Gminne Święto Rolnicze”), Wikielec („Gminna Gala Sportu i Kultury” oraz „WOŚP”), Kałduny („Gminne Święto Rolnicze”),  w Iławie (kinoteatr „Pasja”, koncert niepodległościowy), Przedszkole Miejskie nr 3 (koncert promocyjny zespołu), w powiecie nowomiejskim (Tylice- dożynki gminne), w Olsztynie (Starówka, koncert dla KGW z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i mieszkańców oraz gości), Ostróda (Centrum Kultury- zamek, konferencja LGD), Giżycko, Szymbark- zamek (dla Fundacji Szymbark), Pałac Mortęgi – jasełka dla firmy Szynaka, w Kisielicach i Olsztynku („Dożynki Wojewódzkie”, „Zielone Świątki”).

Dzieci Ziemi Iławskiej w mediach
Radio Eska
„Dziecięcy zespół folklorystyczny pn. „Dzieci Ziemi Iławskiej” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie zdobył III nagrodę w konkursie „Jawor- u źródeł kultury”. Odbył się on
w Jezioranach, podczas XXXVI Wojewódzkiego Przeglądu Kapeli i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur.
Dzieci wystąpiły w tradycyjnych strojach warmińskich. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Grażyna Piękos. Zespół powstał w 2009 r. Obecny skład zespołu tworzą dzieci  z Ząbrowa, Laseczna, Gałdowa, Skarszewa, Jakubowa Kisielickiego oraz Iławy. Najmłodszy członek ma 5 lat. ,Na konkurs młodzi artyści przygotowali trzy utwory: „ Żytko”, autorstwa Grażyny Piękos, „ Nasa matka Katarzyna” i „Pofajdok”– warmińskie melodie ludowe. Publiczność i organizatorzy przyjęli zespół entuzjastycznie. Jury pod przewodnictwem znanego olsztyńskiego dyrygenta prof. Jana Połowianiuka
z UWM docenił zaangażowanie i poziom wykonawczy dzieci, przyznając nagrodę finansową oraz możliwość dokonania nagrań w studio. Już w najbliższej przyszłości zespół  wyjeżdża do Stegny na letnie warsztaty choreograficzno – muzyczne.”



TVP3 OLSZTYN

„Jury wybrało finalistów III edycji konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury 2022″. Artyści zaprezentują się 1 maja, podczas finału regionalnego w Olsztynku.
W tym roku muzyczna rywalizacja toczyła się w pięciu kategoriach: śpiewak, instrumentalista, kapela ludowa, zespół folklorystyczny oraz dziecięcy i młodzieżowy zespół folklorystyczny. Wpłynęło ponad 60 zgłoszeń, najwięcej w kategorii zespół folklorystyczny.

Jury w składzie: Anna Minkiewicz-Zaremba, Waldemar Majcher, prof. Jan Połowianiuk i prof. Leszek Szarzyński wysłuchało ponad 180 utworów w wykonaniu uczestników konkursu i na ich podstawie dokonało wyboru najlepszych regionalnych zespołów.

W każdej z pięciu kategorii jest 3 finalistów:

ŚPIEWAK: Emilia Markowska, Michalina Dąbkowska i Elżbieta Kasznia.

INSTRUMENTALISTA: Sławomir Drężek, Jakub Karpuk, Jakub Bukowski.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY: Rozoski Zespół Ludowy, Zespół „Warmianki  Sępopolskie”, Zespół „Na Przyboś”.

KAPELA LUDOWA: Kapela „Śparogi”, Kapela „Trzy Czwarte”, „Warnijsko Kapela”.

DZIECIĘCY LUB MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY: Zespół „Dzieci Ziemi Iławskiej”, Zespół „Jarka”, Kapela „Lilia”

Przypomnijmy, że celem konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego przez Radio Olsztyn jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Warmii i Mazur, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Ponadto laureaci powalczą o zwycięstwo w finale ogólnopolskim konkursu w Tokarni koło Kielc,
a także o nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.”

Plany na przyszłość
Kierownik artystyczny zespołu Grażyna Piękos planuje poszerzenie repertuaru o nowe pieśni i przyśpiewki warmińsko-mazurskie, nawiązanie kontaktów z innymi zespołami dziecięco - młodzieżowymi z terenu Polski.
Włączenie do repertuaru nowych, autorskich piosenek, promocję zespołu, nagranie płyty, poszerzenie instrumentarium- stworzenie kapeli akompaniującej zespołowi, szeroko pojętą promocję zespołu.

  
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.