Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Strona główna
Zajęcia muzyczne i koła zainteresowań
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane przez GOK
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1224
Linki: 2
gości: 41641637
Strona główna
Advertisement

Sobótka Tynwałdzka - kolejna udana impreza za nami
05.07.2021.

W sobotę 03.07.2021 r w Tynwałdzie odbyła się impreza pn. „Tynwałdzka Sobótka- Skrzyżowanie Kultur".

Uczestników imprezy przywitała sołtys- Danuta Nowicka  i wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, którzy w ciepłych słowach skierowanych  do mieszkańców Tynwałdu i przybyłych gości wyrazili radość z faktu przywrócenia imprez, a tym samym możliwości bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami gminy.
Następnie na scenie , zgodnie z tradycją „Sobótki” , pojawiły się  nimfy wodne ustrojone w  świętojańskie wianki. Nimfy zostały nagrodzone, rzeczowe upominki ufundowała Rada Sołecka Tynwałdu.
Po nich, na scenie pojawił się  Emrys Kosek wraz z członkami  stowarzyszenia „W kręgu”,. Publiczność dzięki ogromnej wiedzy Pana Emrysa, związanej ze słowiańskimi obyczajami, miała okazję poznać wiele zapomnianych obrzędów i obyczajów sprzed okresu chrześcijaństwa. Goście zorganizowali też miejsce, w którym można było zadawać szczegółowe pytania na w/w tematy.

Po prelekcji, dyrektor GOK wręczyła nagrody rodzinom,  które uczestniczyły w zorganizowanym wcześniej przez GOK, „Konkursie Rodzin Muzykujących”. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymały rodziny: Rynkowskich i Zatorskich z  Nowego Miasta Lubawskiego i Marzęcic, Prokop z Kurzętnika, Piękos i Kudlak z Ząbrowa oraz Skolmowskich z Laseczna.

 Przed występem gwiazdy wieczoru, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie zorganizował szereg gier i zabaw dla dzieci , młodzieży i dorosłych. Prowadziła je dyrektor Grażyna Piękos w asyście pracownika GOK Pawła Wisły. Po miłej i mocno energetyzującej zabawie, na scenie pojawił się oczekiwany zespół olsztyńsko-olsztynecki o bardzo pozytywnej nazwie „Byle do przodu”. Zespół wykonał ponad godzinny program, zawierający światowej klasy przeboje muzyki rockowej. Publiczność bawiła się  znakomicie- nie zabrakło osób tańczących.

Nieodłącznym  elementem „Sobótki” było ognisko, przygotowane przez OSP i pieczenie kiełbasek. Ponad to KGW Tynwałd wraz z Radą Sołecką przygotowali poczęstunek i zaprosili wszystkich do kosztowania smakołyków.

 Biorąc pod uwagę sprzyjające warunki pogodowe (pomimo wcześniejszego deszczu) i dopisujące humory uczestników „Sobótki”, imprezę można uznać za udaną.

 Organizatorami „Tynwałdzkiej Sobótki”  byli:

- Rada Sołecka wsi Tynwałd z Panią Danuta Nowicką, Sołtysem  na czele

- KGW Tynwałd z przewodniczącą Bogusławą Kowalską
- OSP Tynwałd z Prezesem Kazimierzem Kowalskim
- GOK Laseczno

Czytaj całość…
 
Biesiada szantowa i nie tylko- wystawa zabytkowych pojazdów pn Stare-ale jare
29.06.2021.
GOK Laseczno pierwszy weekend wakacji w gminie Iława rozpoczął imprezą pn. „Biesiada szantowa i nie tylko…” połączoną z wystawą zabytkowych pojazdów pn. „Stare ale jare”. W wystawie wzięło udział 47 pasjonatów różnych pojazdów tj: Fiaty 125p, 126p, Polonezy, VW „Garbusy”, Mercedesy, Caddillac, Lincoln, Star, Mazda, Dodge, Volvo, Ford, wojskowe motocykle, i dużo innych jednośladów. Wszystkie pojazdy były w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym i przykuwały uwagę wielu zwiedzających, którzy mogli na bieżąco uzyskać informacje o danym modelu. Była to także doskonała okazja dla młodych ludzi, którzy mogli po raz pierwszy „na żywo” zobaczyć rzadkie modele sprzed lat. Na wystawie znalazły się takie „perełki” jak Ford z 1935 roku, motocykl Indian z 1941 roku. Wszyscy właściciele zostali zaproszeni przez dyrektor GOK Grażyna Piękos na scenę i uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami w postaci kosmetyków i akcesoriów samochodowych, ufundowanymi przez właścicieli firm: Krzysztofa Sadowskiego – Auto Sadek, Wojciecha Dobrzańskiego – X-moto, Dariusza Woźnickiego - Woźnicki. Autoczęści i naprawa samochodów osobowych i dostawczych, Iza Soszka – Pensjonat „Cykada”, Eckhard Sikorski – PSS Społem. Siemiańska publiczność wyraziła swoje uznanie dla pasjonatów tej wyjątkowej pasji gromkimi brawami. Organizatorzy zadbali o słodki poczęstunek dla właścicieli zabytkowych pojazdów. Wieczorem wystawcy oraz publiczność mogli uczestniczyć w biesiadzie szantowej z zespołem Shantaż i spotkaniu z charyzmatyczną Wandą Kwietniewską - wokalistką takich zespołów jak: „Vist”, „Lombard” oraz „Wanda i Banda”. Artystka porwała do wspólnej zabawy siemiańską publiczność, która razem z nią wykonała najbardziej znane utwory z jej repertuaru, tj. „7 życzeń”, „Hifi”, „Nie będę Julią”. Biorąc pod uwagę sprzyjającą aurę i atmosferę panującą na imprezie, pierwszy wakacyjny weekend z GOK Laseczno możemy uznać za udany. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji Biesiady szantowej i w niej uczestniczyli serdecznie dziękujemy."
Czytaj całość…
 
Oskar na ludowo- konkurs interdyscyplinarny
22.06.2021.
21 czerwca br. w pierwszy dzień lata w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie odbył się konkurs w ramach programu narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”pn. „Oskar na ludowo”, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i średnich.
W konkursie wzięli udział reprezentanci sześciu szkół podstawowych: SP Laseczno, SP Gałdowo, SP Ząbrowo, SP nr 2 w Iławie, SP Franciszkowo i SP Rudzienice.
Zgodnie z regulaminem, uczestnicy konkursu mieli do wykonania trzy zadania:
- quiz związany z  życiem i twórczością artystyczna Oskara Kolberga- na bazie udostępnionych materiałów i prezentacji multimedialnej
- plastyczną ilustrację wylosowanego stroju ludowego
- zaprezentowanie piosenki ludowej z wybranego regionu Polski.

W trakcie imprezy swoją twórczość w mini koncercie zaprezentowały dwa ludowe zespoły działające przy GOK Laseczno: „Gosposie” i „Dzieci Ziemi Iławskiej”.

Impreza była spotkaniem z folklorem, podczas którego młodzież miała  możliwość obejrzenia kronik dokumentujących działalność zespołów ludowych z GOK Laseczno- „Gospoś” i ‘Morawy”, a także porozmawiać o twórczości ludowej i jej znaczeniu dla kultury Polski.

Każdy zespól otrzymał nagrodę w postaci zestawu instrumentów perkusyjnych i dyplomy. Nauczyciele prowadzący grupy otrzymali pisemne podziękowania.

Konkurs „Oskar na ludowo” był pierwszą imprezą GOK w okresie po-pandemicznym.

Dyrektor GOK Laseczno serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie.
Czytaj całość…
 
Dzieci Ziemi Iławskiej zdobyły w Jezioranach III miejsce
14.06.2021.

                                                          W niedzielę 13 czerwca br. dziecięcy zespół folklorystyczny pn. „Dzieci Ziemi  Iławskiej” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie-   - zdobył  III nagrodę w konkursie „Jawor- u źród
eł kultury”
, który odbył się w Jezioranach, podczas XXXVI Wojewódzkiego Przeglądu Kapeli i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur. Konkurs  został ogłoszony przez Radio Kielce, we współpracy z Radio Olsztyn i MOK Jeziorany, w ramach konkursu dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Dzieci wystąpiły w tradycyjnych strojach warmińskich. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Grażyna Piękos, akompaniatorem ( akordeon) Jerzy E. Piotrowski. Zespół powstał 01.06 2009r. W ciągu tego czasu skład zespołu kilkukrotnie się zmienił, członkowie  pierwszych  składów  są już dorosłymi ludźmi. Obecny skład zespołu tworzą dzieci  z Ząbrowa, Laseczna, Gałdowa, Skarszewa i Jakubowa Kisielickiego. Nasz zespół składa się z 18-tu młodych wykonawców. Najmłodszy członek zespołu ma 5 lat.

Na konkurs młodzi artyści przygotowali trzy utwory: „ Żytko”, autorstwa Grażyny Piękos, „Nasa  matka Katarzyna” i „Pofajdok”- warmińskie melodie ludowe.
Publiczność i organizatorzy przyjęli zespół entuzjastycznie.
„Dzieci Ziemi Iławskiej” w swojej kategorii „Zespół folklorystyczny- dziecięcy/młodzieżowy” rywalizowały z dwoma młodzieżowymi zespołami, które podobnie jak nasz zespół w licznie obsadzonych eliminacjach pokonały inne zespoły z województwa Warmińsko-mazurskiego.
Jury pod przewodnictwem znanego olsztyńskiego dyrygenta prof. Jana Połowianiuka z UWM docenił zaangażowanie i poziom wykonawczy dzieci, przyznając wymienione miejsce, nagrodę finansową oraz możliwość dokonania nagrań w studio Polskiego Radia w Olsztynie. Jest to kolejna nagroda, którą zespół zdobył w okresie maj- czerwiec 2021, co jest pocieszające i budujące dla młodych wykonawców. Jak powiedział na zakończenie imprezy prof. Połowianiuk, po występach tegorocznych w kategorii dzieci/młodzież istnieje duża szansa, że w przyszłym roku, po zmianie regulaminu także laureaci tej kategorii pojadą na ogólnopolski przegląd do Kielc. Liczymy na to, że „Dzieciom Ziemi Iławskiej” przypadnie ten zaszczyt, ale zespół czeka wytrwała i intensywna praca.
Już w najbliższej przyszłości zespół  wyjeżdża do Stegny na letnie warsztaty choreograficzno – muzyczne, co przyniesie wymierne efekty w postaci nowego repertuaru i co równie ważne -oczekiwanego relaksu po ostatnim trudnym dla wszystkich czasie.
Czytaj całość…
 
Anna Maria Jopek - koncert na Festiwalu nad Jeziorakiem w Siemianach- 23 lipca 2021
10.06.2021.
Serdecznie zapraszamy na koncert wybitnej polskiej artystki Anny Marii Jopek.
Występ przewidziany jest na 23 lipca br. (piątek), podczas XV Jubileuszowego Festiwalu nad Jeziorakiem w Siemianach.
Godzina występu - TBA
Piątkowy wieczór festiwalowy rozpocznie się o godz. 19:00.ANNA MARIA JOPEK
- wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu. Śpiewu uczyła się prywatnie u legendarnej prof. Darii Iwińskiej (wcześniej nauczycielki ojca AMJ, Stanisława Jopka, który też był śpiewakiem). Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Mając zaledwie 12 lat zadebiutowała jako pianistka w cyklu koncertów dla dzieci w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Debiut wokalny Anny Marii Jopek miał miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk “Słowiański Bazar” w Witebsku na Białorusi, gdzie otrzymała nagrodę osobiście przyznaną jej przez Michela Legranda (przewodniczącego jury festiwalu). Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów.

W Polsce miała zaszczyt śpiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą oraz Wojciechem Młynarskim, a na światowych scenach występowała z takimi osobistościami jak: Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba.

W 2017 w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem. Śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata, wśród których są: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Hollywood Bowl w Los Angeles, Royal Festival Hall w Londynie, Hamer Hall w Melbourne, Blue Note Tokyo oraz opery: w Tokio i Tel Awiwie. Nagrywała w londyńskich studiach: Real World Studios Petera Gabriela i legendarnym Abbey Road oraz The Power Station na Manhattanie. Zdobyła liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, włącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za promowanie polskiej sztuki na świecie.

Od kilku ostatnich lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Wystąpiła w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu „Czas Kobiety” w reżyserii prof. Leszka Mądzika, dla którego współkomponowała muzykę z Robertem Kubiszynem. W 2014 podjęła współpracę z międzynarodową grupą Teatr Pieśń Kozła, wstępując na Fringe Festival w przedstawieniu "Return to the Voice". Wspomniany spektakl dostrzegł twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst. Jopek występuje w jednym z odcinków serialu

Ostatnia płyta pt. „Ulotne” nagrana wspólnie z Branfordem Marsalistem uzyskała status platynowej.

Jesienią 2021 r. Anna Maria Jopek wraz z 10-cio osobowym zespołem kontynuuje premierową trasę koncertową „Przestworza”.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 55 - 60 z 908
 
 
Popularne
 
 
 
© 2022 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.