Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1261
Linki: 2
gości: 54292227
Strona główna
Advertisement

Moje korzenie - projekt w ramach programu Dzialaj Lokalnie VII 2010 PDF Drukuj Email

 Wójt wręcza kwiaty Głównym celem projektu było ukazanie młodemu pokoleniu historii miejscowości w której żyją, odnalezienie własnej tożsamości społecznej i kulturowej, odkrycie przywiązania do „Małej ojczyzny”, poznanie losów ludzi z którymi żyją na co dzień. Cel został osiągnięty w pełni poprzez zrealizowanie następujących działań projektowych: zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy cykl spotkań edukacyjno-historycznych w miejscowościach Tynwałd, Rudzienice, Ząbrowo, Laseczno, gdzie na każdą miejscowość przypadały trzy spotkania z mieszkańcami danej miejscowości.


W Tynwałdzie w sali wiejskiej odbyły się spotkania w dniach: 09. 07.2010, 06.09.2010 i 24.09.2010 z seniorami znającymi losy swojej miejscowości i z mieszkańcami młodego pokolenia. W realizację spotkań oprócz pracowników GOK-u zaangażowali się mieszkańcy Tynwałdu pod kierownictwem pani Bogumiły Kowalskiej i sołtysa Tynwałdu pana Mirosława Wolaka.
W Rudzienickiej sali wiejskiej odbyły się spotkania w dniach: 31.08.2010, 08.09.2010, 23.09.2010 z mieszkańcami mającymi chęć przekazania uczestnikom spotkań swojej wiedzy tyczącej miejscowości, w której żyją. Mieszkańcy Rudzienic również bardzo chętnie włączyli się  w organizację spotkań pod kierownictwem pani Alicji Osasiuk.
W Ząbrowie w sali wiejskiej odbyły się spotkania w dniach: 03.09.2010, 15.09.2010, 24.09.2010 z seniorami znającymi dzieje i wydarzenia mające wpływ na kształtowanie się wsi Ząbrowa. W pomoc przy organizowaniu i przeprowadzeniu włączyła się Rada Sołecka wsi Ząbrowa oraz pani Teresa Oleksiak.


W Lasecznie w sali wiejskiej odbyły się spotkania w dniach: 09.09.2010, 17.09.2010, 01.10.2010 z seniorami znającymi losy Laseczna i pragnącymi się z nami (mieszkańcami wsi) podzielić własną wiedzą historyczną.
Uzyskane informacje z wyżej wymienionych spotkań edukacyjno-historycznych zostały zarejestrowane za pomocą cyfrowego dyktafonu, gdzie następnie zostały przekazane wraz ze zdjęciami obrazującymi przebieg spotkań osobie posiadającej zdolności literackie, którą była pani Krystyna Kurowska. Powierzenie zarejestrowanych informacji historyczno-dziejowych pani Krystynie Kurowskiej gwarantowało profesjonalizm przygotowania materiału uzyskanego ze spotkań w postaci kronik tyczących danych miejscowości, które następnie zostały przekazane firmie poligraficznej do ich oprawy.


Podziękowanie seniorom za wzięcie udziału w operacji była zorganizowana specjalnie na ich cześć wycieczka do Torunia (22.10.2010), w której wzięło udział 40 seniorów. W programie  wycieczki było zwiedzanie Starówki toruńskiej oraz obejrzenie spektaklu pt. "Caritas. Dwie minuty ciszy". Uczestnicy wycieczki mieli też możliwość dokonania zakupów w toruńskich sklepach. Nie zabrakło także zakupu toruńskich pierników. Po zwiedzaniu starówki toruńskiej seniorzy obejrzeli spektakl pt. "Caritas. Dwie minuty ciszy", który pozostawił na twarzach widzów grymas namysłu nad współczesnością.
Efekty i korzyści zrealizowanego projektu były i są nadal dzięki wydanym kronikom mówiącym o dziejach i losach danych miejscowości to: odkrycie i poznanie przez młodych ludzi historii oraz losów mieszkańców Tynwałdu, Rudzienic, Laseczna i Ząbrowa. Podniesienie świadomości patriotycznej i historycznej młodych mieszkańców, osób dorosłych zamieszkujących dane miejscowości. Aktywne spędzenie wolnego czasu młodzieży i dorosłych, pogłębiające własną tożsamość kulturową oraz zintegrowanie się społeczne uczestników projektu. Efektem materialnym projektu są wydane cztery kroniki Tynwałdu, Rudzienic, Laseczna, Ząbrowa, które zostały przekazane sołtysom danych miejscowości. Każdy zainteresowany będzie miał prawo przeczytać i tym samym zdobyć wiedzę historyczną o danej miejscowości.
Zakończeniem projektu było przygotowanie pokazu multimedialnego ze zdjęciami przedstawiającymi przebieg spotkań edukacyjno-historycznych oraz archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi historię architektury, życia społecznego i kulturalnego danych miejscowości. Prezentacja została wyświetlona na „Koncercie Niepodległościowym” w Rudzienicach  (13.11.2010), na którym zostały zaprezentowane kroniki miejscowości Laseczna, Ząbrowa, Tynwałdu i Rudzienic. W koncercie wzięli udział zaproszeni seniorzy, bez udziału których cele projektu nie zostały by osiągnięte. W trakcie koncertu odbyło się uroczyste podziękowanie seniorom za wkład pracy i zaangażowanie w realizację operacji, czego wyrazem były wręczone czerwone róże przez Wójta Gminy Iława.

Zadanie  "dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce" oraz Lokalnej Organizacji Grantowej w Iławie.

Zdjęcia przedstawiają uczestników spotkań i prowadzących projekt, a także wykonawców koncertu, na którym została wyświetlona prezentacja multimedialna związana z projektem. Można też zauważyć wójta Gminy Iława, wręczającego kwiat róży mieszkańcom uczestniczącym w tworzeniu kronik poszczególnych miejscowości i uczestników wycieczki do Torunia.

 

 

 
 
 
Regulamin- RODO-Karta zgłoszenia-XXIX Wielkanocny Charytatywny Konkurs Plastyczny-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2023 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.