. 
 
 
 
 
 
Menu główne
Strona główna
Advertisement

XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek
W dniu 9-go stycznia 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie, po raz trzynasty odbył się XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. „Zaśpiewajmy Panu jeszcze raz”. W ten sposób nasz ośrodek pielęgnuje i podtrzymuje tradycję wspólnego kolędowania w ciepłej i przyjaznej atmosferze pełnej miłości.
Do świątecznie udekorowanej sali widowiskowej GOK przybyło ok. 90 wykonawców i ich opiekunów ze szkół podstawowych i innych instytucji, z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego ze: Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach, Szkoły Podstawowej im. Michała Lengowskiego w Rudzienicach, Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim, Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, 17 Suskiej Drużyny Harcerskiej, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lasecznie, Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Samborowie, Szkoły Podstawowej we Franciszkowie i Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie.

Dyrektor GOK Grażyna Piękos otwierając imprezę skierowała do uczestników dużo ciepłych słów i złożyła najlepsze życzenia noworoczne, a przede wszystkim słowa miłego kolędowania na przeglądzie.
Przegląd nie miał charakteru konkursu, ale organizatorzy zadbali o upominki i dyplomy dla każdego wykonawcy, opiekuna i delegującej szkoły/organizacji. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla wykonawców i ich opiekunów.

W tym miejscu warto wspomnieć o genezie powstania kolęd. Kolęda w pierwszym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy. Przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności.
Jako pieśń religijna, związana z narodzinami Chrystusa wykształciła się znacznie później wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Terminem kolęda określa się również obrzęd ludowy, związany z okresem słowiańskiego ŚWIĘTA GODOWEGO, a następnie Świąt Bożego Narodzenia, polegający na obchodzeniu domów przez kolędników.
Za twórcę pierwszej kolędy o znaczeniu pieśni religijnej uważa się Św. Franciszka z Asyżu (XII/XIIIw.). Była ona śpiewana w nocy z 24/25 grudnia w zorganizowanej przez niego , w Greccio we Włoszech szopce. Było to w roku 1223.
Najstarsza polska kolęda pochodząca z roku 1424 nosi tytuł  „Zdrów bądź, królu anielski”.
Do najpopularniejszych polskich kolęd należą: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”. Za jedną z najbardziej znanych światowych kolęd uchodzi „Cicha noc”.

W odróżnieniu od kolędy, pastorałka, to ludowa, najczęściej wesoła pieśń o tematyce bożonarodzeniowej, poszerzonej o warstwę obyczajową, regionalną. Najpopularniejsze polskie pastorałki, to „Oj maluśki, maluśki”, „Jezus malusieńki”.
Niezależnie od w/w form spotykamy też piosenki świąteczne, bożonarodzeniowe. Można śmiało powiedzieć, że każdego roku powstają nowe. Przykładem mogą być: „Kto wie, czy za rogiem” zespołu „De Su”, czy „Mario, czy już wiesz” z repertuaru Kuby Badacha i innych wykonawców, jak nasz lokalny „Grasz Band”- ,,Pastorałka dla Maleńkiego”- sł.i muz. Grażyna Piękos

Uczestnicy tegorocznego „XIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek” w swoim repertuarze zawarli większość w/w form „muzycznego kolędowania”. Na podstawie tego co usłyszeliśmy można dostrzec, że kolędy i pastorałki można wykonywać na różne sposoby. Mogliśmy wysłuchać kolęd w różnych stylach muzycznych.

Oto lista wykonawców, opiekunów i szkół, które uświetniły XII Przegląd Kolęd i Pastorałek:

1.    Wiktoria Zwolińska, SP Marzęcice, op. Anna Lewicka
2.    Zofia Maciejewska, SP Rudzienice, op. Ewa Węgorzewska
3.    Antoni Romanowski, SP Rudzienice, op. Ewa Węgorzewska
4.    Malwina Włodarczyk, niezrzeszona, op. Danuta Włodarczyk
5.    Hanna Ługowska, MCK Nowe Miasto Lubawskie, op. Magdalena Domżalska
6.    Julia Zwolińska, SP Marzęcice, op. Anna Lewicka
7.    Jagoda Prokop, ZS Marzęcice, op. Anna Prokop – Domżalska
8.    Sylwia Łakomy, MCK Nowe Miasto Lubawskie, op. Oliwia Olęcka
9.    Magdalena Dziewulska, SP Rudzienice, op. Ewa Węgorzewska
10.    Martyna Górnik, 17 Suska Drużyna Harcerska, op. Kamil Woźniak
11.    Michalina Jaworska, 17 Suska Drużyna Harcerska, op. Kamil Woźniak
12.    Zespół uczniów klasy III, SP Laseczno, op. Mirosław Niedziałkowski
13.    Zespół „Po Burzy”, Gminne Centrum Kult-Bib w Samborowie, op. Anna Gęstwicka
14.    Zespół „Biedronki”, SP Franciszkowo, op. Helena Kulesza i Ewa Oszmian
15.    Zespół „Poranek”, SP Ząbrowo, op. Grażyna Piękos


Dyrektor GOK Grażyna Piękos i Pracownicy GOK Laseczno serdecznie zapraszają wszystkich do GOK Laseczno, na Koncert Noworoczny, w dniu 12 stycznia br., na godz. 15:00.
Gwiazdą imprezy będzie Regina Rosłaniec – Bavcevic wokalistka, autorka tekstów i muzyki której towarzyszył będzie pianista. Wystąpi też wokalista (baryton) Rafał Szalkiewicz z akompaniamentem pianistki Moniki Kopaczewskiej – Ratajczyk.

Organizatorzy imprezy (Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie) pragną podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji XIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek, a w szczególności młodym wykonawcom, ich opiekunom i rodzicom dzieci.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
 
 
 
© 2025 .
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.