Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1310
Linki: 2
gości: 78396908
Strona główna arrow Aktualności
Advertisement

Koncert Niepodległościowy w GOK Laseczno PDF Drukuj Email
22.11.2023.
Z okazji „Święta Niepodległości Polski” GOK Laseczno w sobotnie popołudnie 11 listopada i zorganizował dwuczęściowy koncert , na który złożyły się różne formy muzyczne. Gości, przywitała Grażyna Piękos, dyrektor GOK Laseczno i wójt Krzysztof Harmaciński, który w ciepłych słowach podkreślił , jak ważna jest ojczyzna i jej niepodległość wżyciu każdego Polaka i jednocześnie złożył życzenia publiczności. Na koncert przybyli przedstawiciele władz samorządowych: Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Warmińsko -Mazurskiego, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Wicestarosta Marek Polański z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski, zastępca Burmistrza Miasta Iławy Krzysztof Portianko, zastępca Wójta Gminy Iława Andrzej Brach, Sekretarz Gminy Iława Krzysztof Bądkowski, Radne Gminy Iława - Emilia Skolmowska i Izabella Kurek, dyrektorzy szkół gminnych i inni znamienici goście z gminy
i powiatu Iława, a także z powiatów ościennych. 

Na gokowskiej scenie oprócz zawodowych artystów, wystąpili także laureaci XII Rejonowego Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej pn. „Dźwięki, które łączą pokolenia”, dziecięcy zespół ludowy „Dzieci Ziemi Iławskiej”, działający w GOK Laseczno. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, Hymnu Państwowego i zaprezentowania elementów poloneza warmińskiego i pieśni patriotycznych („Polskie kwiaty”, „Taki kraj”) przez dziecięcy zespół ludowy. Następnie etiudę f-moll Fryderyka Chopina zagrał uczeń warszawskiej szkoły muzycznej Filip Plec, dawny członek zespołu „Dzieci Ziemi Iławskiej”, absolwent SP Ząbrowo i PSM I St. w Iławie. Piosenki patriotyczne i żołnierskie wykonali laureaci poszczególnych kategorii: Hanna Jarzębska (Pacółtowo), Zuzanna Pełka (SP nr 1w Iławie) i Liliana Kożuchowska (SP Ząbrowo). Ww. laureatom dyplomy i nagrody wręczyli Krzysztof Harmaciński- Wójt Gminy Iława i Grażyna Piękos Dyrektor GOK Laseczno.
W dalszej części koncertu trzy utwory F. Chopina (Polonez A-dur, Nocturn fis-moll i Walc
e - moll) zaprezentowała Monika Kopaczewska - Ratajczyk, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i nauczyciel PSM II st. w Grudziądzu. Na uwagę zasługuje fakt, że obydwoje pianiści pochodzą z gminy Iława. Ta część koncertu miała bardzo podniosły charakter. 
Następnie za sprawą niezwykłego lubelskiego zespołu, którego liderem jest Łukasz Jemioła publiczność mogła przenieść się w atmosferę lat międzywojennych. W wykonaniu gwiazdy wieczoru usłyszeliśmy znane piosenki z tamtych lat, za sprawą których publiczność wspaniale się bawiła i razem z artystami wykonywała fragmenty znanych przebojów. Po koncercie zespołu Łukasza Jemioły wręczono nagrody i wyróżnienia pozostałym laureatom, zarówno festiwalu piosenki polskiej, jak i konkursu plastycznego „Piękna i Niepodległa”. 
Koncertowi towarzyszyła wystawa prac uczestników konkursu plastycznego pn. "Piękna i Niepodległa". Podczas koncertu przedstawiona została prezentacja multimedialna przedstawiająca „Mieszkańców gminy Iława na starej fotografii”, związana z projektem "Ojczyzna, moja miłość i duma", dofinansowanym ze środków Biura "Niepodległa"
w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Imprezę prowadziła Grażyna Piękos.

Dyrektor GOK wraz z Pracownikami dziękuje wszystkim artystom i publiczności za wspólne celebrowanie Święta Niepodległości Polski.
Zmieniony ( 27.11.2023. )
Czytaj całość…
 
XII Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej 2023 PDF Drukuj Email
08.11.2023.
W dniu 8 listopada 2023, w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie odbył się XII Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej.
Imprezę otworzyła dyrektor GOK pani Grażyna Piękos.
Na  jej zaproszenie głos zabrał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, który życzył uczestnikom  jak najlepszych wykonań i wspomniał też o znaczeniu patriotyzmu  i pielęgnacji miłości do Ojczyzny.
Przed rozpoczęciem zmagań konkursowych wszyscy zebrani uroczyście zaśpiewali hymn państwowy.

W festiwalu wzięli udział uczniowie klas I-VIII ze szkół gminy Iława( SP Franciszkowo, SP Rudzienice, SP Gałdowo, SP Laseczno, SP Ząbrowo, SP Gromoty, SP Ząbrowo), miasta Iława( SP nr 1, 2 i 4), powiatu nowomiejskiego (Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Marzęcice, Brzozie Lubawskie , Kurzętnik, Prątnica).
W tym roku poziom wykonawców był wysoki i trudno było wybrać laureatów.
Prezentacje oceniało profesjonalne jury złożone z doświadczonych praktykujących muzyków i trenerów wokalnych: Stanisław Kożuchowski – Przewodniczący, Joanna Nehring-Roszkowska i Krzysztof Olszewski.  Po intensywnych obradach jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Klasy I-III
1.    Hanna Jarzębska – Pacółtowo
2. Emilia Borkowska – SP Tereszewo
3. Zespól „Dzieci Ziemi Iławskiej” – GOK Laseczno
Wyróżnienie:
Anna Jurkiewicz – SP Rudzienice
Katarzyna Małkiewicz – SP Brzozie
Hanna Kamińska - Prątnica
 Klasy IV – VI
1.     Zuzanna Pełka – SP nr 1 w Iławie
2.     Jagoda Prokop – ZS Kurzętnik
3.     Filip Mirosław – GCK Kurzętnik
Wyróżnienie:
Zespół SP nr 4 w Iławie
Chór „Poranek” – SP Ząbrowo
Jakub Zieliński – SP Gałdowo
Jan Jurkiewicz – SP Rudzienice


Klasy VII – VIII
1.     Liliana Kożuchowska – SP Ząbrowo
2.     Julia Kamińska - Prątnica
3.     Nadia Rogowska – GCK Kurzętnik
Wyróżnienie:
Katia Sierzputowska – SP nr 4 w Iławie
Irena Dziewulska – SP Rudzienice
Agnieszka Mroczyńska – SP Gromoty

Laureaci  tegorocznej edycji konkursu zostali zaproszeni przez dyrektor GOK do udziału w Gminnym Koncercie Niepodległościowym 11.11.2023, który odbędzie się o godz. 15:00 w sali widowiskowej GOK Laseczno. Podczas koncertu niepodległościowego zostaną wręczone nagrody laureatom w/w konkursu i konkursu plastycznego „Piękna i niepodległa”.

Imprezie towarzyszyła wystawa pokonkursowa prac plastycznych z konkursu „Piękna i Niepodległa”, na którą składają się prace uczniów szkół gminnych. Nagrody laureatom zostaną wręczone podczas w/w sobotniego koncertu w GOK Laseczno.
Uczestnicy zaprezentowali szeroki repertuar pieśni patriotycznych i piosenek polskich.
GOK Laseczno dziękuje wszystkim uczestnikom, opiekunom, nauczycielom za udział
w tegorocznej edycji XII Rejonowego Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej.
Z okazji nadchodzącego święta niepodległości Polski  życzymy wszystkim dumy  i zadowolenia z bycia Polakiem.
Zmieniony ( 22.11.2023. )
Czytaj całość…
 
Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku PDF Drukuj Email
24.10.2023.
21 października bieżącego roku grupa mieszkańców gminy Iława oraz okolicznych miejscowości, wzięła udział w fascynującej wycieczce organizowanej w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa". Ich cel podróży to wyjątkowe miejsce, które stanowi świadectwo historii Polski - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To niezwykłe muzeum gromadzi bogatą kolekcję eksponatów, dokumentów i artefaktów, ukazujących dramatyczne wydarzenia II Wojny Światowej. Grupa miała okazję zgłębić historię i wiedzę na temat tego kluczowego okresu w historii kraju, co dostarczyło im niezapomnianych doświadczeń i refleksji.
Po zwiedzaniu Muzeum II Wojny Światowej uczestnicy wycieczki udali się do Gdyni, gdzie czekało na nich kolejne wydarzenie. Tam w teatrze muzycznym mieli okazję uczestniczyć w spektaklu zatytułowanym "Hairspray". Ten klasyczny musical przenosił ich w świat muzyki, tańca i zabawy, a jednocześnie poruszał ważne tematy społeczne, co sprawiło, że wieczór stał się nie tylko rozrywką, ale także źródłem inspiracji i przemyśleń.
Całą tę niezapomnianą wycieczkę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, który zadbał o komfort i zadowolenie uczestników, dbając o logistykę podróży i zapewniając dostęp do ciekawych atrakcji.
To wyjątkowe wydarzenie stanowiło znakomitą okazję do połączenia historii i kultury w jedno fascynujące doświadczenie, które pozostawi niezatarte wspomnienia w sercach uczestników tej wyprawy.
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Zmieniony ( 24.10.2023. )
Czytaj całość…
 
Wernisaż prac Fritza Ketza- malarza z Karasia PDF Drukuj Email
20.10.2023.
Dnia 20 października br. w GOK Laseczno miał miejsce niezwykle interesujący wernisaż prac plastycznych pn. „Siła wrażeń, siła wyrazu ‘’, znanego i cenionego artysty niemieckiego Fritza Ketza. Imprezę zorganizowano wspólnie z synem artysty Jörnem Uwe Droemannem.
Wśród licznie przybyłych gości, których przywitała dyrektor GOK Laseczno Grażyna Piękos byli – Arkadiusz Błochowiak przedstawiciel władz samorządowych  Województwa Wielkopolskiego, Marta Ceglarek Redaktor Naczelna „Siewcy Wielkopolskiego”,  Michał Młotek przewodniczący Rady Miasta Iława,  Krzysztof Bądkowski – Sekretarz Gminy Iława, Marlena Baranowicz-Rak – Skarbnik Gminy Iława, pani sołtys Karasia Monika Łukaszewska.
Mieliśmy zaszczyt gościć znanych i cenionych  twórców kultury, lokalnych artystów m.in. Rafała Szulca, Joannę Sierzputowską, Dorotę Jurczak oraz wielu innych miłośników talentu Fritza Ketza, który w swoich młodzieńczych latach mieszkał niedaleko Iławy we wsi Karaś.  
O bogatej twórczości malarskiej i pasjonującym życiu artysty opowiedział ogromnie wzruszony syn artysty Jörn Uwe Droemann dziękując wszystkim przybyłym na uroczystość nawet z odległej Gdyni i Poznania.
Mówił o wystawie, która połączyła kilka aspektów. W tym roku bowiem przypada 120 rocznica urodzin artysty i 40 rocznica śmierci malarza. Upłynęło równo 80 lat od ostatniej wizyty Fritza Ketza w Karasiu a obecna wystawa jest 50 w całym wystawienniczym dorobku artysty. Na ręce pani dyrektor Grażyny Piękos złożył podziękowania za możliwość zorganizowania wernisażu ukazującego szerokie spektrum działalności plastycznej swego ojca.
Fritz Ketz to znaczący malarz i grafik wpisujący się w nurt realizmu ekspresyjnego w niemieckiej sztuce XX wieku.To właśnie w Karasiu w tej niewielkiej mazurskiej wsi zrodziła się w kilkunastoletnim Fritzu pasja uwieczniania otaczającego świata w obrazach, grafikach i drzeworytach. Początkowo na małych formatach przedstawiał zwykłe tematy – pracę chłopów, wiejski pejzaż i  kwiaty
z okolicznych ogrodów i łąk. Obrazy akwarelowe będące na granicy abstrakcji
w kontrastowych barwach to cykl nawiązujący do czterech pór roku zachwycający swoją świeżością spojrzenia na krajobraz. Obrazy Ketza
to w przeważającej części wspaniałe akwarele odznaczające się bogactwem koloru i oryginalnością kompozycji. Na wystawie zobaczyliśmy także kilka drzeworytów i reprodukcje małoformatowych cykli grafik wykonanych tuszem. Szczególnie piękny cykl pasyjny oraz niezwykle wymowny cykl o okropnościach wojny nasuwający skojarzenia z pracami Francisco Goyi. Mogliśmy obejrzeć pierwsze wydanie niezwykle ekspresyjnych grafik wydanych w 1947 roku pt. „Postacie
i obrazy” .
Podczas spotkania mieliśmy wrażenie, że teraźniejszość dopisała następny rozdział w historii ciągłości sztuki w Karasiu. Obecnie w domu,
w którym wzrastał Fritz Ketz mieszka pan Andrzej Sombecki, który  tworzy oryginalne prace w technice metaloplastyki. Specjalnie na wernisaż wykonał ażurowy obiekt z metalu wzorując się na dawnej fotografii przedstawiającej postać artysty podczas malowania w plenerze.
     Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z rodzinnego albumu udostępnionego przez panią Anitę Gabriel, której mama Anna znała artystę i była jego modelką.
Na wystawie zobaczyliśmy także dwa oryginalne obrazy olejne przedstawiające matkę artysty oraz jego autoportret.
Podczas wernisażu głos zabierali kolejno pan Krzysztof Bądkowski Sekretarz Gminy Iława, przedstawiciel samorządu województwa Wielkopolskiego pan Arkadiusz Błochowski oraz Michał Młotek Przewodniczący Rady Miasta Iława. Jednym głosem wyrażali swój zachwyt nad znaczącą rolą malarstwa Fritza Ketza
w sztuce XX wieku. Zwrócili także uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o ważnych postaciach z życia lokalnej społeczności. Postaci, które w czasie
II wojny światowej także poprzez uprawianie krytycznej wobec faszyzmu sztuki wyrażali swój protest wobec totalitaryzmu III Rzeszy. Do takiej grupy artystów należał właśnie Fritz Ketz artysta wielkiego formatu.
 Wyjątkowe spotkanie miało również wymiar muzyczny. Usłyszeliśmy znane utwory z repertuaru Marka Grechuty, Stanisława Sojki, Maryli Rodowicz, Sanah i Grzegorza Turnaua  w interpretacji dyrektor GOK Laseczno Grażyny Piękos przy akompaniamencie Oktawii Laskowskiej (skrzypce) i Jerzego Piotrowskiego ( Fortepian).
Mamy nadzieję, że wernisaż cieszący się dużym zainteresowaniem miłośników malarstwa i lokalnej historii był spotkaniem z prawdziwą sztuką
i nietuzinkową historią życia artysty z Karasia Fritza Ketza.
Zmieniony ( 24.10.2023. )
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 22 - 28 z 1107
 
 
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.