Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1323
Linki: 2
gości: 88612707
Strona główna arrow Ochrona Małoletnich
Advertisement

Polityka bezpieczeństwa i ochrony małoletnich w GOK Laseczno PDF Drukuj Email
Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr   3 /2024
Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie
 z dnia 31 lipca 2024 r.


Polityka bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zmieniającej dotychczasową ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, której tytuł na mocy tychże zmian otrzymuje brzmienie „o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich” (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.).
Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie jako miejsce, w którym dzieci zapoznają się z kulturą i spędzają wolny czas, uznaje swoją istotną rolę w promowaniu i przestrzeganiu praw człowieka dzieci i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za promowanie odpowiednich postaw wobec dzieci i szerzenia edukacji w zakresie

Rozdział I
Objaśnienie terminów


§ 1.
1.    GOK oznacza Gminny Ośrodek Kultury
2.    Pracownik GOK to osoba zatrudniona na umowę o pracę.
3.    Współpracownik GOK osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź wolontariusz, a także osoba zatrudniana przez podmiot zewnętrzny do   wykonywania usług na rzecz GOK.
4.    Dyrektor jest to osoba, która w strukturze GOK zgodnie w obowiązującym prawem i/lub wewnętrznymi dokumentami jest uprawniony do podejmowania decyzji o działaniach GOK.
5.    Dzieckiem jest każda osoba uczęszczająca na zajęcia do GOK i działających w jego strukturach bibliotek do ukończenia 18. roku życia.
6.    Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
7.    Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
8.    Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym kadrę GOK lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
9.    Polityka oznacza Politykę bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie
10.    Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

Rozdział II
Bezpieczne relacje. Bezpieczna rekrutacja


§ 2.
1.    GOK w miarę możliwości uświadamia dzieci na temat bezpiecznych relacji z innymi osobami, w tym dorosłymi oraz konieczności zgłaszania dorosłym wszystkiego, co je niepokoi.
2.    W pomieszczeniu ogólnodostępnym GOK w miarę możliwości w widocznym miejscu umieszczone są materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznych relacji dorosłych z dziećmi, a także numery telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
3.    GOK ustala zasady bezpiecznego kontaktu z dziećmi, których przestrzeganie stanowi obowiązek wszystkich pracowników i współpracowników w postaci KODEKSU BEZPIECZNYCH RELACJI stanowiącego załącznik nr 1.

§ 3.
1.    Każdy pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podlega weryfikacji w sposób określony w ZASADACH REKRUTACJI (załącznik nr 2).
2.    Poza wykonaniem obowiązków określonych w procedurze rekrutacji organizacja dokonuje każdego roku sprawdzenia figurowania pracownika/współpracownika w Rejestrze przestępstw seksualnych.
3.    GOK zobowiązuje wszystkich pracowników i współpracowników do zapoznania się z niniejszym dokumentem i przestrzegania go pod rygorem zakończenia stosunku prawnego łączącego GOK z tą osobą. Wobec pracowników niniejszy dokument stanowi część regulaminu pracy.
4.    W przypadku korzystania z usług podmiotów trzecich celem organizowania zajęć dla dzieci GOK wymaga, aby podmiot ten zaakceptował niniejszy dokument i zobowiązał się (w tym własnych pracowników i współpracowników delegowanych do wykonywania zadań na rzecz GOK) do przestrzegania jego zapisów, w szczególności weryfikował niekaralność pracowników podejmujących się działań z dziećmi.


Rozdział III
Interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka


§ 4.
1.    Krzywdzenie dziecka może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.  
2.    Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację krzywdzenia dzieci:
a.    popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem);
b.    doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie;
c.    doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).
d.    Doszło do dyskryminacji lub upokorzenia dziecka związanego z jego niepełnosprawnością bądź specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi.
3.    Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:
a.    pracownika,
b.    inne osoby trzecie,  
c.    rodziców/opiekunów prawnych,
d.    inne dziecko.
4.    W przypadku podjęcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrekcji. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.  Podejrzenie krzywdzenia dziecka może zgłosić każdy członek personelu, niezależnie od miejsca w strukturze organizacyjnej GOK i typu umowy łączącej go z GOK.
5.    Interwencja prowadzona jest przez Dyrektora GOK, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę.
6.    W przypadku, gdy do prowadzenia interwencji została wyznaczona inna osoba, wówczas pod pojęciem „Dyrektor” używanym w niniejszym dokumencie należy rozumieć osobę wyznaczoną do prowadzenia interwencji.
7.    W przypadku zgłoszenia krzywdzenia ze strony osoby odpowiedzialnej za interwencję, interwencję prowadzi inna, wyznaczona osoba.

§ 5.
W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999 (pogotowie).  Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.
 
§ 6.
1.    Z przebiegu każdej interwencji sporządza się KARTĘ INTERWENCJI, której wzór stanowi załącznik nr 3. do niniejszej Polityki. Kartę umieszcza się w segregatorze interwencji.
2.    Wszyscy pracownicy instytucji i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
3.    W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

§ 7.
Krzywdzenie ze strony pracownika/współpracownika
 
1.    W GOK obowiązuje KODEKS BEZPIECZNYCH RELACJI, z którym zapoznawany jest każdy pracownik i współpracownik GOK.
2.    W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika lub współpracownika osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.   
3.    Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami, pracownikiem/współpracownikiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na KARCIE INTERWENCJI.  
4.    Dyrektor GOK organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.  
5.    W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, Dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury – wzór stanowi załącznik nr 4.
6.    W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, Dyrektor GOK sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego (załącznik nr 5).
7.    Dalszy tok postępowania leży w kompetencji uprawnionych instytucji.
8.    W przypadku gdy pracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Dyrektor powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać pracownika podejrzewanego o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia.  W sytuacji, gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności, gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia. Jeżeli pracownik lub współpracownik, który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez GOK, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren GOK, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.   
 
§ 8.
Krzywdzenie przez inne osoby trzecie
 
1.    W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę trzecią (obcą, bądź spokrewnioną) Dyrektor GOK przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na KARCIE INTERWENCJI.  
2.    Dyrektor GOK organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.  
3.    W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, Dyrektor GOK sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
4.    W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, Dyrektor GOK sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego (załącznik nr 5).
5.    Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w punktach poprzedzających.
6.    Dyrektor organizuje spotkanie/spotkania z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.

§ 9.
Krzywdzenie ze strony rodziców/opiekunów
 
1.    W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez rodziców/opiekunów, Dyrektor GOK przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na KARCIE INTERWENCJI.
2.    W przypadku gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, Dyrektor GOK sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
3.    W przypadku gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), Dyrektor informuje właściwy ośrodek pomocy społecznej lub sąd rodzinny o potrzebie interwencji i ewentualnej.
4.    Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w punktach poprzedzających.
 
§ 10.
Krzywdzenie rówieśnicze
 
1.    W GOK obowiązuje KODEKS BEZPIECZNYCH RELACJI, z którym zapoznawane jest każde dziecko zapisujące się do GOK lub na zajęcia oferowane przez GOK.
2.    W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko uczęszczające do GOK (np. na zajęciach grupowych) Dyrektor przeprowadza rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ustalenia są spisywane na KARCIE INTERWENCJI. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.  
3.    W toku rozmów opisanych w pkt. 1 dąży się do zmiany zachowania dziecka krzywdzącego i ustalenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku krzywdzonemu. W przypadku braku możliwości osiągnięcia tych celów dziecko krzywdzące jest wydalone na stałe z zajęć.
4.    Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.
5.    Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
6.    Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.

Rozdział IV
Internet

§ 11.
1.    GOK, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, jest zobowiązany podejmować działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, a także uczyć dzieci, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z internetu.
2.    Na terenie GOK dostęp dzieci do internetu możliwy jest:
a.    pod nadzorem pracownika GOK, instruktora lub bibliotekarza w trakcie prowadzonych zajęć,
b.    bez nadzoru pracownika lub współpracownika – na przeznaczonych do tego komputerach, znajdujących się na terenie GOK i bibliotek (dostęp swobodny),
c.    za pomocą własnego urządzenia użytkownika, przez zabezpieczoną sieć wifi.
3.    GOK zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach, z których możliwy jest dostęp swobodny, a także w miarę możliwości prowadzi z tego zakresu edukacyjne zajęcia dla dzieci.

§ 12.
1.    Dyrektor GOK wyznacza osobę odpowiedzialną za internet.
2.    Osoba odpowiedzialna za internet zapewnia, by na wszystkich komputerach z dostępem do internetu na terenie GOK było zainstalowane i regularnie (nie rzadziej niż raz w miesiącu) aktualizowane oprogramowanie zabezpieczające.
3.    Osoba odpowiedzialna za internet raz w miesiącu sprawdza, czy na komputerach z wolnym dostępem do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści oraz w miarę możliwości stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie, gdy treści te zostały tam zapisane.
4.    Gdy zostanie ustalone dziecko, które korzystało z komputera w chwili zamieszczenia na nim niebezpiecznych treści, należy w przyjazny sposób przeprowadzić z nim rozmowę edukacyjną o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i o szkodliwości takich treści.





Rozdział V
Wizerunek dzieci

§ 13.
GOK, uznając prawo dzieci do prywatności i ochrony ich dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku każdego dziecka.
§ 14.
1.    Pracownikowi lub współpracownikowi GOK nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) przebywającego na terenie GOK bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
2.    Pracownik lub współpracownik GOK nie może upubliczniać wizerunku dziecka w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie wideo) bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
3.    Pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka powinna zawierać wskazanie, gdzie będzie wykorzystywany wizerunek dziecka (np. celem publikacji w serwisach społecznościowych).
4.    Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
5.    Każdy opiekun prawny dziecka wypełnia i podpisuje KARTĘ NIEPEŁNOLETNIEGO UCZESTNIKA ZAJĘĆ (wzór załącznik nr załącznik nr 7 do niniejszej Polityki) zawierającą zgody na wykorzystanie wizerunku dziecka, przetwarzanie danych osobowych i oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w danych zajęciach.   

Rozdział VI
Monitoring stosowania polityki

§ 15.
1.    Dyrektor GOK odpowiada za stosowanie Polityki bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie.
2.    Dyrektor jest odpowiedzialny za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.  
3.    Dyrektor przeprowadza wśród pracowników GOK, raz na 24 miesiące, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 8 do niniejszej Polityki.  
4.    W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w organizacji.
5.    Dyrektor dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników ankiet i sporządza na tej podstawie raport z monitoringu.
6.    Dyrektor GOK wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie Polityk
Rozdział VII
Przepisy końcowe

§ 16.

1.    Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.  
2.    Polityka obowiązuje wszystkich uczestników zajęć oraz pracowników i współpracowników GOK, niezależnie od obywatelstwa, jak i szczebla zatrudnienia.
3.    Ogłoszenie polityki następuje poprzez umieszczenie jej treści na stronie internetowej GOK.


Załącznik nr 1
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


KODEKS BEZPIECZNYCH RELACJI

Kodeks Bezpiecznych Relacji, który zostanie przedstawiony poniżej, opiera się na zmianach wprowadzonych w polskim prawie dotyczącym ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami przestępczością na tle seksualnym, z uwzględnieniem nowelizacji z dnia 28 lipca 2023 roku. Celem tego kodeksu jest zapewnienie bezpiecznego środowiska dla dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie oraz określenie standardów zachowań i procedur, które mają na celu ochronę dzieci przed różnego rodzaju zagrożeniami.

A) Relacje dziecko - dziecko

1.    Wszystkie dzieci mają prawo do równego traktowania i szacunku.
2.    Każde dziecko ma prawo do własnej przestrzeni i należy to szanować.
3.    Mam prawo do wyrażania swoich uczuć i myśli.
4.    Konflikty i kłótnie rozwiązuję w sposób pokojowy, poprzez rozmowę, nie przemoc fizyczną czy słowną.
5.    Mam prawo odmówić dotyku, który jest dla mnie niekomfortowy.
6.    Niektóre tajemnice mogą być szkodliwe i że ważne jest, aby dzielić się nimi z dorosłymi, którym ufam.
7.    Będę szanować inne dzieci i pomagać im w pełni uczestniczyć w zajęciach, będąc wzorem do naśladowania. Będę dawać przykład, który obejmuje np. nieużywanie obraźliwego lub innego dyskryminującego języka.
8.    Będę szanować prawa, godność i wartość każdego dziecka oraz innych zaangażowanych osób bez względu na ich wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne lub inne, status majątkowy, poziom umiejętności.
9.    Nie będę używać niecenzuralnych słów i wykonywać prowokujących gestów.
10.    Nie będę uderzać ani w żaden inny sposób fizycznie atakować osób biorących udział w zajęciach lub działać w jakikolwiek sposób, który mógłby zawstydzić, upokorzyć, zastraszyć, umniejszyć lub poniżyć inne dzieci.

B) Relacje dziecko - dorosły

1.    Dorosły powinien zachowywać profesjonalizm w relacjach z dziećmi, ustanawiając jasne granice emocjonalne i fizyczne.
2.    Pracownicy i współpracownicy są odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym dzieci mogą się uczyć i rozwijać.
3.    Należy uczyć dzieci na temat zgody i uczyć ich, że mają prawo odmówić dorosłym, jeśli czują się niekomfortowo.
4.    Wszelkie zajęcia z udziałem dzieci powinny odbywać się przy otwartych drzwiach lub w obecności więcej niż jednego dorosłego, aby zapewnić transparentność i bezpieczeństwo.
5.    Pracownicy i współpracownicy muszą być świadomi procedur zgłaszania wszelkich niepokojących zachowań lub sytuacji nadużycia oraz działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi.
6.    W komunikacji z dziećmi należy zachować cierpliwość i szacunek.
7.    Słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. Komunikując się z dzieckiem staraj się, by Twoja twarz była na poziomie twarzy dziecka.
8.    Zajęcia powinny odbywać się z uwzględnieniem i poszanowaniem specjalnych wymagań edukacyjnych, niepełnosprawności i posiadanych umiejętności dzieci.  
9.    Zadbaj o to, aby być w zasięgu wzroku lub słuchu innych pracowników, kiedy prowadzisz aktywności z dziećmi. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, kiedy musisz zostać z dzieckiem sam na sam, zawsze powiadom o tym pozostałych pracowników i wolontariuszy oraz poinformuj, w którym dokładnie miejscu będziesz przebywać wraz z dzieckiem.
10.    Nie komunikuj się z żadnym dzieckiem bez wiedzy jego rodziców lub opiekunów prawnych, w szczególności za pomocą mediów społecznościowych. Używaj do kontaktu służbowych narzędzi komunikacji i zapraszaj dziecko do kontaktu w godzinach Twojej pracy. W przypadku komunikacji internetowej, korzystaj z grupowych czatów, nie wiadomości prywatnych.

Załącznik nr 2
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


ZASADY REKRUTACJI


1.    Poznaj dane kandydata/kandydatki, które pozwolą Ci jak najlepiej poznać jego/jej kwalifikacje, w tym stosunek do wartości takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.  
 
a)    GOK musi zadbać, aby osoby zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, stażyści, praktykanci oraz wolontariusze) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne. Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek osoby zatrudnianej do dzieci i podzielania wartości związanych z szacunkiem wobec nich oraz przestrzegania ich praw, zapytaj kandydata/kandydatkę o te kwestie.
b)    W każdym przypadku GOK musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Te dane będą Ci też potrzebne do dalszej weryfikacji kandydata/kandydatki. GOK powinna zatem znać:
a.    imię (imiona) i nazwisko,
b.    datę urodzenia,
c.    dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
c)    Nie jest dopuszczalne, aby z dziećmi pracowała osoba znana np. wyłącznie z imienia, przyjęta do realizacji obowiązków z uwagi na swoje dobre chęci (np. animatorka Ania, która zgłosiła się do pomocy na zasadzie wolontariatu).

2.    Poproś kandydata/kandydatkę o referencje z poprzednich miejsc zatrudnienia. GOK może prosić kandydata/kandydatkę o przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki. Niepodanie takich danych w świetle obowiązujących przepisów nie powinno rodzić dla tej osoby negatywnych konsekwencji w postaci np. odmowy zatrudnienia wyłącznie w oparciu o ten fakt. GOK nie może samodzielnie prowadzić tzw. screeningu osób ubiegających się o pracę, gdyż ograniczają ją w tym zakresie przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych oraz Kodeksu Pracy. GOK może jednak poznać dane dotyczące:
a.    wykształcenia,
b.    kwalifikacji zawodowych,
c.    przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.

3.    Pobierz dane osobowe kandydata/kandydatki, w tym dane potrzebne do sprawdzenia jego/jej danych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Przed dopuszczeniem osoby zatrudnianej do wykonywania obowiązków związanych z opieką nad małoletnimi GOK jest zobowiązany sprawdzić osobę zatrudnianą w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – rejestr z dostępem ograniczonym oraz Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Rejestr dostępny jest na stronie: rps.ms.gov.pl. By móc uzyskać informacje z rejestru z dostępem ograniczonym, konieczne jest uprzednie założenie profilu GOK.

Aby sprawdzić osobę w Rejestrze GOK potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
a.    imię i nazwisko,
b.    data urodzenia,
c.    pesel,
d.    nazwisko rodowe,
e.    imię ojca,
f.    imię matki.

Wydruk z Rejestru należy przechowywać w dokumentacji dotyczącej przedmiotu Regulaminu  oraz aktach osobowych pracowników GOK.

4.    Pobierz od kandydata/kandydatki oświadczenie o niekaralności (załącznik 2a) w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

5.    Jeśli dotyczy, pobierz od kandydata/kandydatki oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat (załącznik 2b), innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej (obowiązek dotyczy również obywateli polskich) zawierające oświadczenie o niekaralności, że nie był/była prawomocnie skazany/skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

6.    Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.





Załącznik nr 2a
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI

.........................................................................
miejsce i data
 
 
Ja, ............................................................................,

nr PESEL .................................................................,

nr dowodu/paszportu ...........................................,


•    Oświadczam, że nie byłam/nie byłem* prawomocnie skazana/skazany* w państwie RZECZPOSPOLITA POLSKA za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/em się takich czynów zabronionych, oraz że nie nałożono na mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

•    Oświadczam, że w okresie ostatnich 20 lat nie zamieszkiwałem(-łam) /zamieszkiwałam(-łam) * w innym państwie niż RZECZPOSPOLITA POLSKA.
 
Jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
 
 
..........................................................................
Podpis

 *Niepotrzebne skreślić   
Załącznik nr 2b
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym  Ośrodku Kultury w Lasecznie




OŚWIADCZENIE O KRAJACH ZAMIESZKANIA

.........................................................................
miejsce i data
 
 
Ja, ............................................................................,

nr PESEL .................................................................,

nr dowodu/paszportu ...........................................,


Oświadczam, że w okresie ostatnich 20 lat zamieszkiwałem/zamieszkiwałam* w następujących państwach, innych niż Rzeczypospolita Polska i/lub państwo obywatelstwa:
    
1. …………………………………………………………………….
   
2. …………………………………………………………………….
 
oraz, że nie byłem/byłam* prawomocnie skazana w tym państwie/państwach* za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
 
Jestem świadomy / świadoma* odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.


 ..........................................................................
Podpis


 *Niepotrzebne skreślić

Załącznik nr 3
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


KARTA INTERWENCJI

 1. Imię i nazwisko dziecka       
2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)      
3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia       
4. Opis podjętych działań, innych niż interwencja     Data     Działanie
          
          
          
5. Spotkania z opiekunami dziecka     Data     Opis spotkania
          
          
          
6. Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)     •    zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,  
•    wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,  
•    inny rodzaj interwencji. Jaki?
.…………………………………………………………………....... …………………………………………………………………........ ………………………………………………………………….......
 
7. Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji      
8. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach działania własnego/działania rodziców     Data     Działanie
          
          
          
          


Załącznik nr 4
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


(wzór)
ZAWIADOMIENIA O MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA

Miejscowość, dnia ………………… r.

Zawiadamiający: Imię i nazwisko lub nazwa instytucji
reprezentowana przez: …………………………
adres do korespondencji: …………………………



Prokuratura Rejonowa
w ……………………  

L.dz. …………….                                                                                         
        


Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego …………………… (imię i nazwisko, data urodzenia) przez ………………………… (imię i nazwisko domniemanego sprawcy).

Uzasadnienie

W trakcie wykonywania przez …… (imię i nazwisko pracownika) czynności służbowych dziecko …………………………………. (imię i nazwisko) ujawniło niepokojące fakty dotyczące

Dalszy opis podejrzenia popełnienia przestępstwa……………………………………………………………………………...




PODPIS

Załącznik nr 5
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


(wzór)
WNIOSEK DO SĄDU RODZINNEGO O WGLĄD W SYTUACJĘ RODZINY/DZIECKA


Miejscowość, dnia ...............................

 Wnioskodawca: Imię i nazwisko lub nazwa instytucji
reprezentowana przez: …………………………
adres do korespondencji: …………………………
                                                                


Sąd Rejonowy
                                                                  w ..................................
                                                                  … Wydział Rodzinny i Nieletnich

L.dz.………………….


Uczestnicy postępowania: ....................(imiona i nazwiska rodziców)
                                           ul............................
                                            ..................................(adres zamieszkania)
                                            rodzice małoletniego: ……………………… (imię i nazwisko dziecka, data urodzenia)

Wniosek o wgląd w sytuację dziecka

Niniejszym wnoszę o wgląd w sytuację małoletniego ………………… (imię i nazwisko dziecka, data urodzenia )  i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.

Uzasadnienie
Opis sytuacji zagrożenia dobra dziecka……………………………………………………………………………………...
Mając powyższe fakty na uwadze można przypuszczać, że dobro małoletniego ……………………………. jest zagrożone, a rodzice nie wykonują właściwie władzy rodzicielskiej. Dlatego wniosek o wgląd w sytuację rodzinną małoletniego i ewentualne wsparcie rodziców jest uzasadniony.                


PODPIS


Załącznik nr 6
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


(wzór)
WNIOSEK DO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ


Miejscowość, dnia ...............................


Wnioskodawca: Imię i nazwisko lub nazwa instytucji
reprezentowana przez: …………………………
adres do korespondencji: …………………………
                                                                

Ośrodek Pomocy Społecznej w
 ...................................................
/Adres OPS-u właściwego z uwagi
na miejsce zamieszkania/pobytu dziecka/

Dotyczy dziecka ................................................... /
rodziny zamieszkałej pod adresem: ...................................................
Dane umożliwiające identyfikację dziecka ................................................... (imię i nazwisko, adres zamieszkania/pobytu, dane rodziców/opiekunów)

Wniosek o sprawdzenie sytuacji małoletniego
Wnoszę o sprawdzenie sytuacji małoletniego ................................................... (dane umożliwiające identyfikację dziecka np. (imię i nazwisko dziecka, imiona i nazwiska rodziców/opiekunów, adres zamieszkania/pobytu) poprzez przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz udzielenie pomocy dziecku w przypadku stwierdzenia zagrożenia jego dobra.

Uzasadnienie
Tutaj należy opisać niepokojące sytuacje, co sprawiło, że zdecydowaliśmy się na podjęcie interwencji, dlaczego uważamy, że dobro dziecka jest zagrożone. Pamiętaj, że im więcej informacji podasz, tym jest większa szansa na skuteczną interwencję.

PODPIS





Załącznik nr 7
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


(wzór)
KARTA NIEPEŁNOLETNIEGO UCZESTNIKA ZAJĘĆ
organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie


I. INFORMACJA O ZAJĘCIACH: ...........................................................................................................
1. Termin organizowanych zajęć: ..............................................................................................
2. Główne miejsce organizowanych zajęć: Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie,……………………………..
II. ZGŁOSZENIE UCZESTNIKA ZAJĘĆ
1. Imię i nazwisko uczestnika: ................................................................................................................
2. Adres zamieszkania: .............................................................................................................................
3. Imię i nazwisko rodzica/prawnego opiekuna:
.................................................................................................tel. kom...................................................
.................................................................................................tel kom....................................................
III. ZGODA RODZICA LUB PRAWNEGO OPIEKUNA, DOTYCZĄCA UDZIAŁU DZIECKA W ZAJĘCIACH
Ja niżej podpisany/podpisana* wyrażam zgodę na udział mojego dziecka w ww. zajęciach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie oraz działających w jego strukturach bibliotekach i na przetwarzanie danych osobowych mojego dziecka zgodnie z Klauzulą informacyjną przetwarzania danych osobowych w GOK.

................................................................                                         ...........................................................
Miejsce i data                                                                                        Podpis rodzica/ prawnego opiekuna

IV.  OŚWIADCZENIE RODZICA LUB PRAWNEGO OPIEKUNA O STANIE ZDROWIA DZIECKA
Oświadczam, że stan zdrowia dziecka umożliwia mu udział w zajęciach. Zatajenie lub podanie fałszywych informacji o zdrowiu dziecka zwalnia opiekunów zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie od odpowiedzialności za ewentualne skutki zdrowotne dziecka wynikające z organizowanych zajęć.

...............................................................                                          ...........................................................
Miejsce i data                                                                                       Podpis rodzica/ prawnego opiekuna

V.  ZGODA NA WYKORZYSTANIE WIZERUNKU DZIECKA
Wyrażam zgodę na nieodpłatne wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku mojego dziecka przez pracowników GOK w materiałach audio – wizualnych, audio i fotograficznych lub innych zwanych materiałami, wykonanych w trakcie zajęć w celach dokumentacyjnych i promocyjnych działalności GOK.
Wyrażam zgodę na umożliwienie przedstawicielom mediów na utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku mojego dziecka przebywającego na zajęciach organizowanych przez GOK (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) w celach dokumentacyjnych i promocyjnych działalności GOK.
Niniejsze zgody obejmują wykorzystanie oraz rozpowszechnianie materiałów lub ich fragmentów za pośrednictwem dowolnej techniki i metody, bez ograniczeń terytorialnych i czasowych oraz ich opublikowanie na stronach internetowych: Urzędu Gminy w Iławie oraz na oficjalnym profilu GOK i Gminy Iława na Facebook’u, a także przez media na ich stronach internetowych, portalach społecznościowych i wydawnictwach papierowych.

........................................................                                         .................................................................
Miejsce, data                                                                                Podpis rodzica/ prawnego opiekuna

VI.  OŚWIADCZENIE O SAMODZIELNYM POWROCIE DZIECKA DO DOMU

Oświadczam, że dziecko będzie/nie będzie* samodzielnie wracało do domu.

........................................................                                         .................................................................
Miejsce, data                                                                                Podpis rodzica/ prawnego opiekuna

VII. KLAUZULA INFORMACYJNA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ
Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie


Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
1.    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie,14-202 Iława, Laseczno 39A (zwanym dalej jako „Administrator”);
2.    Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować w siedzibie Administratora, pod adresem: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
3.    Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia udzielenia odpowiedzi na zadane przez Panią/Pana pytania oraz w celu przedstawienia informacji dotyczących działalności Administratora tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO;
4.    Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych mogą być podmioty świadczące usługi na rzecz Administratora, w szczególności usługi informatyczne, którym Administrator powierzy przetwarzanie danych osobowych;
5.    Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej;
6.    Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu wycofania przez Panią/Pana zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych bądź do momentu, w którym dalsze przetwarzanie Pani/Pana danych okaże się zbędne z punktu widzenia celu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych;
7.    Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
8.    Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
9.    Podanie przez Panią/Pana danych osobowych ma charakter dobrowolny. Jednocześnie informujemy, że udostępnienie nam Pani/Pana danych osobowych jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie, a wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest warunkiem przedstawienia informacji dotyczących działalności Administratora.

...............................................                                                      .............................................................
Miejsce i data                                                                                   Podpis rodzica/ prawnego opiekuna

*Niepotrzebne skreślić   

Załącznik nr 8
do Polityki bezpieczeństwa
 i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


ANKIETĘ MONITORUJĄCĄ POZIOM REALIZACJI
Polityki bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie


l. p.    Pytanie    Tak    Nie
1.    Czy zapoznałeś się z dokumentem Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem?        
2.    Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?        
3.    Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?        
4.    Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Polityce ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Twoim miejscu pracy?        
5.    Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem?

        
6.     Czy jakiś punkt/ zagadnienie należałoby włączyć do Polityki? Dlaczego? Jakie regulacje proponujesz?


        
7    Czy jakiś punkt /zagadnienie należałoby usunąć? Jaki? Dlaczego?


        
8.    Czy jakiś punkt zagadnienie należałoby zmienić? Jaki? Dlaczego? W jaki sposób?


        

……………………………………………..
/data i podpis pracownika/

 
 
   
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.