|
|
Strona główna
|
W dniu 12 stycznia 2025, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie odbył się Koncert Noworoczny. Na imprezę przybyli: wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Senator RP Gustaw Marek Brzezin, z-ca wójta Andrzej Brach, Przewodniczący Rady Gminy Iława Krzysztof Zieliński, Roman Piotrkowski (zasłużony dla gminy Iława), Sekretarz Urzędu Gminy Lucyna Czołba, Przewodniczący Rady Seniorów Stanisław Michalewski, radni, sołtysi, mieszkańcy Powiatu Iławskiego i powiatów sąsiednich.
Sala koncertowa była wypełniona do ostatniego miejsca. Na początku imprezy głos zabrali: Wójt K. Harmaciński, Senator G.M. Brzezin i dyrektor GOK Grażyna Piękos. W ciepłych słowach złożyli wszystkim najserdeczniejsze życzenia noworoczne i wraz z publicznością wznieśli toast lampką szampana. Była miła atmosfera.
Część artystyczna rozpoczał znakomity śpiewak Rafał Szalkiewicz (baryton) z towarzyszeniem pianistki Moniki Kopaczewskiej – Ratajczyk. Młodzi artyści na codzień związani są z instytucjami kultury w Bydgoszczy, a pochodzą z naszych terenów (Iława, Ławice). W ich wykonaniu publiczność usłyszała standardy koncertowe, np. Moniuszki „Dziad i baba”, operetkowe i operowe. Wokalista zaprezentował utwory w języku polskim, włoskim i hiszpańskim. Rafał Szalkiewicz w kwiecisty sposób zapowiadał swoje utwory, co wzbudziło duże uznanie publiczności.
W drugiej części koncertu wystąpiła zwyciężczyni konkursu „The Voice of Poland Senior”, Regina Rosłaniec- Bavcevic, która wykonała znane i lubiane piosenki z towarzyszeniem pianisty, Josko Bacevica - prywatnie męża wokalistki. W repertuarze artystów znalazły się piosenki śpiewane w języku polskim, włoskim i chorwackim. Na szczególna uwagę zasługuje piosenka z tekstem Artura Andrusa i muzyką Marcina Januszkiewicza, napisana specjalnie dla artystki. Na zakończenie koncertu Regina Rosłaniec Bavcevic zaprezentowała swój finałowy utwór z „The Voice of Poland Senior”.
Koncert wszystkich artystów zakończyła owacja na stojąco.
Dyrektor GOK pragnie podziękować publiczności za przybycie na koncert i serdecznie zaprasza na kolejne imprezy organizowane przez GOK Laseczno. Informacja o nich będzie dostępna na Facebook’u: www.facebook.com/goklaseczno. |
W dniu 9-go stycznia 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie, po raz trzynasty odbył się XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. „Zaśpiewajmy Panu jeszcze raz”. W ten sposób nasz ośrodek pielęgnuje i podtrzymuje tradycję wspólnego kolędowania w ciepłej i przyjaznej atmosferze pełnej miłości. Do świątecznie udekorowanej sali widowiskowej GOK przybyło ok. 90 wykonawców i ich opiekunów ze szkół podstawowych i innych instytucji, z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego ze: Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach, Szkoły Podstawowej im. Michała Lengowskiego w Rudzienicach, Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim, Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, 17 Suskiej Drużyny Harcerskiej, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lasecznie, Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Samborowie, Szkoły Podstawowej we Franciszkowie i Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie.
Dyrektor GOK Grażyna Piękos otwierając imprezę skierowała do uczestników dużo ciepłych słów i złożyła najlepsze życzenia noworoczne, a przede wszystkim słowa miłego kolędowania na przeglądzie. Przegląd nie miał charakteru konkursu, ale organizatorzy zadbali o upominki i dyplomy dla każdego wykonawcy, opiekuna i delegującej szkoły/organizacji. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla wykonawców i ich opiekunów.
W tym miejscu warto wspomnieć o genezie powstania kolęd. Kolęda w pierwszym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy. Przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Jako pieśń religijna, związana z narodzinami Chrystusa wykształciła się znacznie później wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Terminem kolęda określa się również obrzęd ludowy, związany z okresem słowiańskiego ŚWIĘTA GODOWEGO, a następnie Świąt Bożego Narodzenia, polegający na obchodzeniu domów przez kolędników. Za twórcę pierwszej kolędy o znaczeniu pieśni religijnej uważa się Św. Franciszka z Asyżu (XII/XIIIw.). Była ona śpiewana w nocy z 24/25 grudnia w zorganizowanej przez niego , w Greccio we Włoszech szopce. Było to w roku 1223. Najstarsza polska kolęda pochodząca z roku 1424 nosi tytuł „Zdrów bądź, królu anielski”. Do najpopularniejszych polskich kolęd należą: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”. Za jedną z najbardziej znanych światowych kolęd uchodzi „Cicha noc”.
W odróżnieniu od kolędy, pastorałka, to ludowa, najczęściej wesoła pieśń o tematyce bożonarodzeniowej, poszerzonej o warstwę obyczajową, regionalną. Najpopularniejsze polskie pastorałki, to „Oj maluśki, maluśki”, „Jezus malusieńki”. Niezależnie od w/w form spotykamy też piosenki świąteczne, bożonarodzeniowe. Można śmiało powiedzieć, że każdego roku powstają nowe. Przykładem mogą być: „Kto wie, czy za rogiem” zespołu „De Su”, czy „Mario, czy już wiesz” z repertuaru Kuby Badacha i innych wykonawców, jak nasz lokalny „Grasz Band”- ,,Pastorałka dla Maleńkiego”- sł.i muz. Grażyna Piękos
Uczestnicy tegorocznego „XIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek” w swoim repertuarze zawarli większość w/w form „muzycznego kolędowania”. Na podstawie tego co usłyszeliśmy można dostrzec, że kolędy i pastorałki można wykonywać na różne sposoby. Mogliśmy wysłuchać kolęd w różnych stylach muzycznych.
Oto lista wykonawców, opiekunów i szkół, które uświetniły XII Przegląd Kolęd i Pastorałek:
1. Wiktoria Zwolińska, SP Marzęcice, op. Anna Lewicka 2. Zofia Maciejewska, SP Rudzienice, op. Ewa Węgorzewska 3. Antoni Romanowski, SP Rudzienice, op. Ewa Węgorzewska 4. Malwina Włodarczyk, niezrzeszona, op. Danuta Włodarczyk 5. Hanna Ługowska, MCK Nowe Miasto Lubawskie, op. Magdalena Domżalska 6. Julia Zwolińska, SP Marzęcice, op. Anna Lewicka 7. Jagoda Prokop, ZS Marzęcice, op. Anna Prokop – Domżalska 8. Sylwia Łakomy, MCK Nowe Miasto Lubawskie, op. Oliwia Olęcka 9. Magdalena Dziewulska, SP Rudzienice, op. Ewa Węgorzewska 10. Martyna Górnik, 17 Suska Drużyna Harcerska, op. Kamil Woźniak 11. Michalina Jaworska, 17 Suska Drużyna Harcerska, op. Kamil Woźniak 12. Zespół uczniów klasy III, SP Laseczno, op. Mirosław Niedziałkowski 13. Zespół „Po Burzy”, Gminne Centrum Kult-Bib w Samborowie, op. Anna Gęstwicka 14. Zespół „Biedronki”, SP Franciszkowo, op. Helena Kulesza i Ewa Oszmian 15. Zespół „Poranek”, SP Ząbrowo, op. Grażyna Piękos
Dyrektor GOK Grażyna Piękos i Pracownicy GOK Laseczno serdecznie zapraszają wszystkich do GOK Laseczno, na Koncert Noworoczny, w dniu 12 stycznia br., na godz. 15:00. Gwiazdą imprezy będzie Regina Rosłaniec – Bavcevic wokalistka, autorka tekstów i muzyki której towarzyszył będzie pianista. Wystąpi też wokalista (baryton) Rafał Szalkiewicz z akompaniamentem pianistki Moniki Kopaczewskiej – Ratajczyk.
Organizatorzy imprezy (Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie) pragną podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji XIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek, a w szczególności młodym wykonawcom, ich opiekunom i rodzicom dzieci.
|
Czytaj całość…
|
W minioną niedzielę, 15.12.2024 roku, w sali wiejskiej w Ząbrowie odbył się już dziesiąty Gminny Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy pn.”Podziel się sercem jak opłatkiem”. Tak jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, mieszkańcy gminy Iława i okolic nie zawiedli. Kolejny raz w akcję prężnie włączyły się szkoły gminy Iława, kluby seniora działające pod egidą Klubu Integracji Społecznej i GOPS, OSP Ząbrowo, KGW, dzieci z koła plastycznego działającego w Centrum Kultury i Rekreacji w Stradomnie pod kierunkiem Danuty Glińskiej, dzieci z koła rzeźbiarskiego działającego przy GOK Laseczno pod okiem Marka Kałuży, młodzież i osoby dorosłe i GOK Laseczno
W scenerii bożonarodzeniowych stroików, szopek, wieńców, gwiazd betlejemskich i zapachu świątecznych specjałów (pierniki, makowce, serniki, a także pierogi i inne), mieszkańcy gminy Iława i okolic wzięli udział w kiermaszu charytatywnym zorganizowanym przez GOK Laseczno, otwierając swoje serca i portfele na rzecz tych, których los szczególnie doświadczył. Licytację prowadziła dyrektor GOK Grażyna Piękos w asyście pracowników. Na uwagę zasługuje fakt, że w licytacji wzięły udział całe rodziny, które z zacięciem ze sobą współzawodniczyły i pozostawiły na szlachetny cel znaczne kwoty. Licytowano ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów ze szkół podstawowych z Franciszkowa, Gałdowa, Gromot, Laseczna, Rudzienic, Wikielca, Ząbrowa; przepyszne ciasta, pierogi, ale również ozdoby świąteczne wykonane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Mątyk, Tynwałdu, Siemian, Stradomna, Szymbarku, Ząbrowa; własnoręcznie wykonane obrazy przez Panią Wandę Gubałę z Iławy, a nawet przepiękny kominek świąteczny wykonany przez Monikę Moszczyńską i jej córkę Lenę. Uczestników kiermaszu szczególnie zachwycił obraz Melanii Bendelewskiej z Nowej Wsi, który został wylicytowany za kwotę 460zł i dziadek do orzechów wykonany przez Dawida Wesołowskiego z Franciszkowa.
Kiermasz charytatywny i wszystkie działania z nim powiązane, to także okazja dla rodzin do wspólnego działania, uwrażliwiania swoich dzieci i nauki empatii. To również doskonała okazja do „zatrzymania się” w pędzie codziennego życia, bycia razem i poczucia ducha świąt przez pryzmat potrzeb drugiego człowieka. W licytacji udział brali m.in. Wicewójt Gminy Iława Andrzej Brach, Sekretarz Gminy Lucyna Czołba, Skarbnik Gminy Marlena Baranowicz-Rak, zasłużeni dla gminy Iława – Roman Piotrkowski, dyrektorzy szkół – Danuta Gubała i Joanna Marciniak, sołtysi, radni, przedstawiciele stowarzyszeń, mieszkańcy gminy Iława i okolic. Kiermaszowi towarzyszyła ciepła, miła, świąteczna atmosfera, w którą wprowadził uczestników zespół ludowy Dzieci Ziemi Iławskiej, włączając uczestników Kiermaszu do wspólnego śpiewania popularnych kolęd.
Dyrektor GOK dziękuje wszystkim, którzy w tak ofiarny sposób wsparli X Gminny Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Państwa otwartość serca sprawiła, że w tym szczególnym, świątecznym czasie mogliśmy pomóc i sprawić odrobinę radości tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Jesteśmy dumni z tego, że hasło, które przyświecało kiermaszowi „Podziel się sercem, jak opłatkiem”, miało swoją moc. W tym momencie zebraliśmy ponad 7000 zł, ale sprzedaż ozdób bożonarodzeniowych będzie trwała do końca tego tygodnia (ozdoby można nabywać poprzez kontakt z bibliotekarką z GBP Ząbrowo).
Biorąc pod uwagę zaangażowanie mieszkańców gminy Iława w szlachetną akcję pn. X Gminny Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy, możemy z zadowoleniem stwierdzić, że działania na rzecz potrzebujących, oprócz zebranych środków, dają również poczucie wspólnoty i radość z pomagania.
Dyrektor GOK wraz z pracownikami dziękuje wszystkim, którzy w łączyli się w tegoroczny kiermasz. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku dyrektor GOK Grażyna Piękos wraz z pracownikami życzą Państwu zdrowia, pomyślności, spełnienia najskrytszych marzeń, i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.
Lista nagrodzonych w Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym: -Liliana Pankowska, Rudzienice -Dawid Wesołowski, Franciszkowo -Lena Zawadzka, Gromoty -Lena Pankowska, Rudzienice -Mikołaj Karski, Ząbrowo -Alicja Gorzka, Gałdowo -Lena i Monika Moszczyńskie, Laseczno -Grześ Olszewski -Jan i Krzysztof Kosińscy, Laseczno -Melania Bendelewska, Nowa Wieś -Marcelina Bojanowska, Laseczno
|
Czytaj całość…
|
|
Dzisiaj, 6 grudnia 2024 w sali widowiskowej GOK Laseczno, dyrektor GOK Grażyna Piękos w asyście Pracowników GOK poprowadziła imprezę mikołajkową dla uczniów i przedszkolaków ze szkoły w Lasecznie. Przy rytmicznej zabawie, w pięknie udekorowanej sali, przy naturalnej choince trwała zabawa: taniec, animacje z konkurencjami sprawnościowymi i wspólne śpiewanie kolęd z Mikołajem. Pod koniec imprezy Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom paczki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się także nauczyciele tutejszej szkoły, co można obejrzeć w załączonej fotorelacji. Imprezę nagłośnił, oświetlił i uatrakcyjnił muzyka Marcin Kowalewski. |
Czytaj całość…
|
|
Wczorajsze popołudnie, 11 listopada 2024r., przebiegało w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie w atmosferze łączącego pokolenia patriotyzmu i muzycznej różnorodności. Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości GOK Laseczno zorganizował Gminny Koncert Niepodległościowy pn. „Na polskiej pięciolinii”. Wydarzenie rozpoczęto uroczystym zaśpiewaniem hymnu państwowego oraz powitaniem przybyłych gości przez Dyrektor GOK, Grażynę Piękos oraz Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego. Gospodarz Gminy w ciepłych słowach podkreślił , jak ważna jest ojczyzna i jej niepodległość w życiu każdego Polaka i jednocześnie złożył życzenia publiczności.
Na koncert licznie przybyli przedstawiciele władz: Minister Zbigniew Ziejewski, radna Sejmiku Bernadeta Hordejuk, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Przewodniczący Rady Gminy Iława Krzysztof Zieliński, zastępca Wójta Gminy Iława Andrzej Brach, Zasłużeni dla Gminy Iława, Radni i Sołtysi Gminy Iława i inni zaproszeni goście z naszej gminy i powiatu, a także z powiatów ościennych, dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzinami.
Część artystyczną wydarzenia rozpoczął występ zespołu Dzieci Ziemi Iławskiej, który wykonał utwór „Piękna nasza Polska cała”. Następnie wystąpił uczeń warszawskiej szkoły muzycznej II stopnia, Filip Plec, dawny członek zespołu „Dzieci Ziemi Iławskiej”, absolwent SP Ząbrowo i PSM I St. w Iławie. W swoim doskonałym wykonaniu „Scherzo b-moll” op.31 F. Chopina pokazał ogromny muzyczny kunszt i biegłość techniczną, która zachwyciła publiczność.
Wspomniana wcześniej młodzież, podczas tego uroczystego wydarzenia, przyjmowała z rąk Władz nagrody i wyróżnienia za patriotyczne konkursy plastyczny i muzyczny, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie. Konkursy te stały się tradycją, poprzedzającą obchody Narodowego Święta Niepodległości. W dalszej części koncertu laureaci konkursu muzycznego zaprezentowali na scenie swoje ujmujące wykonania patriotycznych piosenek i pieśni. Gwiazdami Gminnego Koncertu Niepodległościowego był duet Agi Brenzak-Guz(wokal) i Pawła Zagańczyka (akordeon) oraz solista-wokalista Sylwester Domański. Paweł Zagańczyk, dr hab. Akademii Muzycznej w Gdańsku, wybitny akordeonista, koncertujący w kraju i za granicą, wykonujący muzykę zarówno z zakresu awangardy, jazzu, folku jak i klasyki, tworzył bogate i nastrojowe tło dla wyjątkowego wokalu Agi Brenzak-Guz. Wokalistka, swoim urzekająco kobiecym, lecz charyzmatycznym głosem, poprowadziła słuchaczy w muzyczną podróż poprzez tanga i standardy muzyki rozrywkowej.
Wydarzenie dopełnił występ Sylwestra Domańskiego, wokalisty zespołu „Fabryka”, który porwał publiczność niezwykle ekspresyjnymi wykonaniami utworów znanych i ponadczasowych, takich jak np. „Wolność” M. Grechuty, „Nie pytaj o Polskę” G.Ciechowskiego, czy „Czas ołowiu” R. Lipko. Publiczność entuzjastycznie włączała się w koncert, a największym wyrazem uznania były owacje na stojąco, które zakończyły wydarzenie. Dyrektor GOK Grażyna Piękos wraz z Pracownikami dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w koncercie i wyraża radość ze wspólnego świętowania TEGO WYJĄTKOWEGO DNIA. |
Czytaj całość…
|
|
| | «« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»
| Pozycje :: 1 - 6 z 1007 |
|
|