Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Strona główna
Zajęcia muzyczne i koła zainteresowań
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane ze środków UE
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1145
Linki: 2
gości: 18710022
Advertisement

Narodowe Czytanie Balladyny Juliusza Słowackiego w Gminie Iława
07.09.2020.
Tegoroczne Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbyło się we wszystkich bibliotekach gminy Iława, będących w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.
W dobie pandemii, dla zachowania bezpieczeństwa, ilość uczestników została ograniczona do minimum. Całą akcję czytania koordynowała dyrektor GOK Grażyna Piękos, która zainicjowała imprezę o godz. 1000 w GBP Ząbrowo, przypominając jednocześnie o tym, jak bardzo czytanie wpływa pozytywnie na rozwój osobowości człowieka.

W czytaniu udział wzięli: zastępca wójta Andrzej Brach, radny Krzysztof Zieliński, sołtys Beata Nowakowska oraz dyrektor Grażyna Piękos. Czytający podzieleni na role bardzo utożsamili się z postaciami, oddając w sposób emocjonalny charakter każdej z nich.

W Lasecznie, akcję czytania zorganizowały wspólnie GBP Laseczno, oraz Szkoła Podstawowa. W czytanie zaangażowani byli uczniowie szkoły podstawowej oraz nauczyciele Małgorzata Rzepka oraz Magda Nadolska, a także Andrzej Brach, zastępca wójta Gminy Iława.

W siemiańskiej bibliotece Narodowe Czytanie odbyło się w Letniej Czytelni. Po przywitaniu zaproszonych gości oraz uczestników przez panią bibliotekarkę, Maja Cyganowska odczytała list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zaproszeni goście czytali fragmenty utworu Słowackiego ": Pastor Krzysztof Kopacz , sołtys wsi Siemiany Karina Cyganowska, pisarka Nina Drej oraz pisarka Katarzyna Sarnowska.

W Ławicach ogólnopolska akcja czytania odbyła się w sali wiejskiej. Uczestniczki ubrane na biało symbolizowały odrodzenie dobra w świecie współczesnym, o którym pisał Juliusz Słowacki w swoim utworze, ukazując zwycięstwo dobra nad złem. Wybrane fragmenty utworu czytały:
Izabela Kurek - radna gminy Iława , Joanna HajdeczkoAgnieszka Jastrzębska i Julia Majkowska.

Biblioteka w Rudzienicach, korzystając z dobrej pogody, zorganizowała swoją akcję na Placu Parkowym. Znany społecznik i historyk, Henryk Plis przeczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy przypominający o potrzebie czytania i promocji czytelnictwa w społeczeństwie. Następnie wręczono nagrodę Czytelnika Roku 2019 Iwonie Kamińskiej Chmielarczyk. W czytaniu ,, Balladyny'' wzięli udział: Ks. Prałat Adam Olszewski, Maria Sak (była dyrektor szkoły podstawowej w Rudzienicach), Henryk Plis, Iwona Kamińska-Chmielarczyk, Krystyna Skibińska oraz dr Wiktor Chmielarczyk. Po zakończonym czytaniu odbyła się wspólna dyskusja na temat potrzeby popularyzacji czytelnictwa w społeczeństwie. Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że pomimo możliwości technicznych we współczesnym świecie, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dobrą literaturą. Wyrazili też chęć założenia Klubu Dorosłych Przyjaciół Biblioteki
i spośród siebie wyłonili lidera klubu Iwonę Kamińską – Chmielarczyk.

W akcję Narodowego Czytania aktywnie włączyły się osoby reprezentujące różne grupy społeczne: przedstawiciele Gminy Iława, księża, nauczyciele, dyrektorzy, lekarze, oraz dzieci i młodzież. Osoby te , będące liderami w swoich środowiskach, swoim autorytetem z pewnością zainspirują mieszkańców gminy Iława do kontaktu ze słowem pisanym, potwierdzając fakt, że czytanie w ogóle niesie ze sobą ponadczasowe humanistyczne wartości, ważne w dzisiejszym bardzo zmaterializowanym świecie.
Czytaj całość…
 
Festiwal nad Jeziorakiem we wspomnieniach- część III
31.07.2020.

 
Mieszkańcy gminy Iława w starej fotografii: GAŁDOWO
29.07.2020.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 55 - 60 z 831
 
 
Regulamin- wielkanocnego konkursu plastycznego pn. Wielkanocne Inspiracje- kliknij grafikę, by pobrać plik pdf
 
 
 
© 2021 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.