Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Strona główna
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane ze środków UE
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 960
Linki: 2
gości: 6078260
Strona główna
Advertisement

Dożynki Gminne we Franciszkowie
10.09.2012.

 W minioną niedzielę 9. września we Franciszkowie odbyły się gminne obchody Święta Plonów. Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez Dziekana Adama Olszewskiego i ks. Wacława Karawaja, podczas której mieszkańcy dziękując Bogu za udane plony złożyli dary. Starostowie Dożynek-p. Anna Malinowska i p. Janusz Kądziela przekazali na ręce wójta bochen chleba. Po oficjalnym i uroczystym otwarciu Gminnych Dożynek przez wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, Starostę Iławskiego Macieja Rygielskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Iława Romana Piotrkowskiego oraz Dyrektor GOK w Lasecznie Grażynę Piękos, na scenie wyróżniono najlepszych rolników Gminy Iława. Na wniosek wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego odznaki honorowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali: p.Henryk Dzierzęcki, p. Janusz Kądziela, p. Artur Sepetowski, p.Wiesław Bieńkowski, p. Jan Strzelec, p.Anna Malinowska, p.Wiesław Kozicki, p.Kazimierz Michałkiewicz, p.Zbigniew Piwowarczyk, p.Tomasz Kapuściński, a odznakę "Za zasługi dla Kółek Rolniczych" otrzymał p.Piotr Jaskulski. Jak co roku Dożynkom towarzyszyło wiele konkursów. W tym "Na najładniejszą posesję w sołectwie Franciszkowo" zwyciężyła posesja p. Otylii Kwiatkowskiej, II miejsce należało do p.Teresy Lipnickiej a III miejsce do p. Doroty Kądziela. Do Konkursu "Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy" swój udział zgłosiło 16 sołectw. Nagrodę pieniężną za ten najpiękniejszy otrzymało sołectwo Stradomno. Tenże okazały wieniec będzie reprezentował naszą gminę podczas Wojewódzkich Dożynek, które jeszcze w tym miesiącu odbędą się w Olsztynku. Specjalne podziękowania od Włodarza Gminy otrzymały Przewodniczące wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie naszej gminy. W bogatym programie artystycznym na scenie mogliśmy zobaczyć i posłuchać: dziecięcy zespół folklorystyczny "Dzieci Ziemi Iławskiej" i zespół folklorystyczny "Gosposie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, zespół wokalno-instrumentalny "Śpiewać każdy może" z Franciszkowa, dziecięcy zespół "Biedroneczki" z Samorządowej Szkoły Podstawowej we Franciszkowie, zespół folkowy "Morawa" działający przy GOK w Lasecznie, po nim wystąpił znakomity zespół z Susza "Rosenberg Country Band" a Gwiazdą Wieczoru, która poderwała do tańca dosłownie całą, licznie zgromadzoną publiczność był zespół z Warszawy na czele z Szymonem Kusarkiem (na codzień aktorem Teatru "Kwadrat" w Warszawie). Na sam koniec, tuż po zmroku swój popis niesamowitego tańca z ogniem dała grupa "Tynwałdzki Taniec Ognia". W odczuciu organizatorów tegoroczne Święto Plonów można zaliczyć do udanych, a taką śliczną pogodę jaką mięliśmy w niedzielę zamawiamy również na przyszły rok.

Projekt został dofinansowany ze środków UE z zakresu małych projektów
w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
objętego PROW na lata 2007-2013

Czytaj całość…
 
Podsumowanie wakacji w Gminnych Bibliotekach
06.09.2012.

Na wakacyjne miesiące Biblioteki Publiczne Gminy Iława przygotowały specjalne atrakcje dla dzieci. Codziennie zapraszaliśmy maluchy na zajęcia podczas których wspólnie czytaliśmy bajki, wiersze i różne ciekawe historyjki, rysowaliśmy, układaliśmy  puzzle, graliśmy w warcaby , monopol, bingo, koło fortuny, na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły własne akwarium ze słoików oraz korzystały z bezpłatnego dostępu do Internetu. Nie zabrakło też licznych gości w naszych Bibliotekach, wycieczek i innych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekarzy, m.in. takich jak:

 • Piesza wycieczka nad Jezioro Czarne oraz Jezioro Jasne. Oprócz dzieci, które na co dzień odwiedzają bibliotekę w Siemianach, wzięła w niej udział cała grupa obozowiczów z Kłodzka. Jezioro Jasne znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, jest jeziorem z nadzwyczaj czystą wodą. Wycieczka była bardzo interesująca, a piękne krajobrazy zachwyciły wszystkich wycieczkowiczów.

 • Grill integracyjny dzieci z GBP w Ławicach, GBP w Rudzienicach i MBP w Iławie. O to by kiełbaski były pyszne i dobrze wypieczone dbał Pan Krzysztof Romanowski z MBP w Iławie. Chętnych do konsumpcji nie brakowało. Oprócz kiełbasek z grilla przewidziane były gry i zabawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bańki mydlane - te "małe" i "duże". Odświeżone zostały też stare zabawy, m.in. "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy", czy " Gąski, gąski do domu". Wszyscy byli zadowoleni i bawili się wyśmienicie.

  • Spotkanie z rzeźbiarzem - panem Waldemarem Pasternackim. Opowiedział on dzieciom o swojej pasji. Jego przygoda z rzeźbą zaczęła się w wieku 7. lat. Pan Waldemar Pasternacki. rzeźbi głównie w drewnie lipowym. Do Siemian  przyjeżdża od 17. lat. Pokochał drewno-materiał trudny ,wymagający wiedzy  i zręcznej ręki, ale dający niesamowity efekt przy odrobinie talentu i cierpliwości.

   • Warsztaty historii pisma, które  przeprowadziła pani Cecylia Makiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie. Wzięło w nich udział sporo dzieci i młodzieży. Dzieci z zainteresowaniem próbowały swoich sił w samodzielnym rysowaniu piktogramów,  pisaniu gęsim piórem, rylcem w glinie i kaligrafowaniu chińskich znaków.


    • W ramach akcji „Wakacje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lasecznie” odbyła się wycieczka rowerowa pod hasłem "Z biblioteką poznajemy Pojezierze Iławskie". Trasa wycieczki prowadziła przez Laseczno - Ząbrowo- Szymbark z metą na placu przed biblioteką.  Krótki postój w miejscowości Ząbrowo był okazją do zwiedzenia miejscowego kościoła, plebanii, cmentarza rodu Finck von Finckensteinów, odpoczynku i nabrania sił na dalszą drogę. Na miejscu, w Szymbarku, zwiedziliśmy ruiny zamku krzyżackiego, młyn i aleję Napoleona. Po zwiedzeniu wszystkich zabytków "odjazdowi rowerzyści" mięli chwilę odpoczynku przy ognisku.

     • "Straszna Impreza” w Lasecznie, czyli „Noc z duchami w Bibliotece”. W zajęciach wzięło udział 15. dzieci w wieku od 5  do 12 lat. Podczas imprezy odbywały się liczne zabawy w których dzieci brały udział z wielkim zaangażowaniem: zabawa w mumie egipskie, lot na miotle w stylu dowolnym, „straszne” opowieści o duchach i potworkach, malowanie twarzy i ciała w zabawne wzory, kalambury,  zabawa w muzyczną miotłę, zabawa w podchody, karaoke, oglądanie „strasznego” filmu itp. O godzinie 22.00 rodzice i opiekunowie odebrali swoje pełne wrażeń pociechy do domu. Opiekę nad dziećmi sprawowały Agnieszka Prusakowska - bibliotekarz i Karolina Cap - instruktor  GOK.

      • Turniej Tenisa Stołowego "O Puchar Sołtysa Rudzienic". Zawodnicy startowali w trzech kategoriach: kobiety (bez podziału na wiek), chłopcy ur. 1997 i młodsi i w kat. open. Puchary ufundował sołtys Zbigniew Osasiuk a nagrody GOK w Lasecznie.

 

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
I m. Nikola Zuśka, II m. Nikola Jakubik, III m. Magda Kuczuk.
I m. Marcin Bądkowski, II m. Tomek Gula, III m. Radosław Galas.
I m. Damian Olszewski, II m. Dawid Gawłowski, III m. Marcin Bądkowski.

Każdego dnia wakacji biblioteki były „oblegane” przez dzieci, które z chęcią i zapałem brały udział w zajęciach przygotowanych przez Bibliotekarzy: Zofię Chomka (GBP w Siemianach), Agnieszkę Prusakowską (GBP w Lasecznie), Dorotę Gerczak (GBP w Ławicach), Agnieszkę Śmigielską (GBP w Ząbrowie) i Wojciecha Zielińskiego (GBP w Rudzienicach).

Dziękujemy za mile spędzony czas!

Czytaj całość…
 
Regionalne Święto Mleka z Mlekovitą
30.07.2012.
 4. sierpnia w Wikielcu już po raz trzeci odbyło się Regionalne Święto Mleka z Mlekovitą. Oprócz wielu zabaw i konkursów dla publiczności można było usłyszeć także zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie. Gwiazdą wieczoru, która poderwała wszystkich do wspólnej zabawy, był zespół Maxel. Tradycyjnie, toastem ze szklanką mleka imprezę otworzył wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, który wspólnie z przedstawicielami Mlekovity Adrianną Sapińską oraz Adamem Ponieważ, dyrektorem lubawskiego oddziału, przywitał gości. Po krótkiej ceremonii otwarcia wręczono statuetki producentom mleka z gminy Iława. Wyróżnienia otrzymali: Witold Socha z Gromot, Dariusz Szkopiński z Laseczna, Marian Szkamelski oraz Maciej Szkamelski z Mózgowa, Ryszard Łuziński z Gromot oraz Waldemar Węgłowski z Ławic, Stanisław Gula z Franciszkowa, Andrzej Pawlucha z Prasnety i Bogusław Solis z Mątyk.

 Podczas zabaw dla publiczności zorganizowano także konkurs picia mleka na czas. Zwycięzcą, który najszybciej wypił litr mleka,  został Paweł Hofman. W trakcie trwania imprezy czas umilały występy zespołów „Morawa”, „Remedium” oraz „Śpiewać każdy może” z Franciszkowa. Wyczekiwaną przez wszystkich gwiazdą wieczoru był zespół disco-polo „Maxel”, który poderwał wszystkich do wspólnej zabawy. Regionalne Święto Mleka z Mlekovitą zakończyła zabawa taneczna pod chmurką.

 
Organizatorami imprezy byli:
Urząd Gminy Iława,

Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie,
Rada Sołecka Wsi Wikielec
oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wikielcu.
Partnerem była firma Mlekovita.


Czytaj całość…
 
"Spotkania z Folklorem" za nami
27.07.2012.

  Tegoroczny, jubileuszowy festiwal folklorystyczny przebiegł w miłej i twórczej atmosferze. Imprezę otworzył Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński reprezentujący organizatorów, który w ciepłych i pełnych refleksji barwach przedstawili szałkowską imprezę. Na zaproszenie Gminy Iława przyjechali goście z Gmin Mysłakowice (na czele z wójtem Zdzisławem Pietrowskim) i Istebna (na czele z Panią wójt Danutą Rabin).

Po oficjalnej części przyszła pora na występy zaproszonych zespołów, wśród których nie zabrakło weteranów imprezy "Ostródzian" z Ostródy, "Kaliny" z Jędrychowa, "Pomeranii" z Kisielic, zespołu "Jezioranie" z Jezioran, "Anibabek" z Kurzętnika, "Dzieci Ziemi Iławskiej" z Ząbrowa, "Gospoś" z Rudzienic i "Morawy" z Laseczna. Pojawiły się też nowe zespoły: "Szuwary" z Markus,  oraz "Złoty Krąg" z Bobrowa. W Jubileuszowych XV  "Spotkaniach z Folklorem"  łącznie wzięło udział 11. zespołów . Jury w składzie: Stanisław Kożuchowski, Michał Stadnicki i Michał Wróblewski wyłoniło laureatów Jubileuszowego XV Festiwalu Folklorystycznego:
I m. Zespół Pieśni i Tańca "Szuwary" z Markus
kier. Mirka Prystupa
II m. "Dzieci Ziemi Iławskiej" działający przy GOK w Lasecznie
kier. Grażyna Piękos
III m. "Ostródzianie" działający przy CK w Ostródzie
kier. Gerard Kowalkowski
Wyróżnienie: "Złoty Krąg" z Bobrowa
kier. Irena Czarnowska, choreograf: Ewa Kulka

Na artystyczny "deser" organizatorzy zaprosili dwa góralskie zespoły z Gmin Mysłakowice oraz Istebna (Zespół "Istebna" z Istebnej oraz "Sokół" z Mysłakowic). Występ pierwszej grupy można uznać zarówno za egzotyczny pod tą szerokością geograficzną jak i wspaniały, pełen energii, oryginalnych góralskich melodii i żywiołowego tańca. (film promocyjny o zespole z Istebnej ). Zespół jest bardzo utytułowany, a jego historia występów sięga wczesnych lat XX wieku, kiedy to "Istebna" wystąpiła przed cesarzem Austro-Węgier. 

Festiwal został zorganizowany przez:  Urząd Gminy Iława, Starostwo Powiatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Radę Sołecką i KGW z Szałkowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa "Agro-Tur".

 Projekt został dofinansowany ze środków UE z zakresu małych projektów
w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
objętego PROW na lata 2007-2013

 

 

Czytaj całość…
 
Echa Festiwalu "Nad Jeziorakiem"
25.07.2012.

 Tegoroczny, siódmy już festiwal można uznać za udany: publiczność dopisała- nawet w deszczowy piątek- artyści zaprezentowali ciekawy i zróżnicowany program, organizatorzy, mimo "rąk pełnych roboty", zdaniem niezależnych obserwatorów i artystów spisali się przynajmniej dobrze (a były i głosy zachwytu. sic !), aura w drugim dniu okazała się wymarzona, współpraca z ICK- jak zwykle bardzo dobra. Słowem-tak trzymać !

Wśród publiczności można było spotkać osoby z pierwszych stron gazet, jak iławscy politycy, zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych gmin: Mysłakowice, Pagegai oraz Sovetsk, żeglarzy korzystających z nowoczesnej siemiańskiej ekoMariny i osoby przybyłe z innych stron kraju, a nawet zza granicy.

Pierwszy dzień tradycyjnie otworzyła iławska orkiestra dęta pod dyrekcją niestrudzonego Bogdana Olkowskiego, po czym oficjalnego otwarcia dokonał wójt Krzysztof Harmaciński. Dalej zaprezentowali się: "Czerwony Tulipan", Andrzej Rosiewicz, warszawski zespól "Singing Birds", Grzegorz Halama i na koniec usłyszeliśmy bardzo dynamicznie brzmiący zespół "Horpyna", który porwał publiczność do tańca.

Sobota przywitała gości festiwalu pięknym słonecznym popołudniem- pewnie z tego powodu publiczności było więcej, niż w piątek.

Tradycją drugiego festiwalowego dnia jest Konkurs Muzycznych Talentów  "Od juniora do seniora". Wśród laureatów znaleźli się: 1. miejsce zespół "Trio" z Dobrego Miasta, 2. miejsce Amelia Dubanowska z Biskupca, zaś trzecie zdobyła Julia Buczkowska z Lubawy. Nagrodę Grand Prix wywalczył Bartłomiej Łuczak z Gdańska, a wyróżnienie Paulina Dorawa z Lubawy.

W dalszej części festiwalu pojawili się: zespół "Remedium" działający przy GOK Laseczno, Krzysztof Piasecki oraz kabaret "Smile". Gwiazdą zamykającą festiwal był Mieczysław Szcześniak z zespołem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festiwalu po kliknięciu "czytaj całość".

 Projekt został dofinansowany ze środków UE z zakresu małych projektów
w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
objętego PROW na lata 2007-2013

Czytaj całość…
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 481 - 486 z 656
 
 
Popularne
 
 
 
© 2019 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.