Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1310
Linki: 2
gości: 78124146
Strona główna
Advertisement

Wernisaż prac Fritza Ketza- malarza z Karasia
Dnia 20 października br. w GOK Laseczno miał miejsce niezwykle interesujący wernisaż prac plastycznych pn. „Siła wrażeń, siła wyrazu ‘’, znanego i cenionego artysty niemieckiego Fritza Ketza. Imprezę zorganizowano wspólnie z synem artysty Jörnem Uwe Droemannem.
Wśród licznie przybyłych gości, których przywitała dyrektor GOK Laseczno Grażyna Piękos byli – Arkadiusz Błochowiak przedstawiciel władz samorządowych  Województwa Wielkopolskiego, Marta Ceglarek Redaktor Naczelna „Siewcy Wielkopolskiego”,  Michał Młotek przewodniczący Rady Miasta Iława,  Krzysztof Bądkowski – Sekretarz Gminy Iława, Marlena Baranowicz-Rak – Skarbnik Gminy Iława, pani sołtys Karasia Monika Łukaszewska.
Mieliśmy zaszczyt gościć znanych i cenionych  twórców kultury, lokalnych artystów m.in. Rafała Szulca, Joannę Sierzputowską, Dorotę Jurczak oraz wielu innych miłośników talentu Fritza Ketza, który w swoich młodzieńczych latach mieszkał niedaleko Iławy we wsi Karaś.  
O bogatej twórczości malarskiej i pasjonującym życiu artysty opowiedział ogromnie wzruszony syn artysty Jörn Uwe Droemann dziękując wszystkim przybyłym na uroczystość nawet z odległej Gdyni i Poznania.
Mówił o wystawie, która połączyła kilka aspektów. W tym roku bowiem przypada 120 rocznica urodzin artysty i 40 rocznica śmierci malarza. Upłynęło równo 80 lat od ostatniej wizyty Fritza Ketza w Karasiu a obecna wystawa jest 50 w całym wystawienniczym dorobku artysty. Na ręce pani dyrektor Grażyny Piękos złożył podziękowania za możliwość zorganizowania wernisażu ukazującego szerokie spektrum działalności plastycznej swego ojca.
Fritz Ketz to znaczący malarz i grafik wpisujący się w nurt realizmu ekspresyjnego w niemieckiej sztuce XX wieku.To właśnie w Karasiu w tej niewielkiej mazurskiej wsi zrodziła się w kilkunastoletnim Fritzu pasja uwieczniania otaczającego świata w obrazach, grafikach i drzeworytach. Początkowo na małych formatach przedstawiał zwykłe tematy – pracę chłopów, wiejski pejzaż i  kwiaty
z okolicznych ogrodów i łąk. Obrazy akwarelowe będące na granicy abstrakcji
w kontrastowych barwach to cykl nawiązujący do czterech pór roku zachwycający swoją świeżością spojrzenia na krajobraz. Obrazy Ketza
to w przeważającej części wspaniałe akwarele odznaczające się bogactwem koloru i oryginalnością kompozycji. Na wystawie zobaczyliśmy także kilka drzeworytów i reprodukcje małoformatowych cykli grafik wykonanych tuszem. Szczególnie piękny cykl pasyjny oraz niezwykle wymowny cykl o okropnościach wojny nasuwający skojarzenia z pracami Francisco Goyi. Mogliśmy obejrzeć pierwsze wydanie niezwykle ekspresyjnych grafik wydanych w 1947 roku pt. „Postacie
i obrazy” .
Podczas spotkania mieliśmy wrażenie, że teraźniejszość dopisała następny rozdział w historii ciągłości sztuki w Karasiu. Obecnie w domu,
w którym wzrastał Fritz Ketz mieszka pan Andrzej Sombecki, który  tworzy oryginalne prace w technice metaloplastyki. Specjalnie na wernisaż wykonał ażurowy obiekt z metalu wzorując się na dawnej fotografii przedstawiającej postać artysty podczas malowania w plenerze.
     Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z rodzinnego albumu udostępnionego przez panią Anitę Gabriel, której mama Anna znała artystę i była jego modelką.
Na wystawie zobaczyliśmy także dwa oryginalne obrazy olejne przedstawiające matkę artysty oraz jego autoportret.
Podczas wernisażu głos zabierali kolejno pan Krzysztof Bądkowski Sekretarz Gminy Iława, przedstawiciel samorządu województwa Wielkopolskiego pan Arkadiusz Błochowski oraz Michał Młotek Przewodniczący Rady Miasta Iława. Jednym głosem wyrażali swój zachwyt nad znaczącą rolą malarstwa Fritza Ketza
w sztuce XX wieku. Zwrócili także uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o ważnych postaciach z życia lokalnej społeczności. Postaci, które w czasie
II wojny światowej także poprzez uprawianie krytycznej wobec faszyzmu sztuki wyrażali swój protest wobec totalitaryzmu III Rzeszy. Do takiej grupy artystów należał właśnie Fritz Ketz artysta wielkiego formatu.
 Wyjątkowe spotkanie miało również wymiar muzyczny. Usłyszeliśmy znane utwory z repertuaru Marka Grechuty, Stanisława Sojki, Maryli Rodowicz, Sanah i Grzegorza Turnaua  w interpretacji dyrektor GOK Laseczno Grażyny Piękos przy akompaniamencie Oktawii Laskowskiej (skrzypce) i Jerzego Piotrowskiego ( Fortepian).
Mamy nadzieję, że wernisaż cieszący się dużym zainteresowaniem miłośników malarstwa i lokalnej historii był spotkaniem z prawdziwą sztuką
i nietuzinkową historią życia artysty z Karasia Fritza Ketza.
Czytaj całość…
 
Koncert Pro Musica Antiqua z Olsztyna- w Karasiu
W dniu 24.09.br,  w kościele w Karasiu odbył się niezwykły koncert zespołu Pro Musica Antiqua pod kierownictwem prof. Leszka Szarzyńskiego z niesamowitą sopranistką - dr Ewą  Alchimowicz Wójcik.
Dziękujemy muzykom za piękne chwile, pełne wzruszeń i zachwytu, a  księdzu Mirosławowi Pyzio za gościnność.
Czytaj całość…
 
Gminny Piknik Balonowy w Tynwałdzie
W dniach 8-9 września odbyła się VI Fiesta Balonowa o puchar wójta gminy Iława, której towarzyszył Gminny Piknik Balonowy w Tynwałdzie (09.09.).
Organizatorami pikniku byli : sołtys wraz z Radą Sołecka Tynwałdu, Gminny Ośrodek Kultury
w Lasecznie, Koło Gospodyń Wiejskich w Tynwałdzie i OSP Tynwałd.
Piknik prowadziła dyrektor GOK Laseczno Grażyna Piękos. Po krótkim powitaniu publiczności przez wójta Krzysztofa Harmacińskiego i sołtys Danutę Nowicką, prowadzącą imprezę zaprosiła dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy i tańca. W tym roku na terenie imprezy zebrało się ponad 700 osób, co zostało zmierzone przez specjalistyczny sprzęt do pomiaru frekwencji, zamontowany przez instruktora GOK Laseczno. Do zabawy włączyło się bardzo dużo rodziców z małymi dziećmi.
W części artystycznej wystąpił folklorystyczny zespół „Dzieci Ziemi Iławskiej” z GOK Laseczno, laureat pierwszej nagrody w tegorocznym konkursie „Jawor – u źródeł kultury”, zorganizowanym przez Radio Olsztyn w Lidzbarku Warmińskim.
Zespół pracuje pod kierunkiem Grażyny Piękos, z akompaniamentem akordeonisty Jerzego Piotrowskiego.
Po dzieciach zaprezentował się folkowy zespół „Morawa”, również działający przy GOK Laseczno.
W jego wykonaniu publiczność usłyszała tradycyjny repertuar wielojęzyczny, oraz nowe utwory , przygotowane w tym sezonie kulturalnym.
Po koncertach na niebie pojawiły się przepiękne balony, które wylądowały nieopodal sceny. Ich piloci zaprezentowali mechanizm nagrzewania powietrza w „podniebnych statkach”, co pod wieczór było bardzo atrakcyjne.
Na koniec imprezy zostały wręczone uczestnikom zawodów baloniarskich puchary i nagrody za udział w kilku konkurencjach.
Ceremonii przewodniczył wójt Krzysztof Harmaciński wspierany przez z-cę wójta Andrzeja Bracha i dyrektor GOK Laseczno Grażynę Piękos.
Piknik zakończyła zabawa taneczna „pod gwiazdami”.
Czytaj całość…
 
Gminne Święto Rolnicze w Radomku - 2023
W sobotę (2 września) w Radomku odbyło się Gminne Święto Rolnicze. Doskonała pogoda i bogaty program artystyczny przyciągnęły na boisko w Radomku wielu mieszkańców gminy Iława oraz gości.
  W uroczystości udział wzięli m.in.: Poseł Zbigniew Ziejewski, Poseł Robert Gontarz, Senator RP Bogusława Orzechowska, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, Starosta Iławski Bartosz Bielawski
 i Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski. Przybyli również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni miejscy i powiatowi, radni i sołtysi gminy Iława, księża, lokalni działacze. Starostami dożynek byli: Małgorzata Strzelec z Tynwałdu i Łukasz Łukaszewski z Szeplerzyzny.
Gminne Święto Plonów rozpoczęło się polową Mszą Św., po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Gości powitał Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę. Następnie zostały wręczone odznaczenia i statuetki wyróżniającym się rolnikom.

 Podczas Gminnego święta Rolniczego odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Radomek”.  Do konkursu „wieńcowego” zgłosiło się 18 sołectw. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała nie lada wyzwanie przy wybraniu tych najpiękniejszych. I miejsce zajęło sołectwo Ząbrowo (wieniec nr 17), II miejsce przypadło sołectwu Laseczno (wieniec nr 6), a III nagroda powędrowała do sołectwa Skarszewo (wieniec nr 17). Przyznano również wyróżnienie sołectwu Tynwałd (wieniec nr 15) oraz sołectwu Radomek (wieniec nr 8). Uczestnicy konkursów otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.
Sobotnia uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okolicznościowe dyplomy za zaangażowanie w organizację oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych oraz nagrody w postaci bonów zakupowych.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury ph. „Radosna i pokoleniowa zabawa ludowa”: „Dzieci Ziemi Iławskiej”, które wykonały pieśni ludowe z uwzględnieniem tematyki dożynkowej. Zespół prowadzi dyrektor GOK Grażyna Piękos, a akompaniatorem od chwili jego powstania jest Jerzy E. Piotrowski. Po zespole dziecię cym wystąpił folkowy zespół „Morawa”, który zaprezentował swój dotychczasowy repertuar i kilka nowych utworów.. Po nich wystąpiły zaproszone zespoły: „Sweet Blues”(covery zespołu „Dżem”), „Step by Step”(country, pop, rock) i „Nadmiar”(rock).  Po raz pierwszy na naszej scenie zostało użyte nowe oświetlenie sceniczne (ruchome głowy, blindery, spoty i mikser oświetlenia ChamSys), które GOK Laseczno zakupił z projektu. Konsolę oświetleniową zaprogramował Marcin Kowalewski z GOK, który też profesjonalnie realizował oświetlenie i dźwięk.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywali: Janusz Olszewski („Avanti”) i DJ Maciek
Całą imprezę prowadziła dyrektor GOK Laseczno Grażyna Piękos.
Organizatorzy zadbali również poczęstunek dla gości dożynek, oraz liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników rolniczego święta.
Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu za co otrzymali drobne upominki.
Organizatorzy (Gmina Iława, Sołtys i Rada Sołecka sołectwa Radomek i GOK Laseczno) dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Czytaj całość…
 
XXV Festiwal- Spotkania z folklorem w Szałkowie
W dniu 30 lipca br. w Szałkowie odbył się jubileuszowy XXV Festiwal „Spotkania z folklorem”.
W imprezie uczestniczyło ponad 180 wykonawców z województwa  warmińsko-mazurskiego i goście przybyli z Estonii (gmina partnerska Kose) i Litwy (gmina partnerska Pagegiai)
.
  Występy artystyczne poprzedziło wystąpienie wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, który z okazji jubileuszu imprezy złożył organizatorom i artystom życzenia i wręczył dyrektor GOK  Grażynie Piękos okazjonalny upominek.
Do życzeń przyłączyli się m. In. Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski, sołtys Szałkowa Tomasz Papińczak i zagraniczni goście z gmin partnerskich: Pagegiai na Litwie i Kose w Estonii.

  Cześć artystyczną  rozpoczął zespół „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, który przedstawił tańce i śpiew górali podhalańskich, Biłgoraja i inne.
Porywające wykonanie spowodowało, że zespół zdobył nagrodę publiczności  w konkursie zorganizowanym przez GOK.
W dalszej części wystąpiły zespoły: „Dzieci Ziemi Iławskiej” z Laseczna, „Jezioranie” z Jezioran, „Hopsassaa „(Estonia), „Wrzos” z Kownatek, „Pomerania” z Kisielic, „Kalina” z Jędrychowa, „Warmianki” z Miłakowa, „Anibabki „ z Kurzętnika, duet „Cymbaluki „ z Barczewa, „Ostródzianie” z Ostródy, „Suse” z Susza i „Morawa” z Laseczna.

  W wykonaniu artystów ludowych publiczność usłyszała znane i mniej znane utwory muzyki ludowej, ale też pojawiały się dla odmiany wykonania piosenek tzw. biesiadnych, czy jak w przypadku Morawy pochodzące z różnych rejonów Europy (Czechy ,Ukraina, Niemcy, Francja, czy przetłumaczone teksty angielskie).

  Każdy wykonawca otrzymał pamiątkową rzeźbę „Lasecznianki” i  dyplom.
Organizatorzy zadbali o poczęstunek dla artystów i miłe przyjęcie, a także odpowiedniej jakości nagłośnienie imprezy.
Tradycyjnie całą imprezę prowadziła Grażyna Piękos, wspomagana logistycznie przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.
Warto dodać, że tegoroczne „Spotkania z folklorem”, ze względu na trwającą budowę sali wiejskiej zostały umiejscowione na boisku w Szałkowie, co spotkało się z miłą oceną  licznie przybyłej publiczności.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 25 - 30 z 988
 
 
Popularne
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.