Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Strona główna
Zajęcia muzyczne i koła zainteresowań
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane ze środków UE
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1025
Linki: 2
gości: 8363099
Strona główna
Advertisement

VIII Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej
10.11.2019.
W dniach 07-08 listopada 2019 r. w GOK w Lasecznie odbył się VIII Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej pn „Pamięć i tradycja w pieśni polskiej”, skierowany do dzieci, młodzieży i  osób dorosłych. Towarzyszył mu konkurs plastyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych pn. "Niepodległa".
Oba konkursy były realizowane w ramach projektu "Niepodległość- w sercu i w pamięci każdy Polak święci". Projekt "Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej". Pomysłodawcą imprezy i koordynatorem projektu jest Grażyna Piękos - dyrektor GOK w Lasecznie.
Ze względu na dużą ilość uczestników (co bardzo cieszy organizatora) festiwal  przyjął formułę dwudniową. Tegoroczne prezentacje zawierały utwory o tematyce patriotycznej i piosenki popularne.
Impreza odbywała się w otoczeniu wystawy fotograficznej przedstawiającej zdjęcia historyczne pierwszych mieszkańców tych terenów. Wystawa zrealizowana była także w ramach w/w projektu.
Dodatkową atrakcją były prace malarskie Anny Łożyńskiej i Mirosława Mastalerza, które GOK prezentuje od czasu wernisażu, podczas "Muzycznych Zaduszek" w październiku br. i prezentacja multimedialna prezentująca sylwetki wybitnych postaci historycznych, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość oraz współczesny wizerunek Polski, który ukształtował się dzięki ich patriotyzmowi.

Festiwal na zaproszenie dyrektor GOK otworzył patron honorowy imprezy, wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, który w ciepłych słowach zwrócił się do uczestników konkursu, życząc im powodzenia w muzycznej konfrontacji, a także wspomniał o doniosłej roli patriotyzmu w życiu każdego człowieka.
Do konkursu stanęli uczniowie  i opiekunowie ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i osoby dorosłe z różnych miejscowości z terenu gminy i miasta Iława, powiatu iławskiego i nowomiejskiego (Bielice, Ząbrowo, Rudzienice, Gałdowo, Wikielec, Franciszkowo, Ławice, Laseczno, Iława,  Lubawa, Szwarcenowo, Marzęcice, Nowe Miasto Lubawskie i Kurzętnik).
Jury podkreśliło wysoki poziom konkursu i zróżnicowany, interesujący repertuar nawiązujący do czasów walk o odzyskanie niepodległości.
Drugi dzień festiwalu zainaugurowało odśpiewaniu Hymnu Państwowego przez wszystkich uczestników, po czym dyrektor GOK Grażyna Piękos gorąco powitała wszystkich obecnych.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury (pierwszy dzień przesłuchań) w składzie:

1. Michał Kowalewski - Przewodniczący
2. Karolina Palczewska
3. Jerzy E. Piotrowski,

-przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria- szkoły podstawowe, klasy  I-III


1. miejsce- Bianka Kusińska- SP Marzęcice
2. miejsce- Alan Kochalski- SP Wikielec
3. miejsce- Maja Jędraszek- MOK Lubawa

Wyróżnienia

- Aleksander Słupski- Maliszewski- MCK Nowe Miasto Lubawskie
- Liwia Rynkowska- GCK Kurzętnik
- Magdalena Dziewulska - SP Rudzienice


Kategoria- szkoły podstawowe, klasy IV-VI

1. miejsce - Agnieszka Nehring - SP nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim
2. miejsce - Aleksandra Kwiatkowska - Zespól Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim
3. miejsce - Jakub Cieplak

Wyróżnienia

- zespół wokalny "Poranek"- SP Ząbrowo
- Marysia Gruźlewska- SP w Brzoziu Lubawskim
- Martyna Jamroży - MCK Nowe Miasto Lubawskie
- Anastazja Nowicka- MCK Nowe Miasto Lubawskie


W drugim dniu festiwalu jury w składzie:

1. Michał Kowalewski- Przewodniczący
2. Krzysztof Olszewski
3. Stanislaw Kożuchowski,

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix Festiwalu – zespół „Canticorum” z ZSO w Iławie
1. miejsce – Alicja Moczadło – GCK Kurzętnik
2. Paulina Jamroży – MCK Nowe Miasto Lubawskie
3. Monika Krajewska – Kurzętnik


Wyróżnienia
- Michał Witkowski – SP Bielice
- Chór „Złoty Wiek”- DDPS przy MOPS Iława
- Kwartet „Poranek” – SP Ząbrowo
- Marcelina Szczygłowska – ZS im. Konstytucji 3-Maja w Iławie


Organizatorzy zadbali o nagrody, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla wszystkich uczestników i opiekunów muzycznych festiwalu, słodki poczęstunek, ciepłe napoje.
Biorąc pod uwagę ilość uczestników, ich ogromne zaangażowanie, przygotowanie repertuaru patriotyczno-historycznego organizator widzi potrzebę kontynuowania imprezy i kultywowanie tradycji i postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Dyrektor GOK Laseczno dziękuje Panu Eckhardowi Sikorskiemu za pomoc w przygotowaniu festiwalu.

Organizacja festiwalu:

Koordynacja i prowadzenie festiwalu- Grażyna Piękos
Konferansjer - Oktawia Laskowska
Realizacja dźwięku - Marcin Kowalewski
Zdjęcia- Arkadiusz Osiakowski i Sebastian Ewertowski
Oprawa graficzna- Jerzy E. Piotrowski
Sprawy porządkowe- Edyta Lewandowska, Magda Żuchowska
Czytaj całość…
 
Muzyczne Zaduszki- 2019
27.10.2019.
W niedzielę, 27 października, w sali widowiskowej GOK Laseczno odbyły się "Muzyczne Zaduszki" pn. "Muzyczni przyjaciele w naszej pamięci". Impreza łączyła w sobie  koncert i wernisaż. Imprezę zaszczycili swoja obecnością: Marek Polański (v-ce starosta iławski marek Polański, Andrzej Brach ( z-ca wójta gminy Iława), Dorota Kamińska (v-ce burmistrz m. Iławy), Lidia Miłosz (dyrektor Iławskiego Centrum Kultury), v-ce przewodnicząca Rady Gminy Iława Barbara Ostrowska i radna iławska Martyna Wyżlic, przedstawiciele mediów iławskich, ksiądz proboszcz z Laseczna Piotr Kliczkowski, iławscy artyści oraz rodziny zmarłych kolegów i koleżanek. Po raz pierwszy publiczność miała okazję wysłuchać wspaniałego koncertu wybitnego pianisty Sławka Jaskułke, a także zespołu "Grasz Band" w bajecznym otoczeniu obrazów Anny Łożyńskiej i Mirka Mastalerza.
Prace artystów cieszyły nietuzinkowym ujęciem barw i oryginalną formą (Mastalerz), ciekawymi motywami muzycznymi( instrumenty muzyczne, chór) w połączeniu z  architekturą Iławy (Łożyńska). Zachwycała piękna kolorystyka prac obojga malarzy.
Prowadząca imprezę Grażyna Piękos, odnosząc się do kunsztu malarskiego obojga artystów, przybliżyła publiczności ich życiorys artystyczny.
Głównym motywem "Muzycznych Zaduszek" była pamięć o tych, którzy kiedyś tworzyli zespoły w GOK Laseczno. W tym celu instruktorzy GOK przygotowali okolicznościową  prezentację multimedialną prezentującą sylwetki: Stefana Gurzyńskiego, Bogdana Olkowskiego, Andrzeja Iwanowa, Wojciecha Ułanowskiego, Wojciecha Rynkowskiego,  Teresę Oleksiak, Sławka Radziszewskiego, Lidię Janowską, Beatę Szokę, Wacławę Dobrzyńską , Stanisława Suchwałko oraz artystów znanych szerzej, jak Niemen, Młynarski, Osiecka, Jackowska, Stachura i innych.

Sądząc po reakcji, publiczność otrzymała "bogatą ucztę" muzyczno-malarską. Po raz pierwszy na laseczniańskiej scenie zabrzmiały dźwięki prawdziwego fortepianu m-ki 
Steinway & Sons, wyprodukowanego w roku 1916 i specjalnie spreparowanego do potrzeb muzyki Sławka Jaskułke. Instrument zapewnił nieoceniony Mirek Mastalerz, 
który jest doskonałym fortepianmistrzem i właścicielem tego typu instrumentów, na których grają luminarze polskiej i światowej muzyki. Tym większa radość, że małe Laseczno pojawiło się na szlaku, który przemierzają ustawicznie instrumenty Mirka Mastalerza.
Warto też wspomnieć, że tym razem organizatorzy zaaranżowali widownię wstawiając okrągłe stoliki. Ociepliło to nastrój słuchaczy, którzy dodatkowo raczyli się wybornym 
ciastem i okolicznościowym winem.

Po występach był czas na  kontemplowanie sztuki, autografy na płytach oferowanych przez Sławka Jaskułke i miłe rozmowy.
Organizatorzy zadbali również o tematyczną dekorację i miły nastrój.
Dyrektor GOK dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji „Muzycznych Zaduszek”.
Czytaj całość…
 
Wycieczka zespołu GOSPOSIE do Teatru Muzycznego
25.10.2019.
Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie w dniu 24 października 2019 r. zorganizował wyjazd do teatru muzycznego w Gdyni na sztukę "Notre Dame de Paris", jako nagrodę dla zespołu folklorystycznego "Gosposie" z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia grupy. Dodatkową atrakcją był uroczysty obiad w znanej gdyńskiej restauracji "Róża wiatrów". Samo przedstawienie i wyjazd spodobał się jubilatom, którzy nie omieszkali podziękować organizatorom, co było bardzo miłe. To my dziękujemy Państwu za tak długą działalność na polu kultury w prawie niezmienionym składzie. Życzymy dalszych lat rozwoju i wielu koncertów na terenie gminy Iława i jako goście wielu cenionych festiwali folklorystycznych. Dobrego zdrowia życzy Dyrektor GOK Grażyna Piękos i Pracownicy Ośrodka.
Czytaj całość…
 
II Warsztaty Historyczne- Franciszkowo
25.10.2019.
W dniu 24 października 2019 r., w Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Laseczno, Szkołą Podstawową w Lasecznie, Szkołą Podstawową we Franciszkowie i Rudzienicach zrealizował w szkole podstawowej we Franciszkowie " II Warsztaty historyczne" z udziałem uczestników II wojny światowej i wydarzeń w powojennej Polsce, którzy byli wtedy dziećmi. Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu pn. "Niepodległość- w sercu i w pamięci każdy Polak święci", a dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".
Spotkanie koordynowała i prowadziła dyrektor GOK, Grażyna Piękos. Konsultacja merytoryczna i historyczna- Dariusz Paczkowski. Na warsztaty licznie przybyła młodzież i wychowawcy z w/w szkół.
Swoimi wspomnieniami podzielili się: pani Irena Nowicka, pan Adam Barański, pani Zofia Irena Orzechowska i pan Józef Kowalewski. Wypowiedzi zaproszonych gości przywróciły bolesne wspomnienia i były bardzo emocjonalne. Dla wszystkich mówców wojna była największym złem, niszczącym człowieka fizycznie. W czasie wydarzenia było też miejsce na patriotyczne piosenki w wykonaniu pracowników GOK, uczennicy z SP Rudzienice Amelia Białkowska i wspólne odśpiewanie pieśni "Szara piechota". a także filmy przedstawiające formowanie się armii polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa, walki o zdobycie Monte Casino, a także film iławskiego historyka Michała Młotka pt. "Wielka ucieczka", prezentujący obóz pracy w Iławie.

Organizatorzy uhonorowali gości specjalnym podziękowaniem w formie pisemnej, były kwiaty i słodki poczęstunek.
Młodzież z zaproszonych szkół wykazała się dużą dojrzałością i skupieniem na wojennych relacjach, co stanowiło nie tylko cenną lekcję historii, ale także dało uczniom możliwość refleksji nad współczesnym życiem.
 
Udany wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni
22.10.2019.
"Cud albo Krakowiaki i Górale... ". Krótka fotorelacja z wyjazdu do Teatru Muzycznego w Gdyni. Kolejny wyjazd do teatru organizowany przez GOK Laseczno dla mieszkańców gminy i okolic. Piękna scenografia i adaptacja wodewilu z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, w oryginale wystawionego w niedzielę 1 marca 1794 r. Zachwycającą grą aktorską i kostiumami zaprojektowanymi przez  Henriettę Műller. Spektakl wyreżyserował Michał Zadara.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.goklaseczno.pl i naszej strony na Facebook'u: www.facebook.com.pl/goklaseczno. Publikujemy tam nasze kolejne oferty na wyjazdy do teatrów.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 24 z 718
 
 
Popularne
Regulamin i karta zgłoszenia- Spotkania z poezją 2020- kliknij grafikę, by pobrać plik pdf
 
 
 
© 2020 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.