Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1310
Linki: 2
gości: 77988964
Strona główna
Advertisement

"Spotkania z Folklorem" za nami PDF Drukuj Email

  Tegoroczny, jubileuszowy festiwal folklorystyczny przebiegł w miłej i twórczej atmosferze. Imprezę otworzył Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński reprezentujący organizatorów, który w ciepłych i pełnych refleksji barwach przedstawili szałkowską imprezę. Na zaproszenie Gminy Iława przyjechali goście z Gmin Mysłakowice (na czele z wójtem Zdzisławem Pietrowskim) i Istebna (na czele z Panią wójt Danutą Rabin).

Po oficjalnej części przyszła pora na występy zaproszonych zespołów, wśród których nie zabrakło weteranów imprezy "Ostródzian" z Ostródy, "Kaliny" z Jędrychowa, "Pomeranii" z Kisielic, zespołu "Jezioranie" z Jezioran, "Anibabek" z Kurzętnika, "Dzieci Ziemi Iławskiej" z Ząbrowa, "Gospoś" z Rudzienic i "Morawy" z Laseczna. Pojawiły się też nowe zespoły: "Szuwary" z Markus,  oraz "Złoty Krąg" z Bobrowa. W Jubileuszowych XV  "Spotkaniach z Folklorem"  łącznie wzięło udział 11. zespołów . Jury w składzie: Stanisław Kożuchowski, Michał Stadnicki i Michał Wróblewski wyłoniło laureatów Jubileuszowego XV Festiwalu Folklorystycznego:
I m. Zespół Pieśni i Tańca "Szuwary" z Markus
kier. Mirka Prystupa
II m. "Dzieci Ziemi Iławskiej" działający przy GOK w Lasecznie
kier. Grażyna Piękos
III m. "Ostródzianie" działający przy CK w Ostródzie
kier. Gerard Kowalkowski
Wyróżnienie: "Złoty Krąg" z Bobrowa
kier. Irena Czarnowska, choreograf: Ewa Kulka

Na artystyczny "deser" organizatorzy zaprosili dwa góralskie zespoły z Gmin Mysłakowice oraz Istebna (Zespół "Istebna" z Istebnej oraz "Sokół" z Mysłakowic). Występ pierwszej grupy można uznać zarówno za egzotyczny pod tą szerokością geograficzną jak i wspaniały, pełen energii, oryginalnych góralskich melodii i żywiołowego tańca. (film promocyjny o zespole z Istebnej ). Zespół jest bardzo utytułowany, a jego historia występów sięga wczesnych lat XX wieku, kiedy to "Istebna" wystąpiła przed cesarzem Austro-Węgier. 

Festiwal został zorganizowany przez:  Urząd Gminy Iława, Starostwo Powiatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Radę Sołecką i KGW z Szałkowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa "Agro-Tur".

 Projekt został dofinansowany ze środków UE z zakresu małych projektów
w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
objętego PROW na lata 2007-2013

 

 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Popularne
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.