Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Strona główna
Zajęcia muzyczne i koła zainteresowań
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane przez GOK
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1190
Linki: 2
gości: 30183767
Strona główna
Advertisement

Konferencja w Kałdunach - Jak zachować tradycje kultury ludowej Warmii i Mazur PDF Drukuj Email
05.10.2021.
W dniu 2 października br. Gminny Ośrodek Kultury, korzystając z gościnności „Agroturystyki Skansen Pomezania” w Kałdunach zorganizował konferencję pn. „Jak zachować tradycje kultury ludowej Warmii i Mazur”. Konferencja zgromadziła ludzi kultury, rękodzielnictwa, lokalnych artystów i kolekcjonerów. Moderatorem konferencji była dyrektor GOK Grażyna Piękos, która dokonując otwarcia przywitała publiczność, a szczególnie zaproszonych gości: Przewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetę Hordejuk, Sekretarza UG Iława Krzysztofa Bądkowskiego, dyrektora Suskiego Ośrodka Kultury Piotra Pancera, prelegentów- Anitę Romulewicz z WBP Olsztyn i Henryka Plisa – lokalnego historyka, twórców kultury- pisarkęi poetkę Ninę Drej, rzeźbiarza Marka Kałużę i syna rzeźbiarza ludowego Józefa Kuleszy i księdza Dziekana Adama Olszewskiego.. Program konferencji zawierał: wystąpienie Anety Romulewicz pt. „Dziedzictwo i tożsamość, co to takiego ?”, prelekcję Henryka Plisa pt. „Co zostało z tamtych lat i jak to ochronić”, oraz prezentację multimedialną Grażyny Piękos „Kultura ludowa w gminie Iława”. Poza programem swoje reminiscencje dotyczące historii mieszkańców tych ziem, przybyłych z innych regionów  przedstawił sekretarz Krzysztof Bądkowski,
Pomiędzy wystąpieniami zaprezentowały się dwa zespoły ludowe, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie: „Gosposie” i „Dzieci Ziemi Iławskiej”. W ich wykonaniu publiczność usłyszała pieśni warmińskie, mazurskie i kilka spoza naszego regionu. Na uwagę zasługuje fakt, że dwie spośród nich (DZI) były autorstwa założyciela i kierownika zespołu dziecięcego Grażyny Piękos.
Organizatorzy zadbali o poczęstunek, który przygotowało KGW Kałduny pod kierunkiem sołtysa Kałdun Danieli Wysockiej.
Konferencji towarzyszyły warsztaty z metaloplastyki ( kowalstwo artystyczne), prowadzone przez Rafała Szulca, gdzie można było spróbować swoich sił z użyciem młota kowalskiego i imponującego kowadła, oczywiście z zachowaniem należytych środków bhp.

Gminy Ośrodek Kultury pragnie serdecznie podziękować państwu Agnieszce i Waldemarowi Wysockim za udostępnienie wspaniałego miejsca na konferencję, wsparcie w organizacji przedsięwzięcia, miłą atmosferę.
KGW Kałduny za wspaniałe potrawy, a pani Agnieszce Janiszewskiej z Laseczna za wyborne ciasta.
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Popularne
 
 
 
© 2021 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.