Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Nowości
Menu główne
Strona główna
Zajęcia muzyczne i koła zainteresowań
Aktualności
Kalendarz imprez
Projekty zrealizowane ze środków UE
Projekt: Moje Korzenie
Nad Jeziorakiem Festiwal
Zespoły
Pracownicy GOK
GOK na Facebooku
Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie i jej filie
Baza PRK
Statut GOK
Kontakt do nas
Polub nas !
Wieści RSS - bądź dobrze poinformowany
Wydarzenia w GOK
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1087
Linki: 2
gości: 9357256
Strona główna
Advertisement

XXII Spotkania z folklorem PDF Drukuj Email
29.07.2019.
Tegoroczny XXII Festiwal Folklorystyczny pn. „Spotkania z folklorem” został poprzedzony konferencją (26 lipca) pn. „Poznajmy folklor naszych narodów” i warsztatami wokalno-tanecznymi pn. „Na ludową nutkę”, w których uczestniczyły zespoły z naszej gminy („Gosposie”, „Dzieci Ziemi Iławskiej”, „Morawa”)  i zaprzyjaźnionej gminy litewskiej Pagegiai (zespół „Kamana”). Zarówno konferencja, jak i warsztaty odbywały się w ramach projektu „Muzyka bez granic- kultura i tradycja gmin partnerskich: Gminy Iława i Gminy Pagegiai- Litwa”- współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Zajęcia prowadziła dyrektor GOK Grażyna Piękos, przy akompaniamencie Michała Stadnickiego. Powstały program artystyczny został zaprezentowany na XXII Spotkaniach z Folklorem.

W niedzielę 28 lipca br. mieszkańcy Szałkowa,  okolicznych wsi, Iławy, a także liczni turyści mieli  okazję oglądać, słuchać i podziwiać   zespoły folklorystyczne z województwa warmińsko-mazurskiego na odbywającym się już po raz 22 Festiwalu Folklorystycznego „Spotkania z Folklorem”. Atrakcyjna formuła imprezy przyciągnęła do Szałkowa dużą grupą fanów folkloru i piosenki z pogranicza folkloru.
Uroczystego otwarcia dokonał wójt gminy Iława Krzysztof  Harmaciński wraz ze starostą powiatu iławskiego Bartoszem Bielawskim, Przewodniczącym Rady Gminy Iława Romanem Piotrkowskim i przewodniczącym delegacji z Pagegiai (Litwa), zastępcą sołtysa Szałkowa Sławomirem Owsiejko, oraz członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Szałkowa Markiem Fojutem . Słowo powitania do zebranych skierowała także Grażyna Piękos – dyrektor GOK Laseczno i Mer Gminy Pagegiai z Litwy Vaidas Bendaravičius.

Na Festiwalu wystąpiły zespoły: „Kamana” (Litwa), „Gosposie” i ”Dzieci Ziemi Iławskiej”( GOK Laseczno), „Ostródzianie”, „Anibabki” z Kurzętnika,, „Lelija” z Dobrego Miasta, „Pomerania” z Kisielic”,”Kalina” z Jędrychowa, „Moderato” z Barczewa, „Legenda” ze Stawigudy, „Sami Swoi” z Mszanowa, „Dybzaki” z Gierzwałdu, „Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna, „Suse” z Susza i nasz folkowy zespół „Morawa”. Podczas festiwalu odbył się wspólny minikoncert zespołów Kamana z Litwy, Dzieci Ziemi Iławskiej oraz Gospođ. Entuzjastycznie został również przyjęty zatańczony wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Litwy polonez- nasz narodowy taniec , przygotowany podczas warsztatów.

. Każdy zespół biorący udział w przeglądzie otrzymał pamiątkowy dyplom oraz piękną, kolorową rzeźbę (tzw. Laseczniankę). Warto wspomnieć, że nasze zespoły obchodzą w tym roku swoje Jubileusze: „Dzieci Ziemi Iławskiej”- 10 lat istnienia, „Morawa”- 25 lat i „Gosposie”- 35 lat istnienia.
Przeglądowi  towarzyszyły  warsztaty rzeźbiarskie, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych. Spośród licznych atrakcji nie zabrakło również: kramów z rękodziełem artystycznym, „swojskiego jadła”, kiermaszu z ciastami i kramu z zabawkami dla najmłodszych uczestników imprezy.
Na zakończenie festiwalu, jako gwiazda wieczoru wystąpił znany i ceniony zespół „Horpyna”, który wykonał program składający się w dużej mierze z piosenek i pieśni ukraińskich w nowoczesnych rockowo-folkowych aranżacjach.
„Spotkania z folklorem” spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności i wykonawców, którzy nie szczędzili braw, a także tańczyli w rytm płynącej ze sceny muzyki.
Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Iława, Starostwo Powiatowe w Iławie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szałkowa „Agro-Tur”, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Rada Sołecka Wsi Szałkowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich Szałkowo.
  
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Popularne
 
 
 
© 2020 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.