Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie 
 
 
 
 
 
Menu główne
Polub nas !
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 1310
Linki: 2
gości: 78092574
Strona główna arrow Aktualności
Advertisement

Spotkanie Kultur- Tynwałdzka Sobótka 2012 PDF Drukuj Email
26.06.2012.

23. czerwca 2012 r. w sobotnie popołudnie rozpoczęło się święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości - święto Nocy Świętojańskiej obchodzone dawniej na obszarach zamieszkiwanych przez Słowian. Obchody tego święta w Tynwałdzie na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych gminy Iława. Grażyna Piękos i Bogumiła Kowalska uroczyście rozpoczęły imprezę witając mieszkańców i wszystkich przybyłych gości. Na samym początku nagrodzono uczestników konkursu literackiego i plastycznego „Baśniowy kwiat paproci”.

Jury w składzie: Aleksandra Skubij , Urszula Solis i Grażyna Piękos na posiedzeniu w środę 20. czerwca wybrało spośród 20. prac te najpiękniejsze przyznając miejsca:

I miejsce Sylwia Augustyniak SSP Gromoty

II miejsce Klaudia Konopka SSP Ząbrowo

III miejsce Kacper Ryfka SSP w Rożentalu

oraz wyróżnienia:

Kamil Kornacki SSP Gromoty

Paulina Łepek SSP Gromoty

Jury w składzie: Agata Topolewska, Marianna Łyżwa, Grażyna Piękos spośród nadesłanych 120 prac wyłoniło zwycięzców:

w kategorii wiekowej 3-5 lat:

I miejsce Alicja i Adam Krigier Tynwałd

II miejsce praca zbiorowa Oddziału Przedszkolnego z SSP w Rudzienicach

III miejsce Julka Iwanowska Tynwałd

w kategorii wiekowej 6-8 lat:

I miejsce Alicja Czuczko Tynwałd

II miejsce Alicja Solis Rudzienice

III miejsce Agata Rybczyńska Rudzienice

w kategorii wiekowej 9-12 lat

I miejsce Marek Strzelec Tynwałd

II miejsce Weronika Palczewska Gromoty

III miejsce Agata Kamionka Gromoty

Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę programową, w której każdy znalazł coś dla siebie. W programie artystycznym na scenie plenerowej wystąpiły dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Tynwałdzie, po nich zespół folklorystyczny KGW „Ostaszewianki” z Ostaszewa (gm. Grodziczno), zespół wokalno-instrumentalny „Śpiewać każdy może” z Franciszkowa, zespół KGW „Pomerania” z Kisielic, zespół „Wenus Junior” z Frednowych, zespół folkowy „Morawa” działający przy GOK w Lasecznie. Pomiędzy występami w/w zespołów organizatorzy przygotowali liczne konkursy przygotowane z myślą o najmłodszych i nie tylko. Konkurs zaplatania warkocza – w tej konkurencji swoimi niecodziennymi umiejętnościami pochwalili się Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, Starosta Iławski Maciej Rygielski oraz Wiesław Domian z  Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Olsztynie.

Na obejrzenie efektów zapraszamy do galerii klikając u dołu artykułu:  „Czytaj całość”.

Do najpopularniejszych zwyczajów podczas obchodów Nocy Świętojańskiej należy rzucanie wianków na wodę, dlatego też przygotowano konkurs na „Najpiękniejszy wianek świętojański”, a oprócz nich Konkurs „Znajdź kwiat paproci” oraz na „Najpiękniejszą Nimfę”. Organizatorzy przygotowali też konkurs kulinarny „Kuchnia pod chmurką” skierowany do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Iława, które przybyły na obchody Tynwałdzkiej Sobótki ze swoimi kulinarnymi stoiskami. Po programie artystycznym, wręczeniu nagród laureatom licznych konkursów i kulinarnych zmaganiach KGW , na scenie wystąpiła Gwiazda Wieczoru – zespół „Tuhaj – Bej” z Olsztyna, który porwał do tańca publiczność muzyką w ukraińskim klimacie. Po zmroku nastąpił uroczysty przemarsz nad jezioro z wiankami świętojańskimi i puszczanie ich na wodę.

Podczas obchodów Nocy Świętojańskiej odbyła się Gala projektu „Tynwałdzki Taniec Ognia”. Dzięki dotacji ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach prowadzonego projektu „Równać Szanse- 2011” OSP zorganizowało warsztaty kuglarskie i fotograficzne. Bez wątpienia największą atrakcją imprezy był pokaz tańca z ogniem przygotowany przez uczestników projektu – młodzież z Tynwałdu w wieku 13-19 lat. Festyn zakończyła zabawa pod gwiazdami.

Zmieniony ( 15.10.2012. )
Czytaj całość…
 
"Pamiętaj o zdrowiu, pomyśl o przyszłości" - relacja ze spotkania w Ząbrowie PDF Drukuj Email
19.06.2012.
15 czerwca 2012 r. o godz. 18.00 w sali wiejskiej w Ząbrowie odbyło się Spotkanie pod hasłem: „Pamiętaj o zdrowiu, pomyśl o przyszłości”, które wspólnie zorganizowali: Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu z zakresu profilaktyki chorób piersi, który poprowadziła pani Ewa Górko - specjalista z zakresu promocji zdrowia. Amazonki chcą, żeby prowadzona przez Stowarzyszenie akcja uświadomiła ludziom zdrowym, że ten problem dotyczy nas wszystkich. Bo rak nie wybiera, jest obojętny na status społeczny, majątkowy, płeć i wiek. A więc nie odsuwajmy od siebie myśli o raku. Niestety w Polsce częściej niż w innych krajach o raku wciąż mówi się ściszonym głosem. Przyłączamy się do działań, które pokazują jak ważna jest profilaktyka i to, że trzeba się badać. Profilaktyka i niesienie pomocy chorym na chorobę nowotworową raka piersi oraz organizowanie i uczestniczenie w akcjach na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów piersi to nasze priorytetowe cele.
Gmina Iława dofinansowała akcję ze środków Gminy Wiejskiej Iława w ramach Realizacji Oferty Zadania Publicznego w 2012 r. pn.  Ochrona i promocja zdrowia – profilaktyka chorób piersi.
Artystycznym akcentem spotkania był występ Sylwii Jabłońskiej i Moniki Piotrkowskiej – laureatek Konkursów Poezji Śpiewanej na szczeblu rejonowym i wojewódzkim, które przygotowała dyrektor GOK Grażyna Piękos.
Podczas piątkowego spotkania pani Ewa Górko poprowadziła również drugi wykład o charakterze profilaktycznym  – o Zespole Alkoholowym Płodu (ang. FAS- Fetal Alkohol Syndrome). Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie w maju 2012 r. przyłączył się do Kampanii „Ciąża bez procentów” realizowanej przy wsparciu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie oraz Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Dziecko z FAS-em może się urodzić zarówno w patologicznej rodzinie, jak i w rodzinie wysoko postawionej, dobrej, w której nie ma żadnego problemu alkoholowego. To dotyczy sytuacji, kiedy matka pije alkohol w ciąży. Paradoks naszych czasów polega na tym, że nawet lekarze tak czasami doradzają, bo to "zdrowo". Niestety tak nie jest, okazuje się, że kobieta, która wypije nawet kieliszek wina, może zaszkodzić swojemu dziecku. Badania udowodniły, że dzieci których matki piły w czasie trwania ciąży mają specyficzne problemy z funkcjonowaniem na różnych poziomach, nie tylko zdrowotnym czy fizycznym, ale też psychicznym i społecznym (dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne).
Akcja „Ciąża bez procentów” jest promowana przez portale:
facebook.pl, familie.pl, stopmanipulacji.info.
 
Podmioty wspierające akcję to:
bartoszyce.pl
Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie
Centrum Kultury i Turystyki Mrągowo
Centrum Wolontariatu w Bartoszycach
Echo Iławy
Gazeta Piska
GKRPA w Ornecie
Gmina Jonkowo – Szałstry
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barczewie
Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie
Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedwabnie
Goniec Bartoszycki
Kurier Iławski
I Liceum Ogółnokształcące w Mrągowie
VIII Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
IX Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
Liceum Ogólnokształcące w Ornecie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ornecie
Miejska Przychodnia Zdrowia w Barczewie
mragowo.pl
mragowo24.info
net-kurier.pl
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz i spółka”
Ośrodek Zdrowia w Ornecie
Pisz.pl
Piszanin.pl
Radio Bartoszyce
Stowarzyszenia NORA w Bartoszycach
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Piszu
Urząd Gminy w Jedwabnie
Urząd Gminy w Iławie
Warmińsko-mazurskie NGO
Wiadomości Barczewskie
Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach
Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie
Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie
Zespół Szkół Zawodowych w Ornecie
Zmieniony ( 19.06.2012. )
Czytaj całość…
 
O historii pisma w GBP w Ławicach PDF Drukuj Email
19.06.2012.
13. czerwca 2012 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Ławicach do dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ławicach przyjechała Pani Cecylia Makiewicz i przeprowadziła zajęcia z historii pisma. Dzieci zapoznały się z powstawaniem pisma na przestrzeni wieków, poznały historyczne materiały piśmiennicze i dowiedziały się na czym polegał wynalazek Jana Gutenberga. Druga część zajęć miała formę warsztatów. Uczniowie odciskali znaki pisma klinowego w glinie, pisali piórem gęsim i próbowali odtworzyć znaki chińskie. Liczba osób uczestniczących w zajęciach: 25.
Zmieniony ( 12.07.2012. )
 
IX Festyn Behringowski w Ławicach PDF Drukuj Email
13.06.2012.
Fundacja im. Emila von Behringa, Rada Sołecka Wsi Ławice, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gospodarczego Kulturalnego Ławic, SSP w Ławicach i OSP Ławice pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego zorganizowali wspólnie IX Festyn Behringowski. W sobotę, 16 czerwca o godz. 15.00 przy świetlicy wiejskiej w Ławicach nastąpiło uroczyste rozpoczęcie festynu. Dokonał go wójt gminy Iława, Krzysztof Harmaciński. Zaprosił na scenę Christiana Behringa.

Christian Ulrich von Behring jest ostatnim żyjącym przedstawicielem rodu słynnego noblisty Emila von Behringa. Ma blisko 70 lat, na co dzień mieszka w Berlinie, a Polskę odwiedza rokrocznie ze względu na Ławice. Potomek Emila von Behringa kolejny rok przyjechał na festyn do Ławic - miejscowości, w której urodził się wielki noblista, który wynalazł szczepionkę przeciw błonicy (dyfterytowi). Podziękował wójtowi za zaproszenie i zapewnił, że wszystkim przyjaciołom w Marburgu i Berlinie opowiada o pamięci, jaka tu trwa dla noblisty z niewielkich Ławic.

Po wystąpieniach nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez dzieci ze szkoły z Ławic (po raz ostatni występujące jako dzieci szkoły publicznej), później była zabawa taneczna. Tradycyjnie organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje: degustację potraw, kiermasz rękodzieła, park zabaw dla dzieci i liczne konkursy. Były tez stoiska do zbadania sobie ciśnienia i cukru. Mieszkańcy chętnie korzystali z tej możliwości.

Tematyka tegorocznego konkursu Fundacji Emila von Behringa była inna niż dotychczas: „Wybitna postać naszego regionu” – ten tytuł konkursu wyzwolił w młodych ludziach ogromne pokłady fantazji. – Bardzo dobrze, że ten konkurs dostrzegł osoby żyjące, działające obecnie – dyskutowała Grażyna Piękos, jeden z członków jury. – Są tu m. in. prace o panu Bogdanie Olkowskim, o Urszuli Janikowskiej, obok prac o Zbigniewie Nienackim i nawet Napoleonie Bonaparte. Bardzo dobrze się dzieje, że Behring przyczynia się do tego, że postacie współcześnie działające na rzecz środowiska są upowszechniane przez młodzież. To duży sukces nowej formuły konkursu.

- Jestem w jury po raz pierwszy – mówił Henryk Okuniewicz – i jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania się dzieci i młodzieży w wykonanie tych prac. Jury wyłoniło prace, których autorzy zostaną nagrodzeni podczas Festynu Behringowskiego w Ławicach.

Laureaci konkursu organizowanego przez Fundację Emila von Behringa pod nazwą „Wybitna postać naszego regionu ”

Kategoria wiekowa 0-III
1. miejsce Michał Kaszlewicz Szkoła Filialna w Ławicach opiekun pani Elżbieta Widźgowska

2. miejsce Paulina Ksiuk Szkoła Filialna w Ławicach opiekun pani Marzanna Suwińska

3. miejsce Julia Michalewska Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie

Wyróżnienie: Marta Węgłowska
Szkoła Filialna w Ławicach opiekun pani Marzanna Suwińska

Zuzanna Markowska Szkoła Filialna w Ławicach opiekun pani Elżbieta Widźgowska

Kategoria wiekowa klasy IV- VI
Nagroda specjalna dla Patryka Tylickiego Szkoła Podstawowa nr 3 w Iławie opiekun pani Daniela Ziemacka

1. miejsce Natalia Michalewska Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie

Kategoria wiekowa –uczniowie klas gimnazjalnych

1. miejsce Nikola Szczyglińska Gimnazjum nr 1 w Iławie opiekun pani Jolanta Michalewska

2. miejsce Aniela Zielińska Gimnazjum w Ząbrowie opiekun pani Ksenia Jakubowska

3. miejsce Marlena Augustyniak Gimnazjum we Franciszkowie opiekun pani Aneta Dreszler

Wyróżnienie: Klaudia Buczkowska Gimnazjum nr 1 w Iławie opiekun pani Jolanta Michalewska

Kategoria literacka
1 miejsce Karolina Mazurkiewicz Gimnazjum nr 1 w Iławie opiekun pani Jolanta Michalewska

2. miejsce Klaudia Łopatyńska Gimnazjum we Franciszkowie opiekun pani Grażyna Dągowska

3. miejsce Katarzyna Speck Samorządowa Szkoła Podstawowa w Gromotach opiekun pani Violetta Sowińska

Wyróżnienie: Martyna Warszawska Gimnazjum we Franciszkowie opiekun pani Grażyna Dagowska
Zmieniony ( 26.06.2012. )
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 834 - 840 z 1107
 
 
Regulamin- Konkurs Muzycznych Talentów-Siemiany 2024-kliknij grafikę, by pobrać
 
 
 
© 2024 Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.